18 Nisan 2024 Perşembe
Ana SayfaKadınSaç BakımıEvde Yapılan Kolay Saç Bakım Maskeleri

Evde Yapılan Kolay Saç Bakım Maskeleri

İçerikleri

İstediği içeriklere, istediği fiyatlarda ulaşmayı hedefleyen bir diğer kitle ise, bunu evdeki malzemelerle de yapabilmektedirler. Burada önemli hususun, hangi malzemenin başka hangi ürün ile bir arada kullanılmasının doğru olduğunu biliyor olmanızdır. Çünkü bazı maddeler vardır ki, farklı bir karışım ile beklenilenin tam tersi etkiyi gösterebilir.

Burada ele alınması gereken bir diğer konu da, kimsenin artık kimyasal içerikler tüketmek istememe talepleridir. Temiz, sağlıklı, katkısız ve cilde hassasiyet yaratmayacak bazı karışımlar vardır ki, daha uygun fiyatlarla ve evinizde var olan malzemelerle bunları kolayca uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sayesinde değişimi yakın zamanda görülen bu karışımlardan bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

  1. Avokado yağı ve zeytinyağı: Diyelim ki evinizde avokadonuz fazla beklemekten olgunlaşmış, ancak boşa gitmesini de istemiyorsunuz. Yumuşamış olan avokado, tam da maske için gereken kıvama gelmiştir aslında. Yapmanız gereken tek şey, yumuşak kısımları bir kaşıkla ezmeniz ve üzerine biraz da zeytinyağı eklemeniz. Doğal antioksidan ve E vitamini içeren bu maske, kurumuş ve yıpranmış saçlar için idealdir.
sac bakim maskeleri Evde Yapılan Kolay Saç Bakım Maskeleri
Avokado yağı ve zeytinyağı
  1. Bal ve muz: Balın faydalarını muhtemelen bilmeyen yoktur, ancak saç için de oldukça güzel nemlendirici olduğunu belirtelim. İçerisinde bulunan protein, lif ve vitaminler sayesinde saçlarınızın sağlığına kavuşmasına ve hızla uzamasına yardımcı olur. Bu karışımı elde etmek için, iki malzemeyi de güzelce karıştırıp ezin ve saça uygulayın.
  1. Yumurta sarısı ve sirke: Yumurtayı saça sürme fikri herkesin hoşuna gitmese de faydalarını göze aldığınızda oldukça faydalı oluşu, fikrinizi değiştirecektir. Özellikle kepeklenme ve/veya kuruluk gibi sorunlarınız varsa, mutlaka denemelisiniz. Dikkat edilmesi gereken konu, saçı direkt olarak sıcak suyla yıkamamanız gerektiğidir. Ilık ve soğuğa yakın suyla yıkadığınız saçlarınızı duştan çıkmak üzereyken sirkeyle yıkayın. Böylelikle koku da kalmayacak, sağlıklı ve parlak saçlara ulaşacaksınız.
  1. Hindistan cevizi yağı ve tatlı badem yağı: Aslına bakarsak çoğu organik bitkisel yağların birbirinden bağımsız faydaları vardır. Ancak saç denildiğinde öncelik bu iki yağda bir araya gelir çünkü etkisi hızlıdır. Kullanımı dipten uca doğru yağı saça yedirmekten ibaret olan bu maskeyi, ne kadar çok bekletirseniz o kadar faydası olacağından en az 4–5 saat bekletmelisiniz.
  1. Hint yağı ve e vitamini: Hindistanlı kadınların saçları hep uzun uzun, sağlıklı ve parlaktır değil mi? Çünkü Hint yağını bolca kullanmaktan hiç çekinmezler ve faydalarını da görürler. Burada e vitamini ile karışan maske, saçlarınız ne kadar yıpranmış olursa olsun güçlendirecek ve sağlıkla uzatacaktır. Vitaminleri yağ şeklinde bulamazsanız eczanelerden kapsül şeklinde de temin edebilirsiniz.
  1. Yoğurt, limon suyu ve zeytinyağı: Kulağa biraz kek malzemeleri gibi gelse de bu karışım parlaklık ve yumuşaklık isteyen saçlar için mükemmel maske olmaktadır. Bu maskeye ek olarak diğer yağlardan argan, tatlı badem ve susam yağı da eklenebilir. Kırık oluşumunu engellediği ve matlığı giderdiği, birçok kullanıcı tarafından tercih sebebi olmuştur.
duzenli kullanim Evde Yapılan Kolay Saç Bakım Maskeleri
Yoğurt, limon suyu ve zeytinyağı

Tüm bu karışımların uygulama aşamaları hemen hemen aynıdır. Hepsine ek olarak; yaptığınız maskelerden sonra, saçlarınızı biraz ıslatılmış ve ısıtılmış havluya sarmanız daha faydalı olacaktır. Havlu kirletmek istemezseniz bir streç film de aynı etkiyi yaratır. Bir başka avantajı da, yaptığınız karışımlar eğer artarsa, kullanmadığınız bir şişede saklayarak daha sonra da kullanabilirsiniz.