21 Haziran 2024 Cuma
Ana SayfaKadınSaç BakımıDoğal Saç Bakımında Yapılan 5 Hata

Doğal Saç Bakımında Yapılan 5 Hata

İçerikleri

Kimi zaman da şekli beğenilmeyen saçlarımızı başka başka şekillendiriciler kullanarak yıpratırız. Hatta kalıcı değişikliklerle (perma, brezilya fönü, rasta vs.) saçların tamamen kaybolmasına ihtimal veren zararlar veririz. Peki ya bu yıpranmış saçlara sebep olan, gözden kaçan asıl hatalar nelerdir? Aslında o kadar da zor değil. Birkaç alışkanlığınızı değiştirerek bu durumdan kurtulabilir ve tamamen sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Bunun için gereken en önemli 5 madde ise şunlardır:

  1. Zararlı kimyasal içerikler barındıran ürünlerin kullanımı:

Şampuan, saç kremi, bakım yağları veya spreyleri… Ne kadar çok ürün kullanıyorsanız, o kadar tehlikeli hale gelir. Önceliğiniz kimyasal içeren her şeyi, olabildiğince az kullanmak-kullanmamak olmalıdır. Eğer yapabiliyorsanız evde kendi hazırladığınız doğal içerikleri de kullanmanız önerilir fakat bunun için saç tipinizin ihtiyacını iyi biliyor olmalısınız.

ipek kilif Doğal Saç Bakımında Yapılan 5 Hata
Zararlı kimyasal içerikler barındıran ürünlerin kullanımı:
  1. Saç şekillendirici kullanımı:

En sık yapılan hatalardan biri olan bu madde; ısı ile saç şekillendiricilerin abartılı kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Öyle ki, saç canlı olduğundan dolayı sürekli onu yakarak yıpratan ürünler, bir süre sonra köklere kadar çıkar. Böylelikle hem dökülmeler artar, koparak kırılmalar sıklıkla görülür. Saç tamamen cansızlaşır ve sertleşir. Kesmekten başka çözümü olmayan bu duruma gelmemek için; düzleştirici, maşa, hatta duştan sonra kurutma amacıyla fön makinesi dahil tüm elektroniklerden uzak durmalısınız. Kurutmak için doğal haliyle bırakmalısınız (acil durumlar hariç). Şekillendiricilere alıştırmadığınız saçlarınız da daima daha canlı ve parlak olacakları için, aslında bunlara pek de ihtiyacınız olmayacaktır.

  1. Saç tipine göre tarak seçimi:

Sürekli olarak atlanan, ancak diğerleri kadar önem taşıyan bir hatadır. Çoğunlukla marketlerden veya kozmetik alışverişi yapılan yerlerden herhangi bir tarak alınarak ihtiyaç giderildiği düşünülür. Ancak aslında doğal bambu tarak kullanılmalıdır. Sık kıl fırça veya dişli fırça kullanabilirsiniz.

Bambu tarak kullanımının faydaları şunlardır:

-Saça masaj yaparak kan dolaşımının sağlanması

-Saça zarar vermemesi, saçları kırmaması

-Saçınız hem ıslak hem de kuruyken kullanılabilmesi

-Saçınızı kabartmaması

  1. Kaynar suyla saç yıkanması:

Isıya karşı hassaslaşan ve yıpranan saçları, 2. maddede de özellikle belirttik. Ancak ısıdan kaçınılması gereken tek konu saç şekillendiriciler değil. Yine en çok yapılan hatalardan biri de saçın kaynar veya sıcak suyla yıkanması. Yaz-kış fark etmeden saçlarınızı daima ılık suyla şampuanlamalısınız. Hatta mümkünse, duştan çıkarken son adım olarak saçlarınızı soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu kan dolaşımını hızlandıracak ve şok etkisiyle saç diplerinizi kendine getirecektir.

bambu tarak Doğal Saç Bakımında Yapılan 5 Hata
Kaynar suyla saç yıkanması
  1. Saçla temas eden tüm kumaşların içerikleri:

Göz ardı edilmemesi gereken son hata da yastık kılıfı, toka, havlu gibi malzemelerin hangi maddeden yapıldığı ve ne sıklıkla kullanıldığı konusuna dikkat edilmemesidir. Çoğunlukla kullanılan pamuklu yastık kılıfları, saça zarar verir. Bu sebeple ipek yastık kılıfı kullanılması önerilir. Öyle ki; cildin güneşten sonra en çok yıprandığı yer yastık kılıflarıdır. Pamuklu veya polyester kılıflar, zamanla saç diplerini kuruturlar; ancak ipek nem seviyesini korur.

Aynı şekilde duştan çıktığınızda kullandığınız havlu da, ıslak saçın dengesini bozacağından, en az kurutma makinesi kadar zarar vermektedir. Bunu önlemek adına tamamen organik, pamuklu bir kumaş parçasıyla (eski bir bluz de olabilir) hafifçe saçınızdaki fazla suyu almanız daha iyi olacaktır. Havlu kullanımı da saça zarar vermektedir.