19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviKabızlık nasıl geçer? Kabızlık için kolay ve etkili 5 doğal çare!

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlık için kolay ve etkili 5 doğal çare!

Gerçek şu ki, kabızlığın üstesinden gelmek zor değildir ve onu tedavi etmek için yalnızca kimyasal ilaçlara güvenmenize bile gerek yoktur. İşte kabızlık sorununuzu doğal yollarla gidermek için harika öneriler.

İçerikleri

Her beş kişiden birisi kabızlıktan mustarip ve kadınlar genellikle erkeklerden daha fazla kabızlıktan etkilenmektedirler. Kabızlık ya da tuvalete gitmeme problemi, çoğumuz için ciddi bir sorun olabilir. Bazı insanlar bunu normal olarak düşünseler de, ancak kabızlık farklı sağlık sorunlarına yol açan gerçekten dikkat gerektiren ciddi bir tıbbi durumdur.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Bu problemi sürekli olarak yaşayan insanlar, muhtemelen, dışkı yumuşatıcıları, daha fazla lif içeren gıdaların tüketimi, dışkılamayı kolaylaştıran pozisyonları, detoks ve temizleyiciler de dahil olmak üzere bir dizi ilaç ve ev ilaçları denemişlerdir ancak çoğu zaman bunların hiçbiri istenen sonuçları vermez. Ancak, size yardımcı olabilecek ve saniyeler içinde sorununuzu çözebilecek yeni bir bilgi sunacağız.

Perine  Bölgesini Uyarmak Dışkılamayı Kolaylaştırıyor!

Journal of General Internal Medicine’de 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, perine bölgesine masaj yapıldığında, o bölgede bulunan basınç noktalarının uyarılarak kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğu saptanmıştır. Herhangi bir yan etkisi olmadan sonuç verecek özel bir teknikten bahsediyoruz.

Öncelikle, anüs ve skrotum veya vulva arasındaki küçük bir alanı bulmanız için perineyi (Perine, cinsel bölge ile makat arasındaki yer) bulmanız gerekir. Perine bölgesine baskı uygulamalı ve bu noktaya kabızlığınızı hafifletmek için masaj yapmalısınız. Bu teknik çok etkilidir ve hamile kadınların doğumdan önce bölgeyi rahatlatmaları için de faydalı olabilir.

Bu noktaya düzenli olarak masaj yapmak bağırsakları rahatlatır, dışkıyı yumuşatır ve çıkmayı kolaylaştırır. Birçok kişi tarafından denenerek, bu yöntemin laksatiflerden daha etkili olduğu kanıtlanmıştır ve doktorlar kabızlıktan muztarip hastalarına bu yöntemi tavsiye etmeye başlamışlardır. Bu teknik çok faydalıdır ve hamile kadınların doğumdan önce bölgeyi rahatlatmaları için faydalı olabilir.

Kabızlık İçin Kolay Ve Etkili 5 Doğal Çare!

Gerçek şu ki, kabızlığın üstesinden gelmek zor değildir ve onu tedavi etmek için yalnızca ilaçlara güvenmenize bile gerek yoktur. 2014 yılında Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kabızlık tek başına ilaçla tedavi edilemez. Uygun bir diyet de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri, bu sorundan kısa ve uzun vadeli daha iyi bir rahatlama sağlayabilir.

Bu nedenle, ara sıra kabızlık hissetme eğilimindeyseniz, aşağıdaki kolay ama etkili ev ilaçlarını günlük rutininizin bir parçası yapın.

1- Bol bol su için;

Susuz kalmamak, kabızlığı yönetmek için çok önemlidir. Uzmanlara göre her gün 8-10 bardak su içmek dışkı kıvamı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Burada hatırlanması gereken şey, dışkınız ne kadar zorsa, geçmesi de o kadar zor olacaktır. Bu nedenle, her gün yeterince su için ve diyetinize sebze çorbaları, yeşil ve siyah çay ve taze meyve suları ekleyin.

2- Doğal lifli besinler tüketin;

Lif açısından zengin bir diyet uygulamak sadece dışkınızın hacmini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketlerinizi de hızlandırır. Lif açısından zengin besinler, dışkınızın kıvamını yumuşatarak dışkılamayı kolaylaştırır. Amerikan Kalp Derneği Yeme Planı, gıdalardan günlük 25 ila 30 gram lif alımını önermektedir. Kabızlığı gidermek için her gün yeterince elma, armut, filiz, yulaf, incir, mercimek ve baklagiller yiyin.

3- Probiyotiklere mutfağınızda yer açın;

2014 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan bir araştırma, yeterli probiyotik tüketmenin dışkı kıvamını, dışkı sıklığını ve bağırsak geçiş süresini iyileştirebileceğini ortaya koymuştur. Bu yüzden her gün en az bir kase ev yoğurdu yediğinizden emin olun . Ayrıca piyasada kolayca bulunabilen probiyotik içecekleri tercih edebilir veya ayran, lahana turşusu, kombu çayı ve fermente turşu tüketebilirsiniz.

4- Kuru erik suyu tüketin;

Karbonhidrat içeriği ile vücudun yavaşça sindirdiği erik lif ve sorbitol bakımından zengindir. Lif ve sorbitol bağırsaklar boyunca hareket ettikçe dışkı maddesini yumuşatan suyu toplarlar. Kabızlık sorunubuzu doğal yollardan gidermek için her gün kuru erik suyu içebilir ve ayrıca lif desteği amacıyla kuru erik yiyebilirsiniz. Çok fazla tüketilmesi halinde şişkinlik, gaz ve ishale neden olabilir.

5- Egzersizi ihmal etmeyin;

2019 yılında Scandinavian Journal of Gastroenterology’de yayınlanan bir araştırmaya göre aerobik egzersizler, yürüme ve fiziksel hareketler gastrointestinal aktiviteleri iyileştirir ve kabızlığı giderir. Bunun nedeni, egzersizin yiyeceklerin mideden bağırsaklara doğru parçalanmasını ve hareketini hızlandırmasıdır. Her gün 10-15 dakika yürümek bile sindiriminizi iyileştirebilir ve kabızlığı sorununuzu giderebilir.

Uyarı!

Kabızlık için bu kolay çareleri denerken, birkaç çarenin etkili görünebileceğini ancak uzun vadede size zarar verebileceğini asla unutmayın. Örneğin çömelme, sindirimi iyileştirmek için önerilmiştir. Ancak çömelme sırasında ıkınma hemoroid, anal fissür ve rektal sarkma gibi komplikasyonlara yol açabilir. Kabızlığı tedavi etmek için yukarıda belirtilen güvenli ve etkili ilaçlara bağlı kalmak en iyisidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir!
Kabızlık nasıl geçer? Kabızlık için kolay ve etkili 5 doğal çare!