16 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaDiyetAyda Kaç Kilo Vermek Sağlıklıdır?

Ayda Kaç Kilo Vermek Sağlıklıdır?

Her ne kadar popüler diyet listeleri “hızlı, çabuk, kolayca, kısa sürede…” gibi başlıklarla pazarlanıyor olsa da sağlıklı kilo vermek için bunlara pek de itibar etmemek gerekiyor. Çünkü vücudun normal düzenini korurken verilebilecek kilo miktarı uzmanlar tarafından haftada 500 gram ile 1 kilo arası olarak belirlenmiştir.

İçerikleri

Bu rakamlar kişinin mevcut kilosuna göre değişebilmekte. Örneğin 25 kilo fazlası olan biri diyete başladığı ilk haftalar 1.5-2 kilo verebilir. Ancak ideal kilonuza yakınsanız tavsiye edilen miktar maksimum 1 kilo. Bu bilgilere göre “ayda kaç kilo vermek sağlıklıdır” sorusuna “2-4 kilo” olarak cevap verilebilir.

Ülkemizde bu konuda resmi makamlardan verilen bir tavsiye yok ancak, Amerikan Egzersiz Konseyi (American Council on Exercise – ACE) sağlıklı kilo vermenin sadece kalori alımını düşürerek değil, iyi bir egzersiz programı ile diyetin birleştirilmesi sonucu olarak elde edilebileceği yönünde raporları bulunuyor. Genel olarak beslenme uzmanlarının yaptığı açıklamalarda bu yönde. Sağlıklı kilo vermek için aylık kalori alımını ayda yaklaşık 15000 kalori kadar düşürmelisiniz. Bu da haftalık olarak 3500, günlük olarak da 500 kalori daha az almanız gerektiği anlamına geliyor.

Diyet Programları:

Diyet alınan kalori miktarını azalmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri. Her gün aldığınız kaloriyi yaktığınız kalorinin altında tutarsanız kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu aç kalmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece ekmek tüketimini azaltarak, çayı, kahveyi şekersiz içerek, hazır gıdaları tüketmeyerek uzun dönemde kilo vermeniz mümkün. Ayrıca trans ve doymuş yağ içeren gıdalardan, alkolden ve fazla tuzdan uzak durmak gerekiyor.

Egzersiz:

Yakılan kaloriyi arttırarak gıdalar yoluyla aldığınız kaloriden fazla olmasını sağlamak kilo vermek için bir diğer yöntem. Normal olarak tükettiğiniz gıdaları yemeye devam edebilirsiniz ancak kilo vermek için egzersizlerinizin süresini uzatmalı ya da daha çok efor sarf ettiğiniz bir egzersiz programına geçmelisiniz. Vücudun yağ yakmasını sağlamak için egzersiz sürenizi her hafta %10 arttırmanız yeterli olacaktır. Bu artış ay sonunda toplam egzersiz süresi %40 arttırmanızı sağlar ve aynı oranda yakılan kalori miktarı da artar.

Diyet ve Egzersiz:

Yine Amerikan Egzersiz Konseyi’nin verdiği bilgilere göre sağlıklı kilo verebilmek için yapılması gereken en doğru şey düzenli egzersizle dengeli beslenmeyi bir araya getirmek. Bu çok düşük kalori alımına dayanan ve vücudu yıpratan diyetlere göre daha uzun sürede kilo vermeyi sağlıyor ancak verilen kiloların geri alınmaması ve kilo verirken sağlığın korunması gibi büyük avantajları var. Tavsiye edilen hem beslenmenizde hem de egzersizlerinizde gerçekçi hedefler belirlemeniz. Ulaşılacak her hedef programınıza sağdık kalmanız için size gereken motivasyonu güçlendirecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kilo vermeyi bir takıntı haline getirip “hızlı” kilo verme yöntemlerinin büyüsüne kapılmayın. Çeşitli isimlerle piyasaya sürülen çok çabuk ve sağlıksız kilo kaybına yol açan bu programlar vücudun düzgün çalışabilmesi için alması gereken vitamin ve minerallerden yoksun beslenmenize neden olabilir. Bunun sonucu olarak fazla kilodan çok daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı uzmanlar yetersiz beslenmenin kilo vermekten çok aynı kiloda kalmanıza ya da daha fazla kilo almanıza yol açabileceğini belirtiyor. Haftada 1.5 kilodan fazla zayıflamanın sağlıksız olduğunu unutmayın.