27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaKadınCilt BakımıAyak Tırnağı Mantarı Doğal Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne İyi Gelir?

Ayak Tırnağı Mantarı Doğal Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne İyi Gelir?

Çok sık görülen sağlık problemlerinden birisi olan ayak tırnağı mantarı doğal yollarla nasıl tedavi edilir. Saraçoğlu ayak tırnağı mantarı kürü haberimizde.

İçerikleri

Toplumda en çok görülen tırnak enfeksiyonlarından birisi olan ayak tırnağı mantarı, herhangi bir ağrıya neden olmasa bile görüntü açısından oldukça rahatsız edebilen bir sağlık problemidir. Doğru tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileştirilebilen ayak tırnağı mantarına ‘’Dermofitler’’ olarak adlandırılan ve tek hücreli mantarların sebep olduğu bilinmektedir. Bu canlıların yanı sıra küf ve mayalar da tırnak mantarına neden olabilen diğer faktörler arasında gelmektedir. Tüm bunların dışında ayak tırnağı mantarı neden oluşur sorusuna tam anlamıyla bir yanıt verebilmek amacıyla tırnak mantarının en temel sebepleri maddeler halinde açıklanabilir.

Ayak Tırnağı Mantarı Neden Oluşur?

Ayakları sık sık nemli ya da ılık koşullara maruz kalan kişilerde ayak tırnağı mantarı görülme olasılığı oldukça yüksektir. Yapılan pek çok araştırma erkeklerin ayak tırnağı mantarına kadınlara göre daha fazla yakalandıklarını gösterirken yaşlılık da yine ayak tırnağı mantarı riskini arttıran faktörler içerisindedir. Bunların yanı sıra,

 • Aktif olarak spor yapanlarda,
 • Aşırı şekilde sigara tüketenlerde,
 • Suda çok fazla vakit geçirenlerde,
 • Ayaklarını kuru ve temiz tutmayanlarda,
 • Ayaklarda terlemeye neden olan ayakkabılar giyenlerde,
 • Ortak duş, soyunma odası ve spor salonlarında çıplak ayakla dolaşanlarda,
 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda,
 • Sedef ya da Periferik Arter hastalığı olanlarda,
 • Diyabet hastalarında,

Ayak tırnağı mantarı enfeksiyonuna yakalanma riskinin fazla olduğu söylenebilir. Hayatta kalmak için güneş ışığı ihtiyacı bulunmayan mikroorganizmalar olarak da bilinen mantarlar, yukarıda belirtilen durumlarda hızlı bir şekilde üreyerek ayak tırnağı mantarına sebebiyet vermektedir.

Mantar Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Ayak tırnağı mantarını engellemek için uygulanabilecek olan bazı öneriler bulunmaktadır. Bahsedilen önerilere harfiyen uyulması halinde ayak mantarı enfeksiyonuna yakalanmamak mümkün olmaktadır. Buna göre,

 • Islak yüzeylerde çıplak ayakla yürümekten kaçınılmalıdır.
 • Ayakkabı, havlu ve kıyafetler başka kişiler ile paylaşılmamalıdır.
 • Vücut yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır.
 • Ayakların terlemesine karşı terleme giderici talk pudrası kullanılmalıdır.
 • Nem ve ısının hapsedilmesine engel olmak için yüzde yüz pamuklu çoraplar giyilmelidir.
 • Ayak parmaklarının ıslak kalmaması için gerekiyorsa fön makinesi kullanılmalıdır.
 • Başkalarının kullandığı malzemeler ile pedikür yaptırılmamalıdır.

 Ayak Tırnağı Mantarı Doğal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak tırnağı mantarı enfeksiyonuna karşı pek çok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu bağlamda ayak tırnağı mantarı doğal tedavi yöntemlerini merak edenlere en popüler ve en etkili birkaç farklı tedavi seçeneğinden örneklendirmeler yapılabilir.

Karbonat ve Hidrojen Peroksit

 • ½ Fincan karbonat
 • 1 Su bardağı % 3 hidrojen peroksit
 • ¼ Fincan beyaz sirke
 • 4 Bardak ılık su
 • ½ Su bardağı epsom tuzu

Karbonat, hidrojen peroksit, sirke, epsom tuzu ve suyu bir kapta karıştırın. Mantarlı ayak tırnaklarınızı karışımın içinde  10 dakika kadar bekletin. Sonra iyice ayaklarınızı kurulayın.

Karbonat, ayak tırnaklarınızın mantar gelişimini önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda cildinizin pH seviyelerini de dengelemeye yardımcı olur.

Sarımsak

Ayak tırnağı mantarı doğal tedavisi için sarımsaktan faydalanmak mümkündür. Bunun için de eşit oranlarda alınacak olan sarımsak yağı ve beyaz sirke, enfekte olan ayak tırnağına uygulanır ve bir bandaj ile ayak parmağı kapatılır. 1-2 saat bu şekilde bekletilen ayak tırnağı daha sonra iyice yıkanır ve kurulanır. Mantar şikayetleri sonlanana kadar sürekli olarak yapılabilecek bu doğal tedavi ile kısa sürede enfeksiyonlu bölgenin iyileşmesi sağlanabilir. Bu yöntemde elinde sarımsak yağı bulunmayan kişiler, iki diş ezilmiş sarımsağı 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp aynı yağı elde edebilir.

Beyaz Sirke

Ayak tırnağı mantarı doğal tedavisi için beyaz sirkenin gücünden de yararlanılabilir. Bir miktar sıcak su içerisine dökülebilecek olan az miktarda beyaz sirke iyice karıştırıldıktan sonra bir kap içerisine dökülür ve enfeksiyon kapan ayak tırnakları 15 dakika kadar içerisinde bekletilir. Sonrasında bol su ile durulanan ve kurulanan ayak tırnaklarına iyileşme süreci tamamlanana kadar günde iki kere aynı işlem uygulanmaya devam edilmelidir.

Lavanta Yağı

Beş damla çağ ağacı yağı ve beş damla lavanta yağı bir kap içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra bir pamuk eşliğinde mantar enfeksiyonu kapan tırnağa ve çevresinde bulunan tırnak etlerine sürülür. Sürme işleminin ardından en az 10 dakika boyunca bekletilir. Sonrasında ayak parmakları bol su ile durulanır ve kurulanır. Küre günde iki ya da üç kere olacak şekilde iyileşme sağlanana kadar devam edilmelidir.

Kekik Yağı

Ayak tırnağı mantarı doğal tedavisinde kekik yağından da faydalanılabilir. Bunun için bir çağ kaşığı kekik yağı, iki damla zeytinyağı ile karıştırılır ve hazırlanan karışım mantarlı tırnaklara sürülür. 30 dakikalık bir bekleme sürecinin ardından durulama ve kurulama işlemleri yapılır. Bu kürün etkili olması için üç hafta boyunca günde bir iki kere tekrar edilmesi gereklidir.

Epsom Tuzu

Bir kova içine yarım fincan epsom tuzu ve ılık su konulduktan sonra enfeksiyonlu ayak tırnakları su içerisinde yarım saat bekletilir. Süre bitiminde ayak tırnakları tamamen kurulanır ve uygulama tırnaklar tamamen iyileşene kadar günde üç kere tekrarlanır.

Çay Ağacı Yağı

Ayak tırnağı mantarı doğal tedavi seçenekleri arasında en popülerlerinden birisi olan çay ağacı yağı da yine hızlı bir tedavi şekli olarak uygulanabilir. Bunun için birkaç damla zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı, bir çay kaşığı ölçüsünde çay ağacı yağıyla birlikte karıştırılır ve bir pamuk eşliğinde mantarlı tırnaklara sürülür. 10 dakika boyunca bekledikten sonra temiz bir diş fırçası ile tırnaklar hafifçe kazınır. Bu kür, tırnaklardaki mantar tamamen kaybolana kadar her gün iki ya da üç kere yapılmalıdır.

Saraçoğlu Ayak Tırnağı Mantarı Kürü

Ayak tırnağı mantarı kürleri ile ilgili en popüler bitkisel karışımlardan sonra ünlü doktor İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan çok özel bir kürden de söz edilebilir. Saraçoğlu ayak tırnağı mantarı kürü olarak bilinen bu kür, kısa sürede etki etmesi nedeniyle de pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Ayak Tırnağı Mantarı Aynısefa Kürü Malzemeler

 • 2 Su bardağı su
 • Bir tutam aynısefa bitkisi

Ayak Tırnağı Mantarı Aynısefa Kürü Yapılışı

Yeterli oranda aynısefa bitkisi 2 su bardağı su ile karıştırılır ve ocağa alınarak 10 dakika kadar kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra su ılınana kadar beklenir ve süzülerek ayaklar bu su ile dezenfekte edilir. Yıkama işlemi esnasında parmak aralarının da yıkandığından emin olunması gereklidir. Haftada bir ya da iki kere uygulanabilecek olan bu küre mantar hastalığı tamamen iyileşene kadar devam edilmelidir. Ayak tırnağı mantarı doğal tedavi seçenekleri arasında Saraçoğlu tarafından hastalara tavsiye edilen aynısefa bitkisi kürü, en etkili bitkisel tedavi yöntemlerine örnek olarak da verilebilir.

Ayak mantarı rahatsızlığından muzdarip olan kişilere aynısefa bitkisi ile hazırlanan kür haricinde daha farklı bir bitkisel tedavi seçeneği olarak İbrahim Saraçoğlu tarafından civanperçemi kürü de tavsiye edilmektedir. Hazırlanışı son derece kolay olan bu bitkisel kür kısa sürede etkisini göstermesi ile de bilinir.

Ayak Tırnağı Mantarı Civanperçemi Kürü Malzemeler

 • 2 Su bardağı su
 • Bir tutam civanperçemi otu

Ayak Tırnağı Mantarı Civanperçemi Kürü Yapılışı

Bir tutam civanperçemi otu, 2 su bardağı su ile karıştırılır ve yumuşak kıvamlı bir lapa şekline gelmesi sağlanır. Hazırlanan bu karışım, akşamları uyumadan önce mantar enfeksiyonunun görüldüğü ayak tırnaklarına yerleştirilir ve ayaklar bir tülbent ile sarılır. İki gün arka arkaya uygulandıktan sonra üç gün ara verilebilecek olan bu kür sonrasında yine iki gün arka arkaya uygulanır ve bu uygulama şekli mantar enfeksiyonu tamamen kaybolana kadar sürdürülür. Ayak tırnağı mantarı doğal tedavi seçenekleri arasında her geçen gün daha fazla popüler olan bu kür, uygulandığı ilk günden itibaren etkisini göstermesi ile de bilinir.

El ve Ayaklarda Oluşan Tırnak Mantarları İçin Kür