19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviArı sokmasına ne iyi gelir? Arı sokması şişliği ve kaşıntısı evde nasıl...

Arı sokmasına ne iyi gelir? Arı sokması şişliği ve kaşıntısı evde nasıl geçer?

Bir arı tarafından ısırılmak çok acı verici sonuçlar ortaya çıkarır. Etkilenen bölgede geçici ağrı, şişlik ve kaşıntı olabilir. Arı sokması ile oluşan ağrı, şişme ve kaşıntıdan kurtulmak için önereceğimiz doğal kürleri deneyin.

İçerikleri

Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile beraber arı sokması şikâyetlerinde artışlar olduğu görülmektedir. Arı sokması genelde önemsenmiyor olsa da, alerjisi olan insanlarda çok ciddi tehlikeler meydana getirmektedir. Arı sokması durumunda ortaya çıkan belirtiler, neler yapılması gerektiği ve evde tedavisi hakkında kapsamlı bilgiler aşağıda aktarılmıştır.

Arı Sokması Durumunda Ortaya Çıkan Belirtiler

Balın üreticisi olan arılar birçok kişinin kabusu olabilmektedir. Zar kanatlı böcekler arasında yer alan arıların zehirli keseleri bulunmaktadır. Bazı bireylerin venom adı verilen bu arı zehrine karşı alerjisi olduğu zaman arı sokması durumunda bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Çok sayıda arının aynı anda kişiyi sokması durumunda ise toksik reaksiyonlar görülmektedir.

Arının soktuğu kişilerde hafif derecede ağrı, kaşıntı ya da kızarıklık görülebilmektedir. Bununla beraber hafif bir şişlikte meydana gelir. Bunlar normal olan reaksiyonlardır ve tedaviye gerek kalmadan iyileşir. Ancak bazı kişilerde arının soktuğu yerde oluşan şişlik büyür. Bu kişilerde arı sokması nedeni ile ortaya çıkan belirtiler 30 dakika içerisinde görülmeye başlar.

Alerjik şok geçiren kişilerde hırıltılı solunum, nefes darlığı, karın ağrısı, bayılma, kusma, bulantı, ishal, kaşınma, kızarıklık, deri ya da dilde şişlikler ortaya çıkmaktadır. Ancak hayati tehlike olduğunu işaret eden boğazda ve dilde şişme, tansiyon düşüklüğü ve ses kısıklığı ciddi belirtilerdir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokması durumunda yapılması gereken önemli işlemler bulunmaktadır. Öncelikle yara yerinin sabunla ve suyla temizlenmesi sonrasında arının soktuğu noktaya buz uygulanmalıdır. Eğer iğne çok derine batmış ise cımbız ile alınabilir. Çok ciddi belirtiler görülmeye başladığı zaman mutlaka hastaneye gidilmesi önerilmektedir. Ancak arı sokmasına iyi gelen yöntemler ile yaşadığınız ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır:

  • Sarımsağı ikiye bölerek arının sokmuş olduğu bölgeye 10 dakika masaj yapılmalıdır. Antiseptik özelliği olan sarımsak sayesinde zehir kana bulaşmayacaktır.
  • İltihap kurutucu etkisi olan karbonhidrat sayesinde komplikasyonların önüne geçilebilir. Su ile karbonat karıştırılarak macun haline getirilir ve arının sokmuş olduğu bölgeye sürülür.
  • Bir demek taze maydanoz dövülerek yaralı bölgeye sarılır.
  • Arı sokmasına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da soğuk yoğurttur. Arının soktuğu yere önce limon damlatılır ve ardından soğuk yoğurt sürülür.
  • Anti bakteriyel özelliği bulunan lavanta arı sokmasına iyi gelir. Pamuğa sürülen lavanta yağı ile yaralanan bölgeye masaj yapıldığı zaman arı zehirlenmelerinin etkisi ortadan kaldırılır. Lavantanın etkisi geçtikçe sürmeye devam edilmelidir.

Arı Sokması Şişliği ve Kaşıntısı Evde Nasıl Geçer?

Arı sokması sonrası vücudun doğal olarak verdiği tepkilerden biri şişmedir. Alerjisi olmayan kişilerde hafif olarak görülen şişlik ve kaşıntı 24 saat içerisinde geçmektedir. Ancak bazı kişilerde bu etkiler uzun süre ve daha şiddetli olarak görülmektedir.

Hafif ve orta şiddetli olarak etkilenilen arı sokması şişliği ve kaşıntısı evde nasıl geçer diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda yapılacak öneriler sayesinde kaşıntı, şişlik ve ağrı hafifleyerek azalmaktadır. Arı sokması durumunda evde yapmanız gereken işlemler şunlardır:

Arının iğnesini çıkarın: İlk olarak arının iğnesini vücudunuzdan çıkarmanız gerekmektedir. Bunun için cımbız kullanabilirsiniz. İğne çıkarıldıktan sonra yaralı bölgenin temizlenmesi önemlidir.

Soğuk kompres: Soğuk su ya da buz ile arının soktuğu bölgeye yağacağınız kompres sayesinde zehrin daha geniş alanlara yayılmasını engellemiş olursunuz. Ağrı ile şişlik geçene kadar ortalama olarak 1 saat bu işlemi uygulamalısınız.

Elma sirkesi: Arı sokması ile vücudunuza giren zehrin etkisiz hale gelmesini sağlayan elma sirkesi hemen her evde bulunmaktadır. Temiz bir bez ya da pamuk ile elma sirkesini yaralı bölgeye sürdüğünüz zaman ağrı ve kaşıntı azalacaktır.

Bal: Arı sokmalarında evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de bal sürmektir. Zehrin etkisini azaltan bal sayesinde enfeksiyon riski de azalmış olur. Arının soktuğu bölgeyi temizledikten sonra alı sürerek 15 dakika kadar bekletin ve durulayın. Bu sayede şişlik ve ağrı azalacak.

Karbonatlı Su: Karbonat ile suyu karıştırıp elde ettiğiniz karışımı arının soktuğu bölgeye sürün ve bir müddet bekleyin. Karbonatlı su şişliği ve kaşıntıyı azaltacaktır.

Arı sokmasına ne iyi gelir? Arı sokması şişliği ve kaşıntısı evde nasıl geçer?