21 Haziran 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviSuya katınca kelliğin, bala katınca öksürüğün çaresi oluyor!

Suya katınca kelliğin, bala katınca öksürüğün çaresi oluyor!

Karanfilin sağlığa faydası da en az kokusu kadar keskindir. Bazı rahatsızlıklara anında çözüm sağlar, birçok ürkütücü hastalık için ise ciddi anlamda koruma sağlamaktadır. İşte sağlık açısından önemli olan karanfilin faydaları.

İçerikleri

Görünüşü küçük, tadı hafif acı olan karanfil, pek çok nitelik bakımından zengindir. Eugenol adı verilen bir element, karanfilde bulunur, bu nedenle stres, mide rahatsızlıkları, Parkinson hastalığı, vücut ağrısı vb. rahatsızlıklara iyi gelir. Karanfil, antienflamatuar, anti bakteriyel özelliklerinin yanı sıra E Vitamini, C Vitamini, Folat, Riboflavin, A Vitamini, Tiamin, D Vitamini, Omega 3 yağ asitleri gibi temel elementlere sahiptir.

Karanfil, onlara zengin kahverengi renklerini vermeye yardımcı olan harika bir beta-karoten kaynağıdır. Karoten pigment ailesi, önemli antioksidanlar ve provitaminlerdir. Karoten pigmentleri, gözlerinizi sağlıklı tutmak için önemli bir besin olan A vitaminine dönüşebilir. İşte karanfilin sağlığını için çok az bilinen faydaları.

Karanfilin Saç Sağlığı İçin Faydaları
Karanfilin Saç Sağlığı İçin Faydaları

Karanfilin Saç Sağlığı İçin Faydaları

Saç sağlığına önemli katkı sağlar. Saç köklerini besler ve dökülmeye engel olur. Bunun yanında saçların koyulaşmasını sağlar, doğal ve sağlıklı görünüm kazandırır.

İşte karanfil mucizesi tarifi;

Bir bardak kaynar suya 10-15 adet karanfil atarak 10 dakika bekletin. Yapmış olduğunuz karanfil çayını kafa derinize masaj yaparak yedirin. Saç dökülmesinin durduğunu fark edeceksiniz.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?
Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Besin maddeleri ve biyoaktif bileşiklerle dolu olduğundan, az miktarda karanfilin bile bazı ilginç sağlık yararları sunması şaşırtıcı değildir. Sağlık yararlarına bir göz atalım.

Karanfil Akneleri Giderir:

Özellikle karanfil yağının akne tedavisi için çok etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Karanfil yağı, etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanır. Genelde el ve yüz kısmına uygulandığında kremlerle inceltilir. Cilde uygulandığında ise karıncalanma hissi verir. Karanfil yağının antibiyotik özelliği ile aknelerin oluşma nedenleri ortadan kalkmış olur.

Karanfil Diş Ağrılarını Giderir: 

Karanfil, diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılan bir bitki türüdür. Karanfilin diş ağrılarına çok iyi geldiği çok eskilerden bilinir. Eğer çok acı verici diş ağrısı çekiyorsanız bir karanfili ağrıyan kısma koyabilirsiniz. Veyahut da karanfil yağından çok az bir miktar pamuğa dökerek ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz. Çok kısa bir sürede ağrıyı geçireceğini göreceksiniz.

Karanfil Şişkinliği Giderir:

Karanfil su ile karıştırılarak veya çay olarak hazırlanıp içilebilir. Bu şekilde bağırsaklarda karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik şikayetlerine önemli ölçüde çözüm üretir ve rahatsızlığı giderir.

Karanfil Sinüzite İyi Gelir:

Sinüzit sorunu olanlar için özellikle kış aylarında sinüzitin verdiği baş ağrılarından dolayı hayat zehir olur. Birçok uzman sinüzitleri temizleyici özelliğinin olduğunu söylemektedir. Bunun için karanfil tozunun burundan çekilmesini önermektedirler. Fakat bunu yaparken dikkat edilmesi gerekir çünkü karanfil tozu da en az karanfil kadar etkilidir.

Öksürük ve Kötü Nefes Kokusunu Giderir:

Karanfil öksürük ve kötü nefes kokusuna karşı da etkilidir. Yemeklere eklenerek tüketilmesi keskin kokusunu bir nebze azaltabilir. Rahatsız edici ve öz güvene çok zarar veren nefes kokusu veya diş çürüklerinden dolayı oluşan ağız kokularına karşı etkilidir. Bunun için günlük olarak ara ara ağzınıza 1 tane karanfil koymanız yeterli olacaktır.

Karanfil Bulantı ve Kusmalara Karşı İyi Gelir:

Karanfil yağı ağızdan alındığında bulantı ve kusmalara karşı çok etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle sabah kusmaları için iyi bir çözüm olabilir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir:

Soğuk algınlığına karşı karanfil yağını incelterek bal karıştırıp içmenin faydalı olduğunu söylenir. Bunun için ılık suya bir miktar karanfil yağı karıştırılır ve bu karışıma da bir miktar bal eklenir ve bu şekilde tüketilir. Günde 2 veya 3 kere içmek öksürüğün etkisini azaltır veya tamamen geçirir.

Yorgunluğu Giderir:

Karanfilin yorgunluğu giderici özelliği vardır. Özellikle kokusu sinir siteminde etkileyici rol oynamaktadır. Yorgunluktan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden sizi uzaklaştırır ve dolaylı olarak ruh sağlığımıza da olumlu yönde etki eder.

Karanfil Strese Karşı İyi Gelir:

Karanfil, meydana gelen gevşeme ve rahatlamalar stresi de aynı zamanda azaltır.. Bir aromalı çaya nane ve karanfil katarak tüketmeniz stresle mücadele açısından bünyenize inanılmazbir katkı sağlar.

Deri İçin Karanfil Çok Faydalıdır:

Karanfil tozunun deriye birçok faydası vardır ama genelde karanfil yağı kullanılmaktadır. Fakat deriye çok fazla mikt09arda karanfil yağı uygulamak zararlı olabilir. Karanfil yağı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır ama kullanılmadan önce mutlaka dozajı düşürülmelidir.

Suya katınca kelliğin, bala katınca öksürüğün çaresi oluyor!