26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviSinüzit için mucize ikili ile doğal tedavi!

Sinüzit için mucize ikili ile doğal tedavi!

Zencefil ve organik elma sirkesinin özellikleri kombine edildiğinde sinüziti çok kısa sürede tedavi edebiliriz. Elbette, bu tedaviyi uygularken istikrarlı olmak çok önemlidir. 

İçerikleri

Sinüzit; kemiklerin içindeki hava dolu alanlardır. Bunlar burnun yanında ve kafatası içinde olurlar. Mukus üreten hücrelerle bir aradadırlar. Böylece nefes alırken bölge nemli tutulmuş olur. Bakteriyel veya viral enfeksiyon geçirdiğinizde, bu yumuşak doku şişer ve sinüzit adı verilen durum oluşur. Buna ek olarak, ciddi baş ağrıları ve burun ile yukarısından gelen derin bir baskı hissedilir.

Sonuç olarak, mukusun düzeni değişir ve hacmen artar. Bu durumda sarımsı veya yeşilimsi bir renk görebilirsiniz. Soğuk algınlığı veya çevreden gelen polenlere verilen reaksiyonla gerçekleştiğinde sinüzit geçicidir. Ama bazı insanlar neredeyse 10 ila 12 hafta arası sürebilen kronik sinüzit çeker. Her iki durumda da, sinüzitin belirtilerini kontrol altına almak ve rahatlatmak için kullanabileceğiz bazı doğal tedaviler vardır.

Bugünün makalesinde sizlerle sadece bahsettiğimiz iki harika malzeme ile hazırlayabileceğiniz çok ilginç bir çözümden bahsedeceğiz.

Sinüzit Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır?

Bu iki malzemeyi karıştırarak sinüziti rahatlatın. Bu sinüzit tedavisi zencefil kökü ve organik elma sirkesini karıştırarak uygulanır. Her iki ürün de iltihap karşıtı ve antioksidan özellikleriyle bilinir. Bunlar bir çok durumda büyük destekçidir. Sinüzite gelirsek, bu basit karışımla viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan ve iltihaptan kaynaklı aşırı mukus üretimini kontrol altına alabilirsiniz.

Zencefilin faydaları

Zencefil içeriğinde aktif gingerol maddesi vardır. Bu kök yüzlerce yıldır sindirim ve solunum yolları hastalıkları tedavisinde kullanılır. İçeriğindeki yüksek miktarda antioksidanlar, vitaminler ve mineraller vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinüslerin zayıf dokularında gerçekleşen şişkinliği almaya yardımcı olur. Zencefil alerjik reaksiyonları azaltır ve mantar oluşmasını, büyümesini önleyerek antifungal özellikler de taşır. Aromatik özellikleri burnu mukustan temizlemeye ve sinüzit ile gelen ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Organik elma sirkesinin faydaları

Organik elma sirkesi çok miktarda vitamin, mineral, amino asit ve sinüzit tedavisine yardımcı olacak diğer maddeleri içerir. Vücudun korunma mekanizmasını güçlendirir ve alerji, soğuk algınlığı, grip ve sinüslerle bağlantılı diğer solunum problemlerinin risklerini azaltır.  Bol miktarda potasyum içerir. Bu mineral aşırı mukus üretimini ve baskıyı azaltır. Organik elma sirkesinin antiseptik özellikleri enfeksiyonla savaşır ve mukusu temizleyerek burundan atılmasına yardımcı olur.

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Nasıl Yapılır?

Organik elma sirkesi ve zencefil ile sinüziti nasıl rahatlatabilirsiniz?

Artık bu malzemelerin özelliklerini, içeriklerini ve faydalarını bildiğinize göre, ikinci adım sinüziti gidermek için ev yapımı karışımımızı hazırlamak olacak. Unutmayın. 100% organik elma sirkesi kullanmanız çok önemlidir, çünkü rafine elma sirkeleri aynı şifalı özellikleri taşımaz.

Malzemeler;

  • 1 büyük parça zencefil kökü
  • 1 bardak organik elma sirkesi (250 ml)

Hazırlanışı;

Zencefil kökünü rendeleyin ve organik elma sirkesi ile cam bir kavanoza koyup ağzını kapatın. Bu karışımı serin, karanlık bir yerde 10 gün bekletin.  Bu süre içinde iyice karışmasını sağlamak için düzenli olarak çalkalayın.

Kullanılışı;

Sinüziti gidermek için bu uygulamayı günde iki kez, 5 dakika boyunca solumanız gerekli. Geceleri bir bezi bu karışımla ıslatın ve bir saat boyunca boynunuza koyun. Bu prosedürü 5 gün boyunca uygulayın. Bu şekilde en iyi sonuçları alabilirsiniz. Eğer bu 5 gün ardından durumunuz değişmiyor veya iyileşme göstermiyorsa, diğer çözümler için doktorunuza başvurun.

Bir diğer alternatif…

Sinüzit tedavisi için zencefilin özelliklerin yararlanabileceğiniz bir diğer yöntem de zencefil çayının buharını solumaktır. İşte şimdi buğunun aynısını zencefille yapacağız.

Malzemeler;

  • 5 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil (50 g)
  • 1 litre su

Hazırlanışı ve Uygulanışı;

Taze zencefili rendeleyin ve bir litre suda ısıtın. 3 dakika kaynamasına izin ve ateşten alın. Başınızı kabın üstüne getirin ve bir havluyla kapatın. Buharı 5 dakika boyunca soluyun. Bunu her gece yatağa girmeden önce tekrarlayın. Buradaki tarifler sinüzitin yol açtığı diğer durumların belirtilerini gidermek için de kullanılabilecek harika takviyelerdir. Bu uygulamaları deneyin ve sinüziti bir kaç günde azaltın ve rahatlatın.