25 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkBeslenmeSağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız? Sağlıklı Beslenmek İçin 3 Altın Kural

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız? Sağlıklı Beslenmek İçin 3 Altın Kural

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin genellikle cevabını aradığı, sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

İçerikleri

Pek çok kişi sağlıklı beslenme denildiği zaman, kendisi için eziyete dönüşecek günlerin başlangıcı olacağını düşünür. Ancak bu durum hiçte düşünüldüğü gibi değil. Çünkü sağlıklı bir şekilde beslenmek demek, aç kalacağınız anlamına gelmez. Hatta vücudun çok daha zinde olması için en iyi destektir sağlıklı beslenmek.

Elbette başlangıçta beslenme alışkanları gözden geçirilip bir takım değişiklikler yapmak gerekir, başlangıçta ise nereden başlanacağı konusunda karar vermek biraz zor olabilir. Ancak zamanla kendiniz için ne kadar doğru bir şey yaptığınızı siz de fark edeceksiniz. İşte bu fark etme sürecini biraz daha kısaltmak ve işinizi kolaylaştırmak için size bir kaç tavsiye. Aslında sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlerin ne kadar kolay olduğunu sizde göreceksiniz.

Porsiyonlarınızı Küçültün

İlk başta kulağa hoş gelmiyor gibi gözükse de, zamanla ideal yemek porsiyonunuz neymiş öğrenecek ve vücut sisteminiz için yeterli olduğunu göreceksiniz. Porsiyon küçültmek bir anda yapılamayabilir, fakat bunu başarmanın da bir püf noktası var dense ne dersiniz? Kafalardan “acaba ne” diye sorulmaya başlanmıştır bile. İşte o püf nokta; yemek yediğiniz tabağın boyutunu değiştirin. Yani büyük düz bir servis tabağı yerine, biraz daha küçük olanı tercih edin. Zaman geçtikçe istediğiniz boyutta tabağa geçiş yapabilirsiniz. Ancak unutmayın vücudunuzun ihtiyacı olan besinler için doğru yemek porsiyonunu belirlemelisiniz. Amaç aç kalmak değil, dengeli ve sağlıklı beslenmek.

Ara Öğün Alışkanlığınız Olsun

Alışkanlıklar edinmek ya da değiştirmek kulağa zor gibi gelse de, merak etmeyin sağlıklı yaşam için aslında öyle değil. Neden mi? Çünkü hoşunuza gidecek olan şeyleri keşfetmeye başladığınızda mutlaka alternatifleriniz oluyor. O yüzden ara öğün denildiğinde illa sadece sebze yiyeceksiniz diye bir kural yok. Elbette onlar hayatınızda olmalı ama hep denildiği gibi porsiyon ölçüsü iyi bir şekilde ayarlandığında kuruyemiş, meyve ya da kurutulmuş meyve de yiyebilirsiniz. Hatta sık olmasa da arada küçük porsiyonlarda kaçamak yapmak da mümkün.

Ara öğün için neler yiyebilirim diye soranlara, bir kaç öneri; kişinin en ideal porsiyon ölçüsü kendi avuç içi ölçüsü veya yumruk boyutudur. Bu detaydan sonra bir avuç badem, ceviz, fındık rahatlıkla ara öğün atıştırmalıkları olarak tercih edilebilir. Ayrıca yine avuç ölçüsü kadar kuru meyveler arasından da seçim yapabilirsiniz. Elbette aynı anda hepsinden birer avuç yenecek anlamına gelmiyor bu öneriler, sadece seçeneklerin zenginleşmesi için yazıldı. Sık aralıklarla tüketilmesi ise, gün içerisinde açlık hissedilmemesini sağlayacaktır.

Ufak bir kase içerisine bir avuç yulaf ezmesi, bir avuç kuru meyvenin dilimlenmiş hali, tatlandırması için doğal şeker olarak tatlı kaşığının yarısı kadar bal ya da pekmez ve yağ yakmaya da yardımcı olan toz tarçın az miktarda ilave edilebilir. Bir başka çözüm olarak da sevdiğiniz bir meyveyi çantanızda bulundurabilirsiniz. O meyve açık alanda ya da uzun bir toplantı sonrasında sizin kurtarıcınız olabilir.

Su İçmeyi Unutmayın

Hemen herkesin unuttuğu püf noktalarından bir tanesidir su içmek. Vücudumuzun oldukça büyük bölümünün sudan oluştuğu düşünülürse, gün içerisinde sarf edilen eforla vücuttaki su azalmaktadır. Bu da demek oluyor ki eksilen tamamlanmalıdır. Böylelikle vücudun enerjisini kaybetmemesi için en temel gereksinimlerden bir tanesi yerine getirilmiş olur. Yani sabahları bir bardak su içmek gece boyunca vücuttan kaybedilen suyun tamamlanmasını ve güne zinde başlamayı sağlar.

Yemeklerden önce içilen bir bardak su ise, tokluk hissi vererek daha az yemeniz için zemin oluşturur. Bu da sağlıklı beslenme için bir adım atmak anlamını taşır. Akşamları yatmadan önce içilen bir bardak su da kanın sulanmasına destek olduğundan dolayı vücudun pıhtı atma ve kalp krizi riskini azaltmaya destekleyici unsur olur. Bu tarz bilgiler kendimiz için yapılması gereken oldukça basit bir şeyin aslında ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlamamızı sağlıyor.

Sadece 3 altın kural denilebilecek basit adımlarla bile beslenme alışkanlığınızı değiştirebilir, aç kalmadan sağlıklı beslenmek için yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Kendiniz için geç kalmayın, hadi daha konforlu bir hayat için ilk adımınızı atın!

Sağlıklı Beslenme Rutini Ne Yemeli Ne Yememeli?