18 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaYaşamSağlık raporu ve tahlil sonuçları nereden, nasıl öğrenilir?

Sağlık raporu ve tahlil sonuçları nereden, nasıl öğrenilir?

İçerikleri

Sağlık hizmetlerinin ifasında hastalıklara ait doğru tanı ve teşhis konulması yapılacak kan, idrar, gaita gibi testlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca hastalar hakkında hastalığın durumuna göre sağlık raporları tanzim edilmekte bu raporlar sonraki aşamalarda yapılacak muayenelerde ve kullanılacak ilaçların temin edilmesinde doktorlara yol gösterici olmaktadır.

Kendilerine yazılan sağlık raporlarının içeriğine ulaşmak isteyen vatandaşlar ile herhangi bir aile hekiminde ya da hastanede tahlil veren kimseler bu tahlillere ilişkin sonuçları e-Devlet sistemi başta olmak üzere internet üzerinden görebilmektedir. Devlet hastanesi tahlil sonuçları, sağlık ocağı tahlil sonuçları, verilen ilaçlar, hastalığa dair konulan tanılar e-Nabız sistemi üzerinden görüntülenerek hastalara yol gösterici olmakta ve sağlık hizmetlerinin sonuçlarının değerlendirmesi kolaylaşmaktadır.

Hastane ve Sağlık Ocaklarında Yazılan Sağlık Raporları Nereden Görüntülenir?

Ülkemizde 2010 yılından bu yana aile hekimleri adrese bağlı olarak vatandaşların ikametlerinin bulundukları sağlık ocaklarında hizmet vermektedir. Hastane polikliniklerinde sıra beklemek istemeyen vatandaşlar düzenli olarak kullandıkları ilaçları aile hekimleri aracılığıyla reçete ile temin edebilmektedir. Ayrıca aile hekimleri hastalıkların belgelenmesine yönelik olarak yapılan muayeneler sonucunda verilen sağlık raporların hazırlanmasında da söz sahibidir.

Aile hekimleri ve hastanelerde hizmet veren doktorlar, ehliyet ve pasaport başvurularında istenilen sağlık raporlarının hazırlanması konuları başta olmak üzere süreli olarak kullanılan ilaçların temin edilmesinde verdikleri raporlara sağlık hizmetlerinde vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Verilen bu sağlık raporlarının geçerlilik süresi, rapor sonucunda teşhis konulan hastalık gibi güncel ve geçmiş dönemlere dair sağlık raporu sorgulama işlemleri e-Devlet hizmetlerinden olan e-Nabız uygulaması ile kolayca görüntülenebilmektedir.

E-Devlet sistemine kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile birlikte giriş yapıldıktan sonra E-Nabız uygulaması ana ekranında bulunan “Raporlarım” bölümüne girerek;

  • Güncel ve geçmiş dönem sağlık raporu bilgilerine,
  • Rapor tarihi ve rapor numarasına,
  • Rapor başlangıç ve bitiş tarihlerine,
  • Doktor tarafından teşhisi konulan hastalıklara,
  • Raporun hangi amaçla hazırlandığına ulaşabilirsiniz.

Sağlık raporu bilgileri ile tanısı konulan hastalığın tedavisine yönelik farklı uzman doktorlara muayene olabilir ve sağlık hizmetlerinden yararlanma noktasında ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

E-Nabız Sistemi Üzerinden Tahlil Sonuçları Nasıl Görüntülenir?

Hastalıkların tanısının koyulması ve teşhis edilmesinde gerek hastanelerde gerekse de aile hekimlerinde tahliller oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlık hizmetlerinden yararlanmada idrar, kan, gaita gibi tahlil sonuçları vatandaşların rahatsızlıklarının ortaya çıkarılmasında kullanılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından teknolojik imkanların kullanılmaya başlanmasıyla sağlık ocakları ve klinik laboratuvarda analiz edilen tahlil sonuçları internet ortamına aktarılmaktadır.

T.C. kimlik no ile hastane tahlil sonuçları öğrenme işlemleri www.enabiz.gov.tr internet adresi üzerinden e-Devlet şifresi veya aile hekimlerinden alınan geçici şifreler ile yapılmaktadır. E-Nabız sistemine giriş yapıldıktan sonra ana ekranın sol köşesinde bulunan “Tahlillerim” bölümünden son 5 yıla ait;

  • Tahlil sonuçları,
  • Hangi tarihte tahlil verildiği,
  • Tahlil sonuçlarının en düşük ve en yüksek bulunması gereken değer aralığı,
  • Tahlil sonucunda hangi değere ait değerlendirmenin yapıldığı,
  • Tahlil değerlendirmesinin grafik ve tablo üzerinden yapılması,

İşlemlerine dair sonuçlar sistem üzerinden sorgulanabilmektedir. Ayrıca çıkan sonuçlarda kendinize ait tahlil sonucu olduğunu düşünüyorsanız hata bildiriminde bulunarak Sağlık Bakanlığı’na doğrudan tahlil sonuçlarına itiraz edilebilmesi mümkündür. Yine sistem üzerinde anormal değerleri göster butonu tercih edilerek referans değerlerin altında veya üzerinde bulunan sonuçlar görüntülenebilmektedir. E-Nabız sistemi üzerinden muayene aşamalarında aile hekimleri ve hastaneler aracılığı ile talep edilen test sonuçları, çekilen röntgenler ve MR bilgileri anlık olarak görülebilmektedir.