12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviÖksürük nasıl geçer? Öksürük için bitkisel çözümler!

Öksürük nasıl geçer? Öksürük için bitkisel çözümler!

Öksürük nasıl geçer?öksürük nasıl geçer bitkisel kür : Öncelikle turpu rendeleyin ve bal ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı temiz olan tülbentin...

İçerikleri

İster inanın ister inanmayın, öksürük aslında iyi bir şeydir. Uzmanlara göre öksürük, tahriş edici bir maddeye tepki olarak vücudunuzun hava yollarını temizleme yoludur. Ancak öksürük sizi bütün gece ayakta tutabilir ve genel olarak mutsuz hale getirebilir  ve bazen hiç bitmeyecekmiş gibi hissettirir.

Öksürükten nasıl kurtulacağınız konusunda mücadele ediyorsanız, işte size iyi haber: Çoğu öksürük tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir doktor olan ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında uzman olan Dr. Stephen Russell, bu arada öksürük için faydaları kanıtlanmış birkaç doğal çare olduğunu söylüyor .

Russell’ın öksürük ataklarını nasıl durduracağına dair ipuçları ve çoğu muhtemelen mutfağınızda veya ecza dolabınızda bulunan öksürük için en sevdiği ev ilaçlarından bazıları.

Öksürük Nasıl Geçer Bitkisel?

Öncelikle turpu rendeleyin ve bal ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı temiz olan tülbentin içerisine koyup bu tülbenti yüksek bir yere asın. Balın akmaması için altına bir kase koyun. Sabaha kadar bu karışım tülbent içerisinde süzülecektir. Süzülen bu bal ve turp karışımını istediğiniz zamanlarda yiyin. Çocuklar içinde kullanılabilen bu karışım her yaştaki insanlar için tedavi edici sağlıklı bir öksürük gidericidir.

Şiddetli Öksürük Nasıl Geçer?

1 litre suyun içine, ince dilimlenmiş 1 adet elmayı kabuklarıyla birlikte atın. Haşladıktan sonra çay gibi sıcak olarak için. Öksürük için zencefil 2-3 parmak ucu miktarında zencefil, bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı hibisküs ve bir çay kaşığı şahter bir su bardağı suda 3-5 dakika kaynatılır ve 2-3 dakika demlenmesi beklenerek kullanılır. Fazla şekerli olmasından kaçınmaya çalışın hatta şeker yerine nöbet şekeri koyulursa öksürüğü azaltır. Öksürük için zencefil kökü kaynatabilirsiniz. Bunun dışında zencefil tozunu bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Kuru öksürüğü kesmek için bazı şifalı bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Sizin için bulduğumuz birkaç kuru öksürük bitkisel tedavi yöntemi şu şekilde:

  • 1 çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp yenir. Bu uygulamadan sonra süt içerseniz boğazlarınız rahatlayacaktır.
  • 2 tatlı kaşığı dut pekmezine göz kararı karabiber dökerek günde bir kaşık yerseniz bu da boğazlarınızı rahatlatacaktır.
  • Ihlamurla ayva yaprağı kaynatılır ve içilir.
  • Elma kabuklarıyla, zencefil, ıhlamur, ayva, tarçın ve limon kaynatılır. Suyu içilir.
  • Nişastayı su ile kaynatıp limon suyu ve pekmezle karıştırın.
  •  Bir miktar kekiği suyla kaynatıp içine bal koyup ılıtıp içelim.

Meyan Kökü: Kişinin öksürüğünü hafifletici veya kesici, bronşları rahatlatıcı ve balgam söktürücü bir takım özelliklere sahiptir. Meyan kökünün içerisinde bulunan glirizin ve flavorid maddeleri sayesinde iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır. Meyan kökünden öksürük tedavisinde yararlanmak için; 50 gram meyan kökü bitkisini yaklaşık bir litre su içerisinde kaynatarak gün içerisinde üç veya dört kez birer bardak şeklinde tüketmek yeterlidir.

Zencefil: Zencefil bitkisinin dallarından faydalanılmaktadır. Genel anlamda öksürüğe iyi gelmesinin dışında balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Bilhassa zencefil ile bal karışımı birçok tecrübe ile sabit olup kronik öksrüklerde dahi şifa olmaktadır.

1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.

Kabukları ile elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içirin. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir.