18 Nisan 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkBeslenmeÖgünlerinizde Ayran İçerseniz...

Ögünlerinizde Ayran İçerseniz…

İçerikleri

Günümüz yoğun iş temposunda çalışmaya dalan, gün içinde yeterli sıvı almayan kişilerin sağlıklarıyla ilgili olarak çok kötü sürprizler meydana gelebilmekte.
Uzmanlar “Her gün yeterli sıvı alınmalı, alınan sıvı, elektrolit adı verilen sodyum ve klorür iyonlarından zengin olmalıdır” uyarısında bulunuyor.
Ayrıca yazın olduğu kadar kışın da özellikle katı yiyeceklerin tüketildiği öğünlerde sıvıcı içeklerin arasında en sağlıklısı olan ayranın tüketilmesi öneriliyor.

Ayran antistres besinler listesinin ilk sıralarında yer alıyor!

Gıda mühendisi Nilüfer Hakarayan, ayranın triptofan ve kalsiyum ihtiva etmesi vesilesi ile ayranın antistres özellikte bulunduğunu söyledi.
Ayranın normal bir bireyin vücudunda hiçbir zararlı etkisinin olmamakla birlikte, sindirim ve boşaltım sistemlerinde karşılaşılan; ishal, peklik, kalın bağırsak, mide, bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklarda tedavilerine yardımcı olarak tüketilebilir.
Kahve, çay gibi bazı içeceklerin uyarıcı etkisi oldukları bilinir. Ayran gibi bazı içeceklerde yüksek sakinleştirici özellik olduğu ise fazla bilinmemektedir.

Halbuki kalsiyum açısından zengin olan besinler gevşetici etkiye sahiptir. Bu vesileyle bolca triptofan ve kalsiyum içeren ayran antistres besinler listesinin ilk sıralarında yer almakta.
Ayrıca egzersizden sonra özellikle yağsız yoğurt, su, tuz, fesleğen veya nane ile yapılacak bir ayran tansiyonun düşmesini engeller.
Su, protein, sodyum, klor ve bitkilerden gelen potasyum desteği sağlayıp yorgunluğu giderir, kasların korunmasını sağlar.
Sağlıklı bir sindirim sistemi kilo kontrolünün temel taşlarından biridir.Sindirim sistemi sağlığı ile birlikte yeterli kalsiyum tüketiminin zayıflamaya destek olduğu çalışmalarla desteklenmiştir.

Ayranın saymakla bitmez faydaları

Ayranın yaz aylarında ferah ve serinletici bir içecek alternatifi olmasının yanı sıra, başta çocuklar olmak üzere her yaştan bireyin sağlığı için koruyucu bir kalkan olduğunu biliyor muydunuz?   Türk mutfağının en eski ve en yaygın içeceği olan ayran içinde bulunan kalsiyum, potasyum ve protein dışında A, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile yediden yetmişe herkes için faydalı.

İşte ayranın faydaları…

İçerisinde bulunan yoğurt bakterileri sayesinde ayran, vücut için son derece önemli bir besin görevindedir. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Eksikliğinde başta depresyon olmak üzere bir çok hastalığa sebep olan B vitamini ayranda bol miktarda bulunur. B vitaminleri anksiyete ve stres semptomlarını hafifletir ve beynin serotonin hormonu salgılamasını sağlar. Ayran dahası elektrolit yönünden de son derece zengindir ve bağırsak florasının stabilitesini artırırak düzenler. Sindirim sistemini düzene sokan ve vücudun sıvı akışını dengeleyen ayran, bunun yanında normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu da vücuda sağlar. Kemik erimesi riskini büyük ölçüde azaltır. Kansere, alerjiye, gastrit ve ülsere, iltihaplanmaya karşı koruma sağlar. İçinde bulunan magnezyum, kalsiyum ve potasyum sayesinde yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasını sağlar. Kas, kemik, sinir ve bağışıklık sistemini korur ve hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığını güçlendirir. Ayrıca ayran triptofan içermesi vesilesi ile sakinleştirici etkiye sahiptir. Ayran, hem tokluk hissi verir hem de metabolizmayı hızlandırır. Enfeksiyonlardan korunmayı sağlar.