28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaKadınMiyom Neden Oluşur? Miyom Belirtileri Neler? Miyom Nasıl Yok Edilir?

Miyom Neden Oluşur? Miyom Belirtileri Neler? Miyom Nasıl Yok Edilir?

Kadınların korkulu rüyalarından biri olan miyom nedir? Miyom neden oluşur? Miyom ameliyatı nasıl yapılır? Miyom kaç santim olunca alınır? Bitkisel tedavisi.

İçerikleri

Kendisinde miyom olduğunu öğrenen kadınlar korkarak büyük bir paniğe kapılırlar. Peki, miyom neden olur? Kendini nasıl belli eder ve bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Miyom Nedir? Neden Miyom Oluşur?

Genel olarak her 100 kadından 20 tanesinde miyom sorunu görülmektedir. Kadınların yaşının ilerlemesine bağlı olarak büyüyen miyom, menopoz dönemine girilmesiyle küçülmeye başlar. Kişiden kişide değişen miyom büyüklüğü bazen çok ufak olabilirken bazen de ir kavun kadar büyümektedir. Kadınlarda en sık karşılaşılan tümör türüdür.

İyi huylu olduğu için miyomların kansere dönüşme ihtimali çok düşüktür. Ancak yine de kadınları korkutan bir rahatsızlıktır. Bazen bir tane oluşabilen miyom, bazen sayılamayacak kadar çok olmaktadır. Neden miyom oluşur? sorusuna yanıt arıyorsanız net cevaplar bulamayabilirsiniz. Çünkü miyomun neden oluştuğunun kesin nedenleri tespit edilememiştir. Bu yönde araştırma yapan doktorların bazıları miyomun östrojene bağlı olarak ortaya çıktığını belirtmiştir.

Ergenlikten önce görülmeyen östrojen bir kadınlık hormonudur. Buna bağlı olarak miyomunda ergenlikten önce görülmediği belirtilmektedir. Bazı nedenlere bağlı olarak östrojen katkılı doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda miyom görülme riski yüksektir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom belirtileri nelerdir? sorusunu araştıran kadınlar, kendi durumlarını gözlemleyerek miyom rahatsızlığının kendilerinde olup olmadığını anlayabilirler. Genelde 30 – 40 yaşlarında ortaya çıkan miyomlar menopozla beraber küçülmeye başlarlar. Kadınların çoğunda miyom olmasına rağmen birçoğu bu durumun farkında bile değildir.

Genelde pek bir belirti vermeyen miyomların ortaya çıkardığı şikâyetler büyüklüğüne, sayısına ve nerede olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Miyom rahatsızlığı yaşayan kadınlarda en çok görülen belirtiler şunlardır:

  • Kasık ağrısı
  • Karın ağrısı
  • Kasık ve karında dolgunluk hissi
  • Cinsel birliktelik esnasında ağrı
  • Ara kanamalar
  • Adet kanamalarının fazla ve uzun olması
  • Sık idrara gitme isteği
  • Hemoroid ve kabızlık

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyom rahatsızlıkları ile sık karşılaşıldığı için ilk etapta cerrahi tedavi önerilmemektedir. Bazı özel ilaçlar, spiraller ve bitkisel tedaviler ile sorun giderilmeye çalışılır. Ancak hastanın şikâyetleri sürekli artan bir eğilim gösterirse miyom ameliyatı uygulanmaktadır. Özellikle doğurganlık özelliğinin kaybedilmemesi istenen durumlarda açık cerrahi veya endoskopik ameliyat tercih edilmektedir.

Ameliyat öncesinde miyomum yeri ve boyutu belirlenmektedir. Göbek deliğinden 1 cm boyutunda bir kesi açılır ve teleskopik bir alet ile karın içerisindeki organlar görülür. Bu yöntem esnasında hissedilen ağrı çok az olduğu için ağrı kesici tercih edilmiyor. Kolay bir operasyon olduğundan dolayı hasta aynı gün taburcu edilir ve günlük yaşamına dönmesi sağlanır.

Miyom Nasıl Yok Edilir? Kaç Santim Olunca Alınır?

Her miyomun cerrahi yöntem ile çıkarılmasına gerek yoktur. Öncelikle hastanın düzenli takibi yapılır ve miyomun boyutu belirlenir. Miyom tanısı için ultrason tetkikleri yapılmaktadır. Tanı sonrasında ise hastanın şikâyetlerine göre cerrahi müdahale olup olmayacağı tercih edilmektedir.

Kansere neden olmayan miyomların büyüme hızları değişmektedir. İyi huylu olan miyom kaç santim olunca alınır? Sorusunun genel bir cevabı bulunmaktadır. Bir sene içerisinde 2 – 3 cm’den fazla bir büyüme görülürse kanser riski ortaya çıktığı için cerrahi müdahale gerekmektedir. Ayrıca pelvis kemiğinin içinden yukarı çıkan miyomların da alınması gerekmektedir. 10 – 11 kiloya ulaşan ve karnı kaplayan miyomlar da alınmaktadır.

Myomektomi yöntemi ile rahim yerinde bırakılır ve miyomlar cerrahi olarak çıkarılır. Miyomu yok etmek için Laparotomi, Laparaskopi ve Histeroskopi gibi yöntemler de kullanılmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın durumuna, isteğine ve miyomun büyüklüğüne göre değişmektedir.

Miyom Bitkisel Tedavisi

Kadınlarda ağrıya neden olan miyom bitkisel yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bazı kişilerde hiç belirti gösteremeyen miyom, bazı kişilerde ciddi ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılardan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır:

Soğan Kürü: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen soğan kürü ile miyomlarınızdan kurtulabilirsiniz. 1 tane açık kahverengi kuru soğanı 4 parçaya ayırın ve 2 bardak klorsuz suda kaynatın. Altı ayda 15 gün uygulayabileceğiniz kürü öğlen ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce için.

Civanperçemi Kürü: Yine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen civanperçemi, miyom bitkisel tedavisi içerisinde en çok tercih edilenlerden biridir. Civanperçemini kaynatın ve çay olarak tüketin.

İbrahim Saraçoğlu Miyom Kürü