13 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkHastalıkMide ağrısı nereye vurur? Nerede, hangi bölgede hissedilir?

Mide ağrısı nereye vurur? Nerede, hangi bölgede hissedilir?

Mide ağrısı yetişkinlerle beraber çocuklarda da sık sık görülen bir durumdur. Mide ağrısının çok çeşitli sebepleri olabilmektedir. Karnın üst kısmında oluşan rahatsızlık hissi olarak tanımlanan mide ağrısı, herkesin başına en az bir kere gelmiştir. Mide ağrısının nedeni genelde endişe edecek bir durum olmasa da, mide ağrısı ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle mide ağrısı nedir? Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısı hangi hastalıkların habercisidir? gibi soruların yanıtlarının bilinmesi gerekmektedir. Takipçilerimize özel olarak hazırladığımız bu yazımızda mide ağrısı ile ilgili her şeyi bulabileceksiniz.

İçerikleri

Mide ağrısı, karnın üst bölümünde bulunan kaburgaların hemen altında hissedilmektedir. Mide ağrısı ile beraber şişkinlik, mide bulantısı ve kramp gibi sorunlar da görülebilmektedir. Mide ağrısı bazı kişilerde yemekten önce başlarken, bazı kişilerde yemek sonrasında şiddetlenmektedir. Mide ağrısının kesinlikle önemsenmesi gerekmektedir. Önemsenmeyen mide ağrıları istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Sık sık mide ağrısı yaşayan kişiler mide ağrısı neden olur araştırması yapmaktadır. Mide ağrısı için tek bir nedenden söz etmek mümkün değildir. Bazen bir üşütmeye bağlı olarak oluşan mide ağrısı, bazen farklı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bunu anlamak için mutlaka bir doktora gidilmesi önerilmektedir. Yapılacak tetkikler ile mide ağrısının nedeni saptanarak en uygun tedaviye başlanmaktadır. Mide ağrısına neden olabilecek bazı etmenler şu şekilde sıralanabilir:

Gaz: Sindirim sisteminde oluşan gaz nedeni ile midede ağrı ortaya çıkmaktadır. Gaz birikimi arttıkça şişkinlik ile beraber aşırı tokluk hissi oluşmaktadır. İshal veya kabızlık gibi durumlar da ağrının artmasına neden olmaktadır. Viral enfeksiyon veya gaz gibi nedenler için tedaviye gerek duyulmamaktadır. Karın ağrısı bazen artıp bazen azalıyorsa, karında şişlikle beraber ağrı oluşuyorsa ve midede hareket eden bir şey hissediliyorsa ağrının nedeni gazdır.

Gastrit: Midenin iç kısmını kaplayan tabakanın şişmesi sonucu gastrit meydana gelmektedir. Genelde H.pylori isimli bakteri nedeni ile oluşan gastrit için bir doktora gidilmelidir.

Sindirim Güçlüğü: Hazımsızlık nedeni ile midede yanma hissi oluşmaktadır. Bu yanma hissi bazen midede, bazen yemek borusunda, bazen de boğazda hissedilmektedir.

Kas Spazmı: Karnın üst kısmında bulunan kasların yaralanması ya da spazmı durumunda mide ağrısı ortaya çıkmaktadır. Kas spazmı ile oluşan ağrı genel olarak sıcak kompres, dinlenme ve masaj ile geçmektedir.

Enfeksiyon: Sindirim sisteminde oluşan enfeksiyon nedeni ile midede ağrı oluşmaktadır. Virüs enfeksiyonu nedeni ile oluşan mide ağrılarına kusma, bulantı ve ishal gibi durumlar da eşlik edebilmektedir. Bu ağrı genel olarak birkaç gün sürmektedir. Bu süreçte çok ağır besinler tüketilmemesi önerilmektedir.

Safra Taşı: Safra kesesinde oluşan taşlar genelde problem yaratmaz. Ancak safra kanalının tıkanması ile mide ağrısı meydana gelmektedir.

Apandisit: Zamanında müdahale edilmediği zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen apandisit nedeni ile midede ağrı hissedilmektedir.

Bağırsak Tıkanıklığı: Bağırsaklarda oluşan tıkanma, bağırsakta bulunan içeriklerin ileriye gitmesine engel olmaktadır. Bu yüzden şiddetli karın ağrısı ile mide ağrısı meydana gelir.

Pankreas ve Karaciğer Rahatsızlıkları: Karnın üst bölgesinde yer alan organların sindirimine yardımcı olan karaciğer ve pankreas, bazı karaciğer rahatsızlıkları nedeni ile mide ağrısına sebep olmaktadır.

Mide Ağrısı Nedenleri Neler?
Mide Ağrısı Nedenleri Neler?

Mide Ağrısı Nedenleri Neler?

Mide ağrısına neden olan birçok etmenden söz etmek mümkündür. Bu nedenle midede ağrıya neden olan etmenlerin kesin olarak belirlenebilmesi için doktora giderek muayene olmak gerekmektedir. Genel olarak mide ağrısına neden olan etmenler şunlardır:

 • Ülser
 • Gastrit
 • Reflü
 • Fıtık
 • Bağırsak sendromları
 • Gıda zehirlenmesi
 • Çok fazla yeme
 • İlaçların yan etkileri
 • Obezite
 • Sağlıksız ve düzensiz beslenme
 • Midede tümör oluşması
 • Mide kanseri
 • Stres
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Hormonal değişiklikler
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alkol tüketimi
 • Sigara tüketimi

Mide Ağrısı Ateş Yapar Mı?

Birçok kişide görülen mide ağrısı beraberinde farklı şikâyetleri de getirebilmektedir. Özellikle mide ağrısı ile beraber ateşin görülmesi, mide ağrısı ateş yapar mı sorusunu gündeme getirmektedir. Mide üşütmesi olarak bilinen viral gastroenterit, mide ağrısı ile beraber ateş, kusma, ishal, bulantı ve karın ağrısı gibi belirtilere neden olmaktadır.

Mide Ağrısı Nerede, Hangi Bölgede Hissedilir?
Mide Ağrısı Nerede, Hangi Bölgede Hissedilir?

Mide Ağrısı Nerede, Hangi Bölgede Hissedilir?

Mide ve karın bölgeleri birbirine çok yakın olduğu için ağrının nerede olduğu bazen anlaşılamamaktadır. Bu nedenle mide ağrısı nerede, hangi bölgede hissedilir öğrenmeniz tavsiye edilmektedir. Mide; karın boşluğunda bulunan diyafram kasının altında, yemek borusunun devamında ve özellikle karnın sol üst bölümünde bulunan bir organdır. Bu nedenle mide kaynaklı yaşanan ağrılar genel olarak karnın sol süt kısmında hissedilmektedir.

Mide Ağrısı Nereye Vurur?

Mide ağrısı, kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Geçmeyen bir ağrı şeklinde oluşan mide ağrısı çeşitli bölgelere vurmaktadır. Sindirim sisteminin en önemli parçası olan mide çok hassastır. Merkezi bir organ olan midedeki ağrı dalak, diyafram ve pankreasa etki edebilir. Mide ağrısı özellikle sırt bölgesine vurmaktadır. Bunun dışında göğüs ve kalp bölgesine de vurabilir. Özellikle bu bölgeye vuran mide ağrısı, çok ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Mide ağrısının sırt ve bel bölgesine vurması da tehlikeli bir durumdur. Bu durumlarda mutlaka bir doktora gidilmesi önerilmektedir.

Mide Ağrısı Ayaklara Vurur Mu?

Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrısının hangi bölgeler vurduğu çok önemlidir. Mide ağrısının birçok bölgeye vurduğundan bahsettik. Ancak mide ağrısı ayaklara vurmaz. Ayaklarda oluşan ağrının nedeni için bir Ortopedi doktoruna gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Mide Ağrısı Ağız Kokusu Yapar Mı?

Ağız kokusu söz konusu olduğu zaman sebebi genelde diş çürümesi, yetersiz ağız bakımı ve ağır kokan besinlerin tüketilmesi olarak değerlendirilmektedir. Ancak ağız kokusu mide kaynaklı bir problemden de görülebilmektedir. Bu nedenle mide ağrısı ağız kokusu yapar mı sorusuna evet yanıtı verilebilir. Ağız kokusunun nedeni için doktorunuza giderek muayene olmanız önerilmektedir.

Mide Ağrısı Baş Ağrısı Yapar Mı?

Mide ağrıları ile beraber baş ağrısının da görülebilme ihtimali bulunmaktadır. Her mide ağrısı elbette baş ağrısı yapmaz. Ancak gastrointestinal semptomları olan kişilerde mide ağrısı ile beraber şiddetli baş ağrısı görülebilmektedir.

Mide Ağrısı Çarpıntı Yapar Mı?

Midede fazla şişkinlik nedeni ile gaz oluşabilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bu durum çarpıntı da yapmaktadır. Gazın artması ile beraber bağırsaklar ve midede şişkinlik meydana gelir. Şişkinlik nedeni ile karın ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı görülebilir.

Midede Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Ne Demek?

Mide ağrısı yaşayan bazı kişiler şikâyetlerini midede bıçak saplanır gibi ağrı olarak tarif etmektedirler. Mide – bağırsak sisteminde biriken gaz nedeni ile serleşen dışkı ya da sıkışan bağırsak gazları bıçak saplanır gibi şiddetli ve keskin bir ağrıya neden olur.

Şiddetli Mide Ağrısı Neyin Belirtisi?

Mide ağrısı birçok hastalığın ilk belirtilerinden olabilmektedir. Şiddetle artan mide ağrısı günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir. Mutlaka doktora gitmeniz gereken mide ağrısı şu hastalıkların belirtisi olabilir:

 • Kalp krizi
 • Mide kanseri
 • Ülser
 • Gastrit
 • Çölyak hastalığı
 • Kabızlık
 • Hazımsızlık
 • Safra kesesi iltihabı

Mide Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Mi?

Mide ağrısının bazı hastalıkların habercisi olduğunu söylemiştik. Uzmanlar belirsiz mide ağrısının, mide ekşimesinin ya da hazımsızlığın kalp krizi belirtileri olabileceğini söylemektedir. Ağrılar şiddetli olarak sürekli devam ediyor ve göğsün önünden boyuna ve sol omuza doğru gidiyor ise kalp ağrısından şüphe duyulmalıdır.

Mide Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli?

Uzun süre geçmeyen mide ağrıları tehlikeli olabilmektedir. Önemsiz nedenlere bağlı oluşan mide ağrıları birkaç gün içerisinde geçmektedir. Ancak 2 – 3 gün olmasına rağmen geçmeyen mide ağrıları için vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Mide ağrısının tehlikeli olduğuna işaret eden ve mide ağrısı ile ortaya çıkan durumlar şunlardır:

 • Ateş
 • Kusma
 • Bilinç bozukluğu
 • Uzun süren gaz sorunu

Mide Ağrısı En Çabuk Nasıl Geçer, Ne Keser?

Mide ağrısı can sıkıcı durumlardan biridir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen mide ağrısını bazı önemli noktalara dikkat ederek hafifletebilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen yöntemler şunlardır:

 • Bol bol su tüketmek
 • Papatya çayı tüketmek
 • Isı uygulamak
 • Zencefil ve nane çayı tüketmek
 • Karbonat, limon suyu ve su karışımı içmek
Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?
Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

Birçok kişi şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir evde neler uygulanabilir araştırmaktadır. Mide ağrısına dayanamayacak duruma geldiyseniz, evde uygulayacağınız bazı yöntemler ile ağrınızı hafifletebilirsiniz. Geçmeyen mide ağrıları için mutlaka doktora gidilmelidir. Ancak doktora gitmeden ağrıları hafifletmek için süt ve yoğurt tüketebilirsiniz. Özellikle soğuk sütten birkaç yudum bile almak mide ağrısını hızlı bir şekilde hafifletmektedir.

Mide ağrısı ile beraber mide yanması sorunu var ise nane tüketebilirsiniz. Naneyi çiğ tüketebileceğiniz gibi nane çayı da içebilirsiniz. Bol su tüketmek de mide ağrısını hafifletmektedir. Karanfil, zencefil gibi bitkilerin çayı da mide ağrısını en hızlı şekilde hafifletmektedir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu?

Bitkilerin kimyasını araştıran İbrahim Saraçoğlu, hangi bitkilerin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini aktarmaktadır. Saraçoğlu tarafından mide ağrısına iyi geldiği söylenen bitkiler ve uygulanma şekilleri şöyledir:

Karnabahar: Karnabaharın kendisini veya suyunu tüketerek mide ağrılarınızı geçirebilirsiniz.

Havuç Suyu: Taze olarak sıkılan havuç suyu mide ağrıları için en iyi ilaçlardan biridir.

Süt: Buzdolabında bekletilen soğuk sütü bir iki yudum içtiğiniz zaman mide ağrınız geçecektir. Mide ağrısı tekrarladığı zaman soğuk sütten yeniden içebilirsiniz.

Mide Ağrısı Feridun Kunak Kürü

Son zamanlarda mide ağrısı Feridun Kunak kürü büyük ilgi görmektedir. Bu kürü uygulayan kişiler, mide ağrılarının en kısa sürede azalarak geçtiğini belirtmektedirler. Feridun Kunak tarafından önerilen kür için gereken malzemeler şunlardır:

 • 1 kahve fincanı çörek otu
 • 1 kahve fincanı kimyon
 • İçine bir kahve fincanı nane eklenen 1,5 Litre doğal zeytinyağı
 • 1 kahve fincanı leblebi tozu
 • 1 kahve fincanı rendelenmiş patates

Kürün Uygulanışı: Bütün malzemeler karıştırılarak blender ile pürüzsüz bir hale getirilir. Hazırlanan karışım 1 saat kadar sıcak su içerisinde bekletilir. Daha sonra 15 gün boyunca serin bir alanda bekletilir. Bekleme süresi dolduktan sonra yağ süzülerek ayrı bir kaba alınır. Mide ağrısı yaşadığınız zamanlarda 1 yemek kaşığı tüketmeniz önerilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Neler?

En önemli ve en hassas organlarımızdan biri olan midede çeşitli nedenlerle ağrı meydana gelebilmektedir. Mide ağrısı uzun süre devam ettiği zaman mutlaka bir doktora gidilmelidir. Mide ağrısına çözüm olan ve mide ağrısını hafifleten yiyecekler şunlardır:

 • Yoğurt
 • Papatya
 • Rezene
 • Nane
 • Zencefil
 • Kimyon
 • Ananas
 • Muz
 • Tarçın
 • Maden suyu
 • Süt
 • Bitki çayları
 • Meyan kökü
 • Karanfil

Mide Ağrısı İçin İlaçlar Neler, Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide ağrısı kişinin canını acıtan durumlardan biridir. Geçmeyen mide ağrıları nedeni ile günlük yaşamda işlerini yapamayan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilere antiasit şurup veya tabletler önerilmektedir. Mide ağrısı yaşarken ağrı kesici, aspirin ya da romatizma ilaçları alınmamalıdır. Mide koruyucu ilaçlar ve bağırsak düzenleyiciler de önerilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Gaviscon Şurup Mide Ağrısına İyi Gelir Mi?

Gaviscon şurubu bilmeyen yoktur. Hemen herkesin evinde bulunan Gaviscon şurup, etken maddesi ile reflünün baskılanmasını sağlamaktadır. Reflü nedeni ile oluşan mide ağrısı ve yanması, Gaviscon sayesinde azalmaktadır. Doktorunuza danışarak Gaviscon şurubu mide ağrısında kullanabilirsiniz.

Mide Ağrısı Hangi Bölüm-Doktor Bakar?

Mide ağrısı ile baş edemeyip doktora gitmeye karar verdiğiniz zaman hastanelerin Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümündeki Dahiliye doktoruna veya Gastroenteroloji bölümlerindeki Gastroenteroloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Mide ağrısı nereye vurur? Nerede, hangi bölgede hissedilir?