21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviMaydanoz kürü tarifi ve faydaları

Maydanoz kürü tarifi ve faydaları

Maydanoz kürünün yapılışı ve mucizevi faydaları için bu makalemizi mutlaka okuyun ve paylaşın..

İçerikleri

Yorgun ve halsiz uyanmalarınızın sebebi karaciğer yağlanması olabilir. 10 saatlik uykuya rağmen kendinizi uykusuz hissediyorsanız maydanoz kürünü denemelisiniz. Maydanoz kürü ile 4 gün içerisinde güne daha zinde ve enerjik başlayacaksınız. İşte maydanoz kürünün bilinmeyen diğer faydaları ve maydanoz kürü tarifi..

Yüksek C vitamini kaynağı olan maydanoz sağlığımız için fazlasıyla gereklidir. Maydanoz kürü ile birçok hastalığa karşı korunabilirsiniz. Maydanoz kürünün faydaları nelerdir, maydanoz kürü nasıl yapılır açıklıyoruz.

Yarım su bardağı doğranmış maydanozun günlük besin değerleri şunlardır;

C vitamini %54, A vitamini %14, Folat %12, Demir %10, Bakır %6, Potasyum %5, Magnezyum %4, Lif %4, Kalsiyum %4, Manganez %3, Fosfor %3, Çinko %3

Maydanoz Kürünün Faydaları Nelerdir?

 • Yaşlanma karşıtı olarak bilinir, parlak ve genç bir cilt görünüm sunar.
 • Vücuttaki yağları yakıp zayıflatır.
 • Önemli bir afrodizyak etki sunar.
 • Demir eksikliğine iyi gelir.
 • Grip ve nezleden korur.
 • Kandaki oksijen oranını arttırarak böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizler.
 • İdrar söktürücü ve ödem attırıcıdır.
 • Kronik prostat hastalarına iyi gelir.
 • Adet kanamalarını kolaylaştırarak adet ağrılarını hafifletir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo verme süreçlerine destek olur.
 • Karaciğer yağlanması problemlerini tedavi eder.
 • Sivilce ve sivilce izlerini giderir.
 • Ciltte farklı nedenlerle meydana gelen cilt lekelerini geçirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak çok daha sağlıklı bir cilde sahip olunmasını sağlar.
 • Yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkları giderir.

Tümörü ve Kisti Önler

Maydanoz akciğerleri ve karındaki tümörlerin büyüme hızını azaltmada son derece etkili olan miristik adı verilen doğal bir bileşim içerir. Bir araştırma maydanoz yaprağı yağının farelerde tümör büyümesini azaltabileceğini kanıtladı.

Sinir Hasarını Giderir

Sinir hasarına genellikle nörotoksisite neden olur. Nörotoksisite, ağır metaller veya böcek ilacı gibi zararlı bazı toksik maddelerin neden olduğu beyine veya periferik sinir sistemine hasar anlamına gelir.

Bu toksinler sinir sisteminde bazı sinirleri bozabilecek veya hatta öldürecek şekilde büyük hasara neden olabilir. Sinirler çok önemlidir çünkü beynin ve sinir sisteminin diğer alanlarındaki bilgileri iletmek ve işlemek için şarttır.

Bilim adamları, maydanoz suyunun sinir hasarlarına bağlı semptomları iyileştirmede çok etkili olduğunu ispatlamayı başardılar.

İltihaplı Eklem Ağrılarını Azaltır

İltihaplanma ve düzenli maydanoz tüketimi artrit, gut ve osteoartrite karşı yardımcı olabilir! Maydanoz, yüksek miktarda C vitamini içerir ve vücudunuzdaki CRP (c-reaksiyon protein) seviyelerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Maydanoz Kürü İle Zayıflama

Maydanoz suyunun metabolizmayı hızlandırarak zayıflama etkisi gösterir. Ancak bu geçici bir zayıflamadır. İlk etapta vücuttan su atıldığı için zayıflamak isteyen kişi zayıfladığını düşünür ancak kürün yararlı olabilmesi için tüketime devam edilmelidir. 1 hafta sonunda zayıflama görülmeye başlanacaktır. Kürü 15 günden fazla tüketilmemelisiniz.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Sabahları tüketilmesi gereken bu kürü sabah uyandığınızda yapmalısınız. Yarım demet maydanoz, 1 adet limon ve 1 bardak suyu blender ile karıştırın. Hazırladığınız karışımın C vitamini etkisini kaybetmemesi için hemen içmelisiniz yarım saat sonra kahvaltınızı edebilirsiniz.

Maydanoz Kürü Ne Kadar Tüketilmelidir?

Maydanoz kürünü günde bir bardak tüketilmelidir.15 günden fazla limonlu maydanoz kürü tüketilmemesi gerekir, 15 gün sonunda maydanoz suyu faydaları yerine zarar gösterebilir. 15 gün kullanıldıktan sonra 10 gün ara verilmeli ondan sonra tekrar devam edilmelidir.