26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviKulak ağrısı nasıl geçer? Kulak ağrısını geçiren etkili doğal reçeteler

Kulak ağrısı nasıl geçer? Kulak ağrısını geçiren etkili doğal reçeteler

İçerikleri

Bir insanı zorlayacak en kötü ağrıların başında kulak ağrısı gelir. Kişi yaşanan ağrıyı, kulağıyla birlikte kulağın içinde de hissedeceği için, bu sorun baş dönmesi, beyinde basınç hissi, kulak çınlaması, işitme sorunu gibi problemleri de beraberinde getirebilir. Çoğu zaman enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan kulak ağrıları, kulakta biriken kirler, kulak içinde oluşan yara ve kulak bölgesine alınan darbeler nedeniyle de kendini göstermektedir.

Peki Kulak Ağrı Evde Nasıl Geçer?

Evde uygulayacağınız bazı doğal reçeteler sayesinde kulak ağrısı probleminden kurtulabilirsiniz. Bu reçeteler fayda etmiyorsa, mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekir.

Kulak Ağrısı İçin Doğal Reçeteler Nelerdir?

Sarımsak

İçeriğinde bulunan anti-viral ve antibakteriyel maddeler nedeniyle, çiğ sarımsağın suyu kulak ağrısı problemini geçirmede oldukça faydalıdır. Doğal bir antibiyotik olarak görülen bir diş sarımsağı ezerek suyunu çıkarabilir ve elde edeceğiniz bu sudan ağrıyan kulağınıza 1-2 damla damlatabilirsiniz. Ağrınız devam ettikçe bu reçeteyi günde iki kez uygulamanızda bir sakınca yoktur.

Sıcak Kompres

Sıcak kompresin uygulandığı bölgede kan akışının hızlandığı bilinir. Kan akışının hızlanması ise ağrının azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle kulak ağrısı probleminizi azaltmak için bir havlu ya da bez parçasını sıcak suyla ıslatıp, suyunu sıkın. Ardından da kulağınızın üzerine 5 dakika kadar kompres uygulayın. Kulak ağrınızın hafiflediğini, hatta yok olmaya başladığını göreceksiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı direkt olarak tedavi edici bir uygulama değildir. Ancak kulak içinde biriken kirler kulak ağrısı sorununa neden olduğu için, zeytinyağı bu kirlerin yumuşamasını ve dışarı atılmasını sağlar. Dolaylı yoldan da olsa, kulak ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken bir miktar zeytinyağını, aşırı sıcak olmayacak şekilde ısıtmak ve ağrının olduğu kulağa üç damla kadar damlatmak. Ardından başınızı 3 dakika kadar yana yatırarak beklemek. Bu süreçte kulak kiriniz yumuşayacaktır. Yumuyaşayan kirleri de rahatlıkla kulağınızdan çıkarabilirsiniz.

Soğan

Sarımsakla benzer etkiler gösteren bir diğer doğal reçete de soğandır. Antibakteriyel öğeler içeren soğan sayesinde de kulak ağrısı probleminden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken şey; taze soğanı doğrayıp bir havlunun içine sardıktan sonra, yaklaşık beş dakika boyunca kulağınıza uygulamaktır. Bu reçeteyi de gerekli hallerde günde iki kere uygulayabilirsiniz.