Saglikhaberleri.com
"Sağlık Haberlerini Doğru Adresten Alın"

Koronavirüsten korunmanın en iyi yolu el hijyeni

15 Ekim Dünya El Yıkama Günün’de uzmanlar tarafından el hijyeninin önemine dikkat çekildi. Koronavirüsten ve hastalıklardan korunmak için el hijyeninin önemine değinen uzmanlar, maske, sosyal mesafe ve hijyen uyarısı yaparak vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise ellerin nasıl yıkanması gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı.

El hijyenine dikkat ederek ellerini sık aralıklarla yıkayan kişilerin, el hijyenine dikkat etmeyen ve ellerini sadece zaruri hallerde yıkayan kişilere göre daha az hasta olduğuna da uzmanlar tarafından vurgu yapıldı. Koronavirüs salgınının görüldüğü ilk günden bu tarafa da el hijyeninin önemine sürekli vurgu yapılıyor.

Eller Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Yıkanır?

Eller suyla ıslatıldıktan sonra sabun bütün el yüzeyini kaplayacak şekilde sürülür. Daha sonra avuç içleri ovularak sağ avuç içi ile parmaklar birbirine geçirilerek sol elin üst kısmı yıkanır. Aynı hareket sağ el içinde yapılır. Avuç içleri birbirine bakar halde parmaklar birbirine geçirilerek yıkanır. Parmaklar birbiriyle kenetli bir halde iken avuç içleri yıkanır. Sağ avuçla sol baş parmağı yıkandıktan sonra aynı hareket sağ baş parmak içinde uygulanır. Avuç içi ters daireler çizilecek şekilde yıkanır. Eller suyla durulandıktan sonra kağıt havluyla kurulanır. Son olarak da kağıt havluyla musluk kapatılır.

El Yıkamayı Takıntı Haline Getirmeyin

El hijyeniyle ilgili açıklamalarda bulunan Klinik Psikolog Selin Küçük, “Ellerin çok sık yıkanması, ellere kolonya sürülmesi koronavirüs bulaşma riskini yok ederek geçici bir rahatlama sağlasa da her 5 dakikada bir yapılan el hijyeni temizlik hastalığına neden olmaktadır. El hijyenine dikkat etmenin bizleri hastalıklardan koruduğu bir gerçek olsa da el yıkama davranışını rutinin çok üstüne çıkararak takıntılı hale dönüştürmemek gerekir.” dedi.

UNICEF El Hijyeniyle İlgili İlginç Gerçekleri Açıkladı

El yıkama ve el hijyeniyle ilgili ilginç gerçekleri paylaşan UNICEF, “1 gram dışkının içeriğinde 100 milyon bakteri yaşamaktadır. Dünyada dışkısını ya da idrarını tuvalete yapan her 5 kişiden biri tuvaletten sonra ellerini yıkayarak el hijyenine dikkat etmektedir. Senede 1,7 milyon çocuk, 5 yaşına gelmeden ishal ve pnömoni hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmektedir. Çocukların tuvaletini yaptıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerini yıkamaları halinde ishale yakalanma riski yüzde 40 düşmektedir. Beş yaşından daha küçük çocukların ölüm nedenleri arasında en sık rastlanan neden pnömoni vb. akut solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Eldeki verilere göre tuvaletten sonra ve yemek yemeden evvel çocuklar ellerini sabunla yıkarlarsa pnömoni enfeksiyonuna yakalanma riski dörtte bir azalmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam