15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaKadınCilt BakımıKış Aylarında Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Kış Aylarında Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte ortaya çıkan cilt kuruluğuna ne iyi gelir? Kışın cilt bakımı nasıl yapılır, cilt nasıl nemlendirilir?

İçerikleri

Havaların iyice soğumaya başladığı zaman, vücudumuz da bazı tepkiler vermeye başlar. Özellikle ciltte yaşanmaya başlanan kuruma kış ayları için en sık karşılaşılan durumdur. Ciltteki kuruluğun ilerlemesiyle; cildin çatlaması, kızarıklık ve kaşıntı, egzama gibi canınızı sıkacak olaylar ortaya çıkabilir.

Kış aylarında farkına varılamayan en önemli etkenlerden bir tanesi cildin kaybettiği su oranıdır. Soğuk havanın etkisiyle ciltteki su kaybı, cilt kuruluğu oluşmasına neden olur. Soğuk havaların başlamasıyla birlikte rüzgar, evdeki sıcaklığın arttırılması ve kaloriferlerin yanmaya başlamasıyla evdeki havanın kuruluğu, cildi havasız bırakan giysiler, sıcak suyun ısıtan etkisiyle uzun süren banyo keyfi ve lif yapmak cildin kuruluğunu arttıran etkenler arasında yer alır. Bu kadar yapılmaması gereken şey varsa, peki kış ayları için nemlendirici olarak ne kullanabiliriz sorusunun sorulması gayet normal. Basit ama etkili birkaç yöntemle cilt için nemlendirici uygulamalar yapılabilir.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Nemlendirici Krem

Kış aylarında tek başına yeterli olmamakla birlikte, su ve sıvı tüketmenin önemi büyüktür cilt kuruluğu için. Cildin nem dengesini koruması için en etkili yöntemlerden bir diğeri ise, düzenli olarak cilt yapısına uygun nemlendirici krem kullanılmasıdır. Kış ayları için kullanılması gereken kremlerin yaz aylarında kullandığınız nemlendirici kremlerden farklı olması gerektiğini unutmamalısınız. Cildi nemlendirmek için kış aylarında kullanacağınız nemlendirici yağ bazlı olursa daha fazla faydasını görürsünüz. Yağ bazlı kremler merhem yapısında olacağından, cildin yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve nemin hapsolmasını sağlar.

Oda Sıcaklığı

Havaların soğumasıyla birlikte ısınma araçları kullanılmaya başlanır. Isınmak zorunlu bir ihtiyaç elbette, ancak cilt için nemlendirici etkisini korumak adına evin içerisindeki nem oranını da dengede tutmak gerekir. Evin bölümlerinde mümkün olduğunca nem oranı yüzde 30 ile 50 civarında olmalıdır. Evin sıcaklık derecesini sabitlemek de faydalı olacaktır. 20-26 derece aralığı ideal bir sıcaklık olacaktır. Ayrıca evin nemini dengelemek açısından kalorifer peteklerine içi su dolu kaplar asmak doğru bir tercih olur. Eğer kabınız yoksa, su doldurduğunuz ve sıcaktan etkilenmeyecek bir kabı kalorifer peteğinin üzerine koyabilirsiniz. Evinizde soba, petekli ısıtıcı kullanıyorsanız; terlemenizi sağlayacak kadar yakın ya da uzun süre bu tarz ısıtıcıların yanında oturmayın. Ter de tıpkı sıcak su gibi cildi kurutan faktörlerden bir tanesidir.

Güneş Koruyucu Krem

Yaz aylarında kullanılması önemli olduğu kadar, kış ayları için de 30 faktörlü güneşten koruyucu krem kullanmak önemlidir. Kış aylarında karın ya da buzun yüzeyinden yansıyan güneş ışınlarının cildinize temas ettiğini unutmayın. Bu nedenle dışarı çıkmadan 30 dakika önce koruyucu kreminizi yüzünüze mutlaka sürün. Gerektiğinde tekrar sürebilmek için çantanızda da bir tane çanta boyu bulundurmanız faydalı olur. Elbette sert hava koşullarından cildinizi korumak için pamuklu bir kaşkol rüzgarın direk cildinize çarpmasını engelleyecektir.

Kış Aylarında Duş

Soğuk havalarda banyo yapmaktan veya duş almaktan pek hoşlanılmaz. Ancak haftada maksimum 3 defa ve ılık suyla duş almak, cilt kuruluğu yaşama oranını azaltacaktır. Aynı zamanda duş süresini kısa tutmak da(10 dakika) kış ayları için cildin nemini korumasında artıdır.

Lif veya Kese Kullanılmamalı

Kese yapmak ya da liflenmek vücudun ölü derilerden kurtulduğunu düşündürse de, kış aylarında cilt kuruluğu yaşanmasını tetikleyen işlemlerden. Bu nedenle kese, lif ve vücut jeli kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bunların yerine hassas ciltler için kullanılabilen krem temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Bu temizleyicilerin cilde çıplak elle sürülmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Kış Aylarında Giyilen Kıyafetler

Kış aylarında kat kat giyinme alışkanlığından dolayı cilt yeterince havasız kalıyor. Bir de üstüne dar giysiler giyildiğinde, tam bir kaos yaşandığı söylenebilir. Bu yüzden naylon, polyester ve sentetik malzemelerden oluşan kıyafetler giyilmemeli. Pamuklu giysiler kış ayları için oldukça ideal kıyafetlerdir. Ayrıca dar olan giysiler yerine bol olanları tercih etmeniz, cilt için nemlendirici kullanma ihtiyacınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Cildinizi Yıpratmayın

Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin daha fazla dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi de soğuk havalarda cildi yıpratacak uygulamalar yapılmamasıdır. Tabii ki tıbbi olarak yapılması gereken zorunlu işlemler dışında. Yani peeling, alkol içeren tonik kullanımı, jel yapısına sahip olan kozmetik ürünleri, temizleyiciler ve mendillerden uzak durmak gerekli. Beklenmedik süprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, bu ürünlerden uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yüzünüzü Yıkayın

Günde 2 defa cildinize uygun bir temizleyiciyle yüzünüzü yıkamanız ve yıkadıktan sonra cildiniz nemliyken nemlendirici sürmeniz cildinize iyi gelecektir. Günlük yüz yıkama rutinine banyo sayısının da dahil olduğunu unutmayın. Düzenli kullanılan nemlendirici ve yaz aylarına göre bira daha yoğun kıvama sahip kremle cildiniz oldukça iyi bir forma sahip olacaktır.

Sıvı Sabun

Kış aylarında en fazla kuruluk yaşanan bölgeler eller ve ayaklardır. Bu bölgelerdeki deri, yağ bezlerinin az olmasından dolayı daha sık kururlar. Bu sebeple cilt için nemlendirici etkiyi kaybetmemek için, ellerinizi yıkarken kalıp sabun kullanmak ve el yıkama sıklığını 5’e düşürmek iyi olur. Temizlik malzemelerinin de ellerinize direk temas etmesinden kaçınmalısınız. Nemlendirici kremi ise, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz anlarda sürmelisiniz. Eğer ki gün içerisinde ellerinizin çok fazla kuruduğunu hissediyorsanız, akşam yatarken nemlendirici krem sürdükten sonra pamuklu eldiven takarak gece boyunca nemin cilde hapsedilmesini sağlayabilirsiniz.

Kış Aylarında Eldiven Kullanırken Dikkat

Ev işlerini yaparken kullandığınız eldivenin en fazla 2 saat elinizde kalmasına özen gösterin. Çünkü eldivenin içinde elleriniz terleyeceğinden, kuruma ihtimali yüksek olacaktır. İşiniz 2 saatten fazla sürecekse, 2 saati doldurduğunuzda kısa bir mola vererek ellerinizi havalandırın. Hatta bu esnada elinize nemlendirici krem sürebilirsiniz. 15 dakikalık mola sonrasında, işinize kaldığınız yerden devam etmeniz cilt kuruluğu yaşamanızın önüne geçecektir. Dışarı çıkarken de eldiven takmadan 5 dakika önce elinize krem sürerek polar, deri veya anorak eldiven kullanabilirsiniz.

Ayakların Bakımı

Ayak derisinde zaman içinde kalınlaşma ya da nasırlaşma oluşabilir. Ölü derinin ayaktan uzaklaştırılması için ponza taşıyla törpüleyebilirsiniz. Haftada 1 defa banyo yaparken ayaklarınızı törpülerseniz, ölü derilerden kolayca kurtulursunuz. Banyo sonrasında süreceğiniz nemlendirici krem ise, ayaklarınızın yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Dudak Bakımı

Kış aylarında en fazla cilt kuruluğu hissedilen bölge dudaklardır. Bu yüzden soğuk havada dışarı çıkacağınız zaman cilt için nemlendirici dudak sticki sürmeyi unutmayın. Gün içinde ihtiyacınız olabileceği ihtimaline karşı, çantanızda da bir tane bulundurun. Ayrıca dışarıdayken dudak yalama alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Islaklıkla soğuk havanın direk etkileşime geçmesi, dudaklarda çatlama oluşmasına neden olabilir.

Kış Aylarında Mükemmel Cilt bakımı İçin 12 Öneri