12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalık BelirtileriKemik Ağrısı Neden Olur, Hangi Hastalıklara İşarettir?

Kemik Ağrısı Neden Olur, Hangi Hastalıklara İşarettir?

İçerikleri

Kemik Ağrısı Neden Olur, Hangi Hastalığın Belirtisidir? – Vücudumuzda bulunan kemik ve eklem yerlerindeki ağrı ve hassasiyetler, günlük aktiviteler sebebiyle meydana gelebileceği gibi birçok hastalığa da işaret etmesi bakımından oldukça önemli belirtilerdir. Yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da kemik ağrıları görülebilmektedir. Çocukların gelişim dönemlerinde bulunması sebebiyle kemik gelişimi sırasında ağrı hissetmeleri normal karşılanırken yetişkinlerde kemik ağrılarının sebepleri net bir biçimde ortaya koyulmalıdır.

Yetişkinlerde kemik ve kemiklerin birleşim bölgelerinde bulunan eklemlerin ağrımasının birçok sebebi olabilir. Kemik ağrıları genellikle kol ve bacaklarda yoğunlaşsa da bel ve boyun ağrıları, sırt ağrıları da bireyin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Kemik ağrısına aşırı şişman olma, duruş bozuklukları gibi fiziksel etkenler sebep olabileceği gibi dış etkenlere bağlı oluşan hassasiyetler, darbeler, geçirilen kazalar ile bazı kemik hastalıkları da sebep olabilmektedir.

Kollarda ve Bacaklarda Görülen Hangi Ağrılar Kemik Ağrısıdır?

Çevremizde geceleri bacak ağrısından uyuyamıyorum diyen kişilere sıkça rastlamak mümkündür. Fiziksel hareket ve aktivitelerden uzak durulsa bile geçmeyen kemik ve eklem ağrıları bazı hastalıkların habercisi olacağından bu durumlarda mutlaka doktor muayenesi tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde ailede kronik olarak görülen kemik erimesi gibi kalıtsal hastalıklar halinde de kemik ağrısı için doğru teşhis konulmalıdır.

Kollarda ve bacaklarda sıklıkla görülen kemik ve eklem ağrıları kemikleri saran yapıda bulunan kas ağrısı ile karıştırılmaktadır. Kas ağrıları, kısa süreli ve daha hafif hissedilirken kemik ağrıları derinden, sürekli ve daha acılıdır.

Kemik Ağrısı Neden Olur?

Kas ağrısı nedenleri genellikle günlük hayatta yapılan yanlış hareket ve etkinliklerden kaynaklanmaktayken kemik ağrısı nedenleri;

 • Şişmanlık,
 • Eklemlerde aşınma ve kemikleri birleştiren eklemlerin birbirinden uzaklaşması,
 • Kemik erimesi,
 • Kaza ve sakatlık,
 • Kırık ve çıkık,
 • Yaşlılık,
 • Grip, nezle gibi kemikleri etkileyen hastalıklar

Gibi farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Kemik ağrıları insan sağlığını her aşamada olumsuzsuz etkilediğinden, sürekli yorgunluk ve halsizliğe sebep olduğundan önemsenmesi gereken ağrılardandır. Özellikle kol ve bacaklarda görülen kemik ve eklem ağrıları rutin aktiviteler sebebiyle ortaya çıkmamışsa kemik ağrılarının hastalıkların habercisi olacağı unutulmamalıdır.

Kemik Ağrısı Hangi Hastalıklara İşarettir?

Vücudunda sürekli kemik ve eklem ağrısı şikayeti olanlar, kemik ağrıları neyin belirtisi merak etmektedir. kemik ağrılarının kısa süreli olması halinde endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü kısa süreli eklem ve kemik ağrıları geçici sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak uzun süren ve dinlenilmesine rağmen geçmeyen kemik ağrıları

 • Kemik erimesi,
 • Kemik kanseri,
 • Kireçlenme,
 • Eklem yerlerinde meydana gelen kıkırdak kesesi iltihapları (Bursit),
 • Vücutta kemikli dokuların bulunduğu bölgelerde ortaya çıkan kemik tümörü ( Osteoid Osteoma),
 • Kemik içi iliklerde meydana gelen ve kemik kıkırdak dokusunda hasara yol açan Enkondroma hastalığı

Gibi pek çok hastalık nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Kemik ve eklem ağrılarının sürekli olarak tekrarlanması, ağrı görülen yerlerde ödem ve iltihaplanmalar, kemik ağrılarına bağlı ortaya çıkan kilo kaybı ve diğer hastalık durumlarında uzman doktorlara muayene olunmasında yarar vardır.

Kemik Ağrısı İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kemik ağrısından mustarip olanlar, kemik ağrısı için hangi doktora/bölüme gidilir diye merak etmektedirler. Kemik ağrısı problemlerinizde hastanelerin ortopedi bölümündeki ortopedi uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Ortopedi uzmanı gerekli tetkik ve tahlilleri yaptıktan sonra başka bir hastalığın belirtisi olduğunu düşünmesi halinde farklı bir bölüme yönlendirebilecektir.

Makalemizi faydalı bulduysanız, başkalarına da ulaşması için lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız!