19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviKansızlığa Karşı En Doğal Çözüm!

Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm!

Dünyada 2 milyar kişi demir eksikliği ve annemi hastalığından muzdarip. Uzmanlar kansızlığa karşı en doğal çözümü açıkladı..

İçerikleri

Uzmanlar, C vitamini sayesinde kansızlığın etkilerinden kurtulmanın mümkün olduğunu söylerken meyve suyu tüketmenin önemini vurguluyor

Vücudumuzdaki kanın azalmasıyla ortaya çıkan kansızlık ve beraberinde gelen demir eksikliği yaşam kalitemizi azaltıyor. Demir eksikliğinin özellikle çocukların zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek olup besinlerden alınan demirin emilimi için meyve suyu tüketilmesi gerekiyor.

kansizliga karsi en dogal cozum 1 Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm!

Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç kansızlığı ‘Kandaki hemoglobin miktarının azalması ve buna bağlı olarak demir eksikliği’ olarak yorumluyor. Prof. Dr. Neriman İnanç demir yetersizliğinin genellikle büyümenin çok hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıktığına da dikkat çekiyor.

kansizliga karsi en dogal cozum 2 Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm!

Kansızlık en çok kimlerde görülür?

“Dünyada her 5 erkekten biri, her 3 kadından biri, her 5 çocuktan biri kansızlık problemi yaşıyor.” diye konuşan Prof. Dr. Neriman İnanç, şunları söylüyor: “Gelişmiş ülkelerde 0 – 5 yaş arası çocuklarda kansızlığa rastlanma sıklığı yüzde 4 ile 20 arasında iken az gelişmiş ülkelerde aynı yaş grubunda bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Ülkemizde bu oran yüzde 50 gibi epey yüksek bir değerdedir.”

kansizliga karsi en dogal cozum 3 Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm!

Kansızlıkta C vitamininin önemi

Demirin hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Neriman İnanç, “Besinlerdeki demirin tamamı vücutta emilemez. Aldığımız demirin yararlı olabilmesi için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmeliyiz. Bu nedenle vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynaktır. Özellikle C vitamini içeren portakal suyu, ananas suyu, greyfurt suyu ve limonata gibi meyve sularının tüketilmesi demir emilimini artırır” dedi.

kansizliga karsi en dogal cozum 4 Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm!

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Kansızlığa Karşı İncir Kürü

Yeterli ve dengeli beslenememek sonucu oluşan demir eksikliği, kansızlığın veya diğer adı ile aneminin en önemli nedenidir. Çeşitli nedenlerle, vücudun demir emiliminin azalması da kansızlığa neden olur. Böyle bir durumda, demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği veya kansızlık durumu giderilmeye çalışılır.

Kan yapıcı gıdalar olarak, üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal, oldukça faydalıdır. Ancak, vücudun demir emilimini azaltan, çay, kahve, sigara, alkol ve asitli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Ayrıca, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun, kan yapıcı bitkisel tedavisi ile de kansızlığa çare bulabilirsiniz.

kansizliga karsi en dogal cozum 5 Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm!

Kansızlığa İyi Gelen İncir Kürü:

Yarım litre su, 8-9 adet incir.

Kaynamakta olan yarım litre suyun içine, 8-9 adet inciri atın ve kabın ağzını kapatarak 7 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra ocağın altını kapatın ve karışımın ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra karışımı süzün. Günde 2 veya 3 kez, öğünlerden 15 dakika önce, aç karnına 1 bardak bu karışımdan için. (Yarım litreyi 2 veya 3 e bölüyorsunuz. Her seferde yarım litre içmiyorsunuz.)