Anne / Çocuk

Bir daha asla ıslak mendil kullanmak istemeyeceksiniz!

Islak mendil hakkında bu gerçeği öğrendiğinizde bir daha kullanmaya cesaret edemeyeceksiniz!, 

Elinizi çantanıza attığınızda muhtemelen ilk bulduğunuz şeylerden biridir ıslak mendil. Bunlar bazen “bebek” mendili olarak da satışa sunulur. Bu mendiller hijyen için olsa da hakkındaki gerçekleri öğrendiğinizde, kullanmadan önce bir kez daha düşüneceksiniz!

Araştırmalar, uzun zamandır ıslak/bebek mendillerinin zararsız olduğunu savunuyor. Ancak tek bir araştırma var ki ıslak mendil içindeki bir maddenin sağlığa oldukça zarar verici olduğunu öne sürüyor. Connecticut Tıp Üniversite’sinden dermotoloji ve pediyatri uzmanı Dr. Mary Wu Chang, yüzünde ciddi derecede yaralar oluşan 8 yaşındaki bir kızı araştırmaya aldıktan sonra bu mendillerin zararını araştırmaya başladı.

Sonuç; ıslak mendillerin içinde bulunan ve cilde zarar veren methylisothiazolinone maddesi…

islak mendil kullanmak istemeyeceksiniz 2 Bir daha asla ıslak mendil kullanmak istemeyeceksiniz!

Bebeklere ve Çocuklara Islak Mendil Kullanırken İki Kere Düşünün!

Dr. Chang aynı reaksiyonu birden fazla çocukta gözlemlemeye başlayınca bu konunun üstüne gitmeye karar veriyor. Nitekim ortaya çıkıyor ki birçok çocuğun bu maddeye karşı ciddi alerjisi var. Öyle ki birçok markanın ıslak mendili üretimi mevcut ve sizler de temizlik amaçlı bu mendillerden faydalanıyorsunuz…

Bebeklerde görülen döküntü şikayetleri sorunu, Flinders Medical Center’daki (Adelaide, Avustralya) bilim adamları tarafından gözlemlendi. Bu sorun çocuklarda egzama görülme sıklığını önemli ölçüde artırdı. Ellerde, yüz ve kalçalarda yaygın şekilde döküntü görüldü.

Bilim adamları, büyük alerjik reaksiyonların kronik hale geldiğini, bunun nedeninin ise, ıslak mendillerde bulunan methylisothiazolinone olduğunu tespit etmişlerdir. Dermatolog Dr. Ellen Frankel, aileleri daha dikkatli olmaya davet ediyor. Islak mendil almadan ya da kullanmadan içindeki maddelere bakmanız gerektiğini söylüyor. Eğer içinde ‘methylisothiazolinone‘ maddesi bulunuyorsa bu ürünleri tamamen kesmeniz gerektiğini öneriyor. Artık şirketler aktif olarak bu zararlı koruyucu ile değiştirilebilecek doğal bir bileşen arıyorlar.

Evet, ıslak mendiller hayat kurtarıyor ancak çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmaya değecek kadar değil. Birçok ıslak mendil, sadece methylisothiazolinone değil, şirketler tarafından saklanmaya çalışılan parfümlerle de dolu. Bu parfümlerin ana maddesi genellikle ham petrolden elde ediliyor. Bu da deri, solunum, beyin ve göz hastalıklarına neden oluyor. Araştırmalar gösteriyor ki, fazla parfüme maruz kalan çocuklar astımla mücadele ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu