21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkDoğal Tedaviİltihaplı eklem romatizmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Saraçoğlu bitkisel kürü

İltihaplı eklem romatizmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Saraçoğlu bitkisel kürü

İçerikleri

Nedeni tam olarak bilinemeyen iltihaplı eklem romatizması Romatoid Artrit olarak adlandırılmaktadır. Eklem ağrılarına ve vücutta kalıcı hasara neden olabilen bu rahatsızlığın bağışıklık sistemi kaynaklı olarak meydana geldiği söylenmektedir. Bu rahatsızlık nedeni ile meydana gelen eklem hasarları her iki tarafta da görüldüğü için doktorlar tarafından diğer romatizma hastalıklarından ayırt edilebilmektedir. İltihaplı eklem romatizması nedir ve nasıl geçer gibi sorularınız aşağıda yanıtlanmıştır.

İltihaplı Eklem Romatizması ( Romatoid Artrit ) Nedir?

Eklemlerde meydana gelen sıvı akışındaki bozukluk nedeni ile eklemlerdeki hareket kabiliyeti azalır ya da tamamen yok olur. Geçici bir hastalık olmayan iltihaplı eklem romatizması sürekli görülmektedir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinemese de sigara kullanımı, genetik yapı ve enfeksiyon rahatsızlıklarının iltihaplı eklem romatizmasına neden olduğu düşünülmektedir.

İltihaplı eklem romatizması belirtileri ile kendini göstermektedir. Aşağıda sıralanan belirtilerin bir kısmını hisseden kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir. Hastalığın ortaya çıkardığı belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

İltihaplı Eklem Romatizması Belirtileri Nelerdir?

 • Uzun süre devam eden eklem ağrıları
 • Hareket ederken zorlanma
 • Günlük aktivitelerin kısıtlanması
 • Eklemlerde şişlik
 • Halsizlik
 • Ateş
 • Eri döküntüsü
 • Yorgunluk hissi
 • Ağız ve göz kuruluğu
 • İdrardaki renk değişiklikleri
 • Gözlerde kızarıklık
 • Balgam
 • Öksürük
 • Nefes darlığı

İltihaplı Eklem Romatizmasına (Romatoid Artrit) Ne İyi Gelir?

Önlem alınmadığı zaman ciddi etkilere neden olan iltihaplı eklem romatizması ne iyi gelir diye merak edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Çok sancılı ve ağrılı olan bu rahatsızlık insan sağlığını çok fazla etkilemektedir. Sancı ve ağrılar ilerlediği zaman kişi üzerinde kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.

Tıpta iltihaplı eklem romatizmasının kesin olarak tedavi yöntemi olmadığı için bireyler bitkisel tedavilere yönelmektedir. İltihaplı eklem romatizmasına iyi gelecek bazı çözümler aşağıda aktarılmıştır.

Kilo vermeniz ağrılarınızı azaltır: İltihaplı eklem romatizmasında ağrılara neden olan temel etmenlerden biri fazla kilolardır. Bu nedenle ağrıları azaltmak için kilo vermeniz önerilmektedir. Kilonuzun hem yaşınıza hem de boyunuza uygun olması gerekmektedir.

Beslenme tarzınızı düzenleyin: Kişilerin beslenme tarzı iltihaplı eklem romatizması ağrılarının şiddetini belirlemektedir. Omega – 3 açısından zengin olan balıklar ve bitkisel besinler düzenli olarak tüketilmelidir.

Düzenli olarak egzersiz yapın: Oluşan ağrıları azaltmanın önemli bir yolu düzenli egzersizdir. İleri düzeyde bir ağrı hissediyorsanız öncelikle fizik tedavi uzmanları ile görüşmeniz önerilmektedir.

Stresi hayatınızdan çıkarın: Eklem ağrılarınızın azalmasını istiyorsanız stresi hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Stres eklemleri etkilediği için ağrıların artmasına neden olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu İltihaplı Eklem Romatizması Kürü

Romatizma hastalıklarının iltihaplı eklem romatizması şişlik, ağrı, ısı artışı ve kızarıklık gibi etkenlerle kendini göstermektedir. Özellikle yağmurlu havalarda basınç artışı olduğu için hissedilen ağrı artmaktadır. Son dönemlerde İbrahim Saraçoğlu iltihaplı eklem romatizması kürü oldukça popülerdir. Aşağıda anlatılan kürü düzenli olarak yaparak ağrılarınıza son verebilirsiniz.

Kiraz Sapı ve Isırgan Otu Kürü

Herhangi bir yan etkisi olmayan bu kür sayesinde iltihaplı eklem romatizmasının ağrılarını azaltabilirsiniz. Tedavi için kullanılan ilaçların kesin etkisi olmadığı için bitkisel tedaviler önerilmektedir. Isırgan otu ve kiraz sapı kürü için gerekli olan malzemeler:

 • Bir tutam ısırgan otu
 • 25 – 30 tane kurutulmuş kiraz sapı
 • Yarım litre kadar klorsuz su

Sinir sıkışması ve ağrı durumunda yarım litre klorsuz suyu kaynatarak içerisine kiraz saplarını ekleyerek 3 dakika kaynatın. Daha sonra ısırgan otunu ekleyerek 7 dakika kadar daha kaynatın. Daha sonra karışımı ılımaya bırakın ve süzdükten sonra suyunu tüketin.

Hazırlanan kürü sabah kahvaltıdan 2 saat kadar sonra 1 bardak ve akşam yemeğinden 2 saat kadar önce 1 bardak şeklinde tüketin. 21 gün boyunca uygulayacağınız kürü hastalığınızın seyrine göre tekrar edebilirsiniz. Kürleri her gün taze olarak hazırlamalısınız.

İltihaplı eklem romatizmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Saraçoğlu bitkisel kürü