21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviDere otunun pek bilinmeyen 9 faydası

Dere otunun pek bilinmeyen 9 faydası

Dereotu, kendine has o keskin tadı nedeniyle ne yazık ki herkes tarafından sevilmeyen, sevilemeyen bitkilerden biri. Oysa onu sevmek için o kadar çok sebebimiz var ki...

İçerikleri

Dereotunun bugüne dek belki de hiç bilmediğiniz etkilerini öğrenince siz de bize hak verecek, bırakın yemeyi belki mutfağınızın kapısından içeri bile sokmadığınız bu şifa dolu lezzeti her öğün her yemeğinizde kullanmak isteyeceksiniz, eminiz.

Meğer kimilerinin burun kıvırdığı, “Bu salatanın içinde bu otun ne işi var?” diye yakındığı dereotunun faydaları o kadar çokmuş ki…

Dere Otunun Pek Bilinmeyen 9 Faydası

Buyursunlar, yeteneklerini öğrenince hem şaşıracağınız hem de hayran kalacağınız dereotunun faydaları karşınızda…

Dereotu bağışıklığı güçlendiriyor, mikropların vücudumuza girmesini önlüyor

Dereotunun içinde A, C ve E vitaminleri, bunun yanı sıra da kalsiyum, potasyum, demir gibi vücudumuza oldukça iyi gelen çeşitli mineraller bulunuyor. Bu vitamin ve minerallerin el ele vermesi sonucunda da ortaya güçlü antioksidan özellikler çıkıyor. Bu özelliği sayesinde dereotu, serbest radikalleri, yani hastalık oluşturabilecek zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırıyor, dolayısıyla dereotu bizi hastalıklardan korumada önemli roller üstleniyor.

Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili oluyor

Dereotunun içinde bulunan maddeler kan basıncını dengelediğinden, kanın damarlara yaptığı yüksek basıncın da önüne geçmiş oluyor. Halk arasında yüksek tansiyon olarak andığımız bu sağlık probleminin çözümünde oldukça etkili doğal maddelerden biri olduğu için de tansiyon hastaları tarafından en çok başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

Kötü kolesterolün de düşmesine yardımcı oluyor

Dereotu sadece yüksek tansiyonun değil aynı zamanda kötü kolesterolün de düşmanlarından biri. Aniden yükselen ya da sık sık tekrar eden kolesterol probleminin çözümünde etkili olan dereotu, insülin seviyelerinin de dengelenmesinde yardımcı oluyor.

Dereotu sindirim sistemine iyi geliyor, hazımsızlığa, gaz problemine çare oluyor

Dereotunun içinde bulunan maddeler sadece tansiyon, kolesterol gibi sorunlara iyi gelmekle kalmıyor, sindirim sisteminde problem olanların da yardımına koşuyor. Antioksidan özelliği, içindeki bolca vitamin ve mineral bir araya geldiğinde sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek veren dereotu, özellikle hazımsızlık ve gaz sorunu yaşayanların bu sorunlarına en doğal ve etkili çözümü sunuyor. Düzenli olarak kullanıldığında mide ağrısı, gaz sancısı problemlerini de ortadan kaldırıyor.

Dereotu kemik sağlığını koruyor, kemiklerin sağlıkla gelişmesini sağlıyor

Dereotundan belki de hiç beklemeyeceğiniz bir özellik olsa da bu güzelim bitki kalsiyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerden biri aynı zamanda. Bu özelliği sayesinde kemik sağlığımızı koruyan dereotu, içindeki bolca kalsiyum ile özellikle gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin kemiklerinin sağlıkla gelişmesine yardımcı oluyor. İskelet yapısının ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayarak güçlenmesine destek veren dereotu, bu özelliği iler ileri yaşlarda görülen kemik erimesi sorunun da önüne geçiyor.

Uykusuzluk problemine çözüm oluyor

Dereotunun içinde bulunan uçucu yağlar, sinirlerin yatışmasını sağlıyor ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor. Vücutta sakinleştirici bir etki oluşturan dereotu bu sayede sinir, stres, depresyon gibi olumsuz ruh hallerinden çıkmamıza yardımcı olurken, bu sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan uykusuzluk problemine de çözüm oluyor.

Dereotu, iltihaplı bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor

Dereotunun antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri güçlerini birleştiriyor ve vücudun içinde ya da dışında meydana gelen tüm iltihapların, yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor. Dereotu bu özelliklerini eklem iltihaplanmalarından tutun küçük bir kesik sonucu ortaya çıkan yaralara kadar birçok sorunda gösterebiliyor.

İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor

Dereotunun güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden söz etmiştik. İşte bu etkiler sayesinde dereotu vücutta idrar söktürücü bir etki de oluşturuyor. Bu da ödem ve şişlik gibi problemlerin çözümünde de bize yardımcı olmasını sağlıyor, fazla suyu vücuttan uzaklaştırıyor.

Dereotu ağız kokusu sorununu da ortadan kaldırıyor

Dereotunun az bilinen ama en etkili faydalarından biri de ağız kokusu üzerine. Dereotuna o kendine has kokusunu kazandıran zengin içeriği ve içindeki yağlar, düzenli olarak kullanılması durumunda ağız içinde oluşan ve sebebi bir türlü bulunamayan o kötü kokuları da yok ediyor. Eğer dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyor, ağız bakımınızı aksatmadan yapıyorsanız ama yine de ağzınızda hoş olmayan kokular oluşuyorsa düzenli ve ölçülü bir şekilde dereotu tüketmeye başlayabilir, kısa sürede etkilerini fark edebilirsiniz.

Önemli bir not:

Dereotunun faydalarını öğrendik öğrenmesine ama uyarılarımızı yapmadan geçmeyelim. Eğer hamilelik dönemindeyseniz dereotu tüketmeniz pek önerilmiyor, eğer ciddi/kronik bir rahatsızlığınız ya da benzer sebzelere, yeşilliklere karşı alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan asla ama asla tüketmemeniz de büyük önem taşıyor. Ve tabii ki en önemlisi, dereotu yerken de aşırıya kaçmamanız düzenli olarak tüketecekseniz de ölçüyü elden bırakmamanız gerekiyor, aman diyelim, bizden uyarması.

İbrahim Saraçoğlu Fissür Tedavisi! Dere Otu Kürü

Anal Fissür Nedir?

Kabızlık nedeniyle makatta meydana gelen yırtık ve çatlaklara anal fissür denilmektedir. Bu çatlaklar uzun süre devam ediyorsa, meme (şişlik) yapmışsa kronik anal fissür olarak adlandırılır. Anal fissür tedavisinde diyet ve sıcak suya oturma tedavisi önerilir. Hastanın kabız olmaması için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Fissür Tedavisi!

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bitkisel yöntemlerle basur tedavisine destek verileceğinin altını çiziyor. Saraçoğlu Saba Tümer’in programında dereotunun mucizevi yararlarından söz etti. Dereotunun özellikle tiroid hastalarının kullanması gereken otlardan birisi. Hipertiroidi, hipotiroidi ve haşimato hastalığına karşı dereotu tüketilmesini öneriyor. Yeşil mucize dereotu aynı zamanda anal fissür ve basur tedavisinde de yararlı etkiler yapıyor. İbrahim Saraçoğlu, Anal Fissür, basur ve hemoroit tedavisi için dereotu kürü tavsiye ediyor.

Fissür Tedavisi İçin Dere Otu Kürü Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Anal Fissür Kürü

Bu kür için her gün taze yeşil dere otuna ihtiyacımız var. Her evde bulunması gereken dereotu günde 3 defa, sabah, öğle ve akşam yemeklerinden 15 dakika önce ağızda çiğnenerek yutulacak. Ancak tadını bu şekilde sevmeyenler üzerine limon sıkarak tüketebilir. İsterseniz yoğurdun içerisine karıştırarak da yiyebilirsiniz. Aç karnına, 1 yemek kaşığı dolusu taze yeşil dereotunu bir kaç kez çiğnedikten sonra 2-3 yudum su ile yutun. Bu aynı zamanda iştahı azaltarak zayıflamanıza da yardımcı olacaktır. Hemeroid şikâyetleriniz devam ediyorsa, öğünlerden öncesinde dereotu tüketmeye devam ediniz.

Bu kürü birer haftalık uygulayarak arada birkaç gün ara verebilirsiniz. Ancak dereotu kürü, hemoroid şikâyetlerinin azalması için bağırsakları çalıştırarak kabızlığa karşı iyi bir önleyici güç oluşturacaktır. İbrahim Saraçoğlu “Basur, anal fissür için dereotu yiyin yemeklerden 15 dk.önce bir tutam dereotunu alıp çiğneyip su ile yutun” diyor.