27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaKadınCilt BakımıHangi doğal sabun neye iyi gelir? Saç ve cilt dostu 17 doğal...

Hangi doğal sabun neye iyi gelir? Saç ve cilt dostu 17 doğal sabun

İçerikleri

Piyasada ticari kâr amacı güden birçok katı sabun bulunmaktadır. Her sabunun Doğal sabun olmayacağını içeriği belirler. Doğal sabun, bitki özleri ve çeşitli minarelerden yapılan, içinde kimyasal bir madde türevi bulundurmayan sabunlardır. Gliserin dengesi iyi ayarlanmış ve yapımında bir şüphe uyandırmayacak olan bu sabunları saç ve cilt sağlığımız için sınıflandırmalıyız. Her ikisi için de kullanacaksak eğer saç ve cilt tipimizi tanımalı ve buna göre kullanmalıyız.

Hangi Doğal Sabun Neye İyi Gelir?

İşte cilt ve saça iyi gelen doğal sabunlar;

1- Katran sabunu: Ardıç ağacının yağından yapılan bu sabunun saça ve cilde faydaları vardır. Saç dökülmeleri, saç derisinde pullanmayı önlediği gibi antiseptik özelliği ile deri üzerinde bulunan mikropları da kırar. Ayrıca egzama ve sedef gibi cilt hastalarına şifa olur. Cilt üzerinde bulunan geniş gözenekler için de kullanılabilir.

2- Defne sabunu: Zeytinyağı ve defne meyvesinden üretilir. Özellikle kepek ve saç derisi problemleri için tercih edilir. Saç derisini besleyerek, kırılmış, yıpranmış ve ince telli saçları güçlendirir. Mantar ve egzama oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

3- Zerdeçal sabunu: Zencefil familyasına ait olan bu Doğal sabun daha çok akne, iltihaplanma gibi cilt problemleri olan yağlı ciltli kişilerce kullanılır. Kuvvetli bir antioksidandır.

4- Gül sabunu: Cilde hoş bir koku verir ve rahatlatır. Ayrıca cildin yorgunluğunu alır ve yumuşatır. Düzenli kullanımında gözaltlarında oluşan mor halkaları giderir. Cildi temizler, besler ve oksijen almasını sağlar. Ayrıca düzenli kullanımında leke giderici özelliği vardır. Sivilceleri tedavi eder.

5- Bıttım sabunu: Menengiç yapraklarının özünden elde edilen bıttım sabunu cilt ve saç için oldukça faydalıdır. Antiseptik bir sabun olduğu için birçok deri hastalığında tedavi edici özelliğe sahiptir. Varisleri olanlar için rahatlatıcıdır. Gözenekleri açar temizler ve vücudu rahatlatır. Saç dökülmesi ve kepeklenme problemlerine iyi gelir. Kuru saçlara nem verir. Saç beyazlaması sorunu için de deneyenler vardır. Daha çok saç sağlığı için tercih edilen bıttım sabununu, sivilce ve akne sorunu içinde kullananlar yaygındır.

6- Kükürt sabunu: Saboraik dermatit, rosecea ve uyuz tedavisine kadar birçok alanda kullanılır. Saç derisinde mantar oluşumunu engeller, saça canlılık ve parlaklık verir. Kuru saç tipleri için önerilmez. Sedef hastalığına iyi gelir. Ayrıca cildi sıkılaştırır. Yağlı ciltlerde yatıştırıcı özelliği vardır. Akneleri tedavi edicidir. Ciltteki ölü deri soyar ve zararlı organizmaların arındırılarak pürüzsüz bir cilt oluşmasını sağlar. Özellikle sırttaki sivilcelerden şikâyetçi olanlar için en büyük iyileştiricidir.

7- Yosun sabunu: Yosun bitkisinden elde edilen bu sabun içinde birçok mineral bulundurur. Sivilceleri kurutur, cildi besler ve bakım yapar. Selülit tedavi edici özelliği vardır. Banyo esnasında kullanılırsa vücuda muhteşem bir peeling yapar.

8- Beyaz badem sabunu: Hassas ciltler, kuru ciltler ve kuru saçlar için nemlendirici özelliği ile gerekli olan nem seviyesini dengeler ve hassas ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir.

9- Zeytinyağı sabunu: Besleyici ve nemlendirici özelliği ile cilde tazelik verir ve yumuşatır. İçerisindeki e vitamini sayesinde saçları güçlendirir. Cildin nem ihtiyacını karşılar ve cilt temizliği yaparak harika bir bakım sağlar.

10- Nergis sabunu: Harika bir kokuya sahiptir. Köpük banyosunu sevenler için harika bir seçim olacaktır. Nergis sabunu kanser çıbanlarına karşı kullanılır. Ayak mantarı tedavisinde ve varislerin tedavisinde etkilidir.

11- Ada çayı sabunu: Hücre yenileyici özelliği sayesinde cildin elastikiyetinin çoğalmasını sağlar. Cildi derinlemesine temizler. Antiseptik ve antiselüloit özelliği bulunmaktadır. Cildi sıkılaştırıcı, akne tedavisinde etkili, yara ve uçuklarda tedavi edicidir. Çeşitli kas ağrılarında kullanılmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırır. Saçlar içinse kepek önleyicidir.

12- Jojoba sabunu: E vitamini ile zengin olan bir bitkinin çekirdeklerinden elde edilen jojoba yağı cildi yumuşatır, cilt yaşlanmasını engeller, saç dökülmesine iyi gelir, sivilcelerin tedavisinde etkilidir.

13- Argan özlü sabun: cildin yumuşaklığını korur, cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Saçları besler ve güçlendirir.

14- Nar sabunu: nar sabunu cildi koruyarak parlak görünmesini sağlar. Ciltte oluşan kırışıkların giderilmesini sağlar. Güçlü bir C vitamini ve B2 vitamin deposudur.

15- Kayısı sabunu: İyi bir nemlendiricidir. Cilde tazelik ve ferahlık verir. İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde hücre yeniler, akneleri iyileştirir, cilde parlaklık ve yumuşaklık verir. Saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önler.

16- Ardıç sabunu: Ardıç katranı yağı ile hazırlanır. Bütün mantar hastalıklarında, sedef hastalığında, varis, egzama, uyuz gibi çeşitli cilt hastalıklarında tedavi edicidir.

17- Yosun sabunu: Yosun, selülit önlemede oldukça etkilidir. Sivilceli ve yağlı ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız?

İçeriğinde sadece kostik, yağ ve su bulunan Doğal sabun, vücudumuz ve saçımızı kimyasal maddelere maruz bırakmaz. Doğru formüle edilerek yapılırsa cildimizi besler. Doğal sabun alırken fazla bir koku ve köpük beklentisine girmeyin. Çünkü sanayi tipi kimyasal atık içeren sabunlar da bu durum gözlenir. İmalat sabunu olarak adlandırılan Doğal sabun, doğaya dönüş için iyi bir başlangıç olabilir.

Hangi doğal sabun neye iyi gelir? Saç ve cilt dostu 17 doğal sabun