12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalıkGrip Olmamak İçin Neler Yapılmalı? Gripten Korunmanın 5 Yolu

Grip Olmamak İçin Neler Yapılmalı? Gripten Korunmanın 5 Yolu

Özellikle kış aylarında hemen hemen herkesin yakalandığı gribe karşı alınması gereken önlemler nelerdir? Grip olmamak için nelere dikkat edilmelidir.

İçerikleri

Mevsim değişikliği nedeniyle pek çok kişi üst solunum yolu hastalıkları yaşamaya başlar. Peki, sonbahar ve kış aylarında kendisini iyiden iyiye hissettiren bu hastalıklardan nasıl korunabiliriz? Yani grip olmamak için ne yapılır? Gripte doktora ne zaman gidilmeli?

Gribe Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı?

İyi Beslenmeye ve Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

Mevsim geçişlerinde iştah sorunu yaşayanlar da olabilir. Ancak hastalıkların sağlıklı beslenme düzeninin bozulmasından dolayı da ortaya çıkacağını unutmamak gerekir. Bu nedenle düzenli şekilde beslenme alışkanlıklarını devam ettirmek, hatta mevsimine göre taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmelidir.

Nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmak içinse C vitamini barındıran meyvelere öğün sonrası yer vermek, yeşil yapraklı besinleri tüketmek vücut sistemini dengesini ve savunma mekanizmasını destekleyen başlıca yardımcılar olacaktır. Gün içerisinde vücudun ısısının yükselmesi nedeniyle sıvı kaybettiğini hatırlayın. Bu yüzden günde 8 bardak sıvı tüketmeniz gerekir. Vücudun kaybettiği sıvının tekrar vücuda kazandırmak için mutlaka takviye yapılmalıdır. Beslenmenin yanı sıra gripten korunmak için başka şeylere de dikkat etmek gerekir.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

El temasıyla bulaşabilen bir hastalık olmasından dolayı, grip olan birisiyle tokalaşanlar ellerini yıkamayı unutmamalılar. Aynı zamanda pamuklu kumaştan yapılmış bir havlu yerine tek sefer kullanılıp atılan kağıt havlu kullanmaları, hastalık sürecini kısaltmak için daha yararlı olur. Mümkünse de hasta olan kişi veya kişilerle tokalaşılmamalıdır.

Dinlenmeye Özen Gösterin

Soğuk algınlığı olarak bilinen hastalıkların bir diğer iyileştirici etkeni ise, dinlenmektir. Hastalığın ağır geçirildiği dönemlerde mümkün olduğu sürece kalabalık ortamlardan uzak durulmalı ve istirahat edilmelidir. Böylelikle hem vücudun kısa sürede toparlanması hem de hastalığın başkalarına bulaşması önlenmiş olunur. Ayrıca vücudu yoracak olan aktivitelerden uzak durmak gerekir.

Bulunduğunuz Ortamın Havasını Nemli Tutun

Nezle ve gribin üst solunum yolu hastalıkları olmasından dolayı, yaşam alanı olan ortamın havası nemli tutulmalıdır. Çünkü göğüs tıkanıklığı yaşanması mümkün olabilir. Bu durumun önüne geçmek için de havanın nem oranın dengede tutulması iyi bir çözüm olacaktır. Aynı zamanda sigara tüketimine ara verilmesi hastalığın kötüleşmesinin önüne geçilmesinde önemlidir. Boğaz ağrısı yaşayanlar içinse ılık ve tuzlu suyla gargara yapmaları tavsiye edilir.

Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin

Bağışıklık sistemi vücudunuzu enfeksiyonlara karşı korur. Sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzda, bağışıklık sisteminiz grip virüsleri gibi tehditlere karşı kalkan oluşturur.

Genellikle birçok insanın bağışıklık sistemi düzgün çalışır. Ancak alerjiler, astım, ilaçlar ve otoimmün hastalıklar bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu enfeksiyonlara karşı koruyamaz hale getirir.

Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere tüm vücudunuzu sağlıklı hale getirmek için;

  • Meyve ve sebze açısından zengin bir diyet uygulayın,
  • Sık sık egzersiz yapın,
  • Sağlıklı bir vücut kitle endeksine sahip olun,
  • Her gece 7-9 saat uykuyu ihmal etmeyin,
  • Stresi yaşamınızdan çıkarın.

Gripte Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Tüm bu önlemlere rağmen grip hastalığına yakalandıysanız ve aşağıdaki belirtileri yoğun şekilde hissediyorsanız doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

  • Nefes alma zorluğu yaşıyorsanız,
  • Bir türlü seviyesi azalmayan kalıcı ateşiniz varsa,
  • Kusma ve ağrılı yutma hissi yaşıyorsanız,
  • Kalıcı öksürük, tıkanıklık ve baş ağrısı varsa doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Grip İçin Faydalı Öneriler – Saraçoğlu