15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaYaşamDoktorlar şok oldu! Karnından 3 yeni doğan bebek büyüklüğünde tümör çıktı

Doktorlar şok oldu! Karnından 3 yeni doğan bebek büyüklüğünde tümör çıktı

İçerikleri

Yaşamını Eskişehir’de sürdüren, evli ve 2 çocuk annesi olan 45 yaşındaki Sıddıka Akkoyun, karnında gaz olduğunu düşünerek özel bir hastaneye muayene için başvurdu. Hastanede yapılan tetkikler sonrasında Sıddıka Akkoyun’un karnında kitle olduğu tespit edildi. Hastaneye başvurduğu zaman kendisini 8 aylık hamile gibi hissettiğini söyleyen Sıddıka Akkoyun’a Covid-19 virüsü enfekte olunca yapılacak olan operasyon yaklaşık 1 ay sonraya ertelendi. Karnından 9 kilo ağırlığında kitle çıktığını ifade eden Akkoyun, “Sanki üçüz bebek dünyaya getirdim. Operasyondan sonra kendime geldiğimde doktorum yanıma gelip ‘Korkmana hiç gerek yok. Nur topu gibi üç çocuğun oldu.’ diyerek bana moral verdi.” dedi.

Covid-19 Virüsü Enfekte Olunca Operasyon Ertelendi

Uzun süredir karnındaki şişkinlikten şikayetçi olan Sıddıka Akkoyun, gaz olduğunu düşündüğü şişkinliğin neden kaynaklandığını öğrenmek için hastaneye müracaat ederek muayene oldu. Hastanede de ilk aşamada gaz şişkinliği tanısı konulan Sıddıka Akkoyun’a doktorlar tarafından ilaç tedavisine başlandı. Bu tedavi sonrasında şikayetleri geçmeyen Sıddıka Akkoyun, başka bir özel hastaneye müracaat etti. Özel hastanede yapılan tetkiklerin ardından Sıddıka Akkoyun’un karnında büyük bir kitle olduğuna dair tanı kondu. Doktorlar kitlenin alınması için acilen operasyon kararı verse de Sıddıka Akkoyun’a Covid-19 virüsü enfekte olunca doktorlar ameliyatı 1 ay erteledi. Covid-19 virüsünü yenen Sıddıka Akkoyun’u hastanede genel cerrah olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Bekir Yaşar ve Op. Dr. Hüseyin Pala ameliyat ederek karnındaki kitleyi çıkardı. Operasyonu başarıyla sonuçlanan Akkoyun’un karnından 32 cm büyüklüğünde ve 9 kilo ağırlığında tümör çıkarıldığı bildirildi.

Bu Kadar Büyük Tümöre Literatürde Çok Zor Rastlanır

Bu büyüklükte bir kitleye literatürde çok zor rastlanacağını ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Pala, “Hasta, bize gaz şikayetiyle müracaat etti. Hastamıza daha evvel yapılan tetkiklerde de hep gaz tanısı konarak buna yönelik tedavi uygulanmış. Hastamızda karnındaki bu kitlenin hep gaz olduğunu sanmış. Bizim yaptığımız tetkikler neticesinde hastamızın şikayetinin gazdan değil, karnındaki büyük bir kitleden kaynaklandığını tespit ettik. Bu kitlenin büyüklüğü yaklaşık 32 cm ve ağırlığı ise 9 kilogramdı. Gerekli hazırlıkları yaparak hastamızın operasyonunu planladık. Ancak hastamıza Covid-19 virüsü enfekte olunca bu operasyonu yaklaşık 1 ay erteledik. Hastamız Covid-19 virüsünü atlatınca operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirerek kitleyi hastamızın karnından aldık.

Kitle üzerinde yapılan incelemeler neticesinde bir kas tümörü olduğu görüldü. Bu sık karşılaştığımız büyüklükte bir tümör değil. Literatürde bile böylesine çok zor rastlanır. Tümörün büyüklüğü hastanın dolaşım sisteminde sorun yarattığı için hastada çarpıntı ve tansiyon sorunları vardı. Operasyonun ardından hasta belirgin şekilde rahatladı. Gaz şikayetlerinin hepsi son buldu. Operasyondan önce meyve yiyemeyen hastamız, yavaş yavaş meyve yemeye başladı. Kontrolleri sürüyor. Şu ana kadar bir problemle karşılaşmadık. Hastamızın sağlık durumu gayet iyi seyrediyor.” dedi.

Hasta Hamile Gibiydi

Bu kadar büyük kitleyi ilk defa gördüğünü kaydeden Opr. Dr. Pala, “Hastanın operasyonun ardından rahatlayacağı çok belliydi. Çünkü karnındaki tümör, bağırsak ve mideye baskı yapıyordu. Hastamızın karnından çıkan tümör neredeyse 3 yeni doğan bebek büyüklüğündeydi. Hastamız karnında gaz haricinde bir şey olduğunu daha evvelde hissetmiş ama tetkik yapılmadığından tanı konulamamış. Daha önce gerçekleştirdiğim operasyonlarda büyük kitleler çıkartsam da bu kadar büyüğüyle ilk defa karşılaştım. Bundan daha büyük kistler çıkartıyoruz. Ama bu kitlenin içerisi sıvı doluydu. Bu kadar büyüyebilen bir kitleye çok ender rastlanır. Genelde 3-4 santimetreye kadar ulaştığında tanısı konur. Ama bu kitle 32 santimetreye ulaşıncaya kadar bir tanı konulamamış. Kitlenin alınmasıyla bağırsaklar ve mide boşaldığı için hastadaki genel şişkinlik fark edilir derecede azaldı. İlk müracaat ettiğinde hamile gibi olan hastamızın karnı neredeyse dümdüz oldu.” ifadelerine yer verdi.

Öğrendiğimizde Şok Geçirdik

Eşinin karnından 9 kiloluk kitle çıktığını öğrendiklerinde şok olduklarını ifade eden 48 yaşındaki Ramazan Akkoyun, “Bizim açımızdan süreç çok korkunçtu. İlk başta çok korksak da Hüseyin hocamız bize hem güven, hem de cesaret verdi. Eşimin karın şişkinliği şikayeti bulunuyordu. Her 2 saatte bir uyandığından geceleri düzenli bir uykusu yoktu. Şu anda Allah’a şükür sağlık durumu düzeldi. 9 kilo ağırlığında bir kitle çıkacağını hiç tahmin etmiyorduk. Biz en fazla 3-4 kilo ağırlığında bir kitle bekliyorduk. Ama kitlenin 9 kilo olduğunu öğrendiğimizde şok geçirdik.” şeklinde konuştu.