26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaKadınDoğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Yan etkileri ve zararları neler?

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Yan etkileri ve zararları neler?

İçerikleri

Hamilelikten korunmak için kullanılan doğum kontrol hapları kişinin 24 saat hamile kalmasını engellemesi açısından en çok tercih edilen korunma yöntemi olarak görülmektedir. Fakat elbette bu kapsülün beraberinde gelen birtakım yan etkileri bulunmaktadır ve bu yan etkiler bireyin ilk önceleri alışık olmadıkları birtakım sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Doğum kontrol haplarının 28 tane adetlik veya 21 adetlik iki farklı türü bulunsa da her iki kapsülün de başarı oranı %100’dür. İşte bu nedenle herhangi bir sorun teşkil etmeksizin gerçekten de güvenle kullanılacak cinsel sağlık ürünlerinden birisi olarak doğum kontrol hapı kendini göstermektedir.

Doğum Kontrol Hapının İçeriği

Kadınlık hormonu östrojen ve progesteron hormonu bulunmaktadır. Bu özellikleri neticesinde rahmin döllenmesini engelleyerek böylelikle kadının hamile kalmasını engelleyici bir hap olarak yer almaktadır. Öte yandan bireyin hapı kullanımı bırakmasının ardından dilediği zaman hamile kalması mümkündür.

dogum kontrol hapinin yan etkileri Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Yan etkileri ve zararları neler?
Doğum Kontrol Hapının İçeriği

Doğum Kontrol Hapının Zararları

Doğum kontrol hapının başlıca zararları arasında adet kanamasının düzensizliği en çok görülen zararlarından biridir. Bunun yanı sıra cinsel istekte olağanüstü azalma görülmesi ve doğum kontrol hapının zararları olarak kişinin migren ağrısına maruz kalması en çok görülen durumları olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik cinsel hastalıklardan bir diğeri over kanseri riski de yine söz konusu doğum kontrol haplarının kullanımına bağlı olarak meydana gelen kritik durumlardan birisi olarak kendini gösterir.

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

Kusma, baş ağrısı, kabızlık, adet kanamasında düzensizlik, vajinada kuruluk ve cinsel istekte azalma gibi durumlarla karşı karşıya kalınması doğum kontrol hapının yan etkileri olarak en sık görülen rahatsızlık durumları olarak karşımıza çıkmaktadır. İ

Doğum Kontrol Hapının Kullanımı

28 adet veya 21 adetlik kapsüller halinde satışı yapılan doğum kontrol hapının adet döneminin başlangıcından itibaren kullanılması önerilmektedir. Böylelikle her yönden kişinin adet kanamasının düzensizliğini önlemek ve de ağrıların önüne geçmek açısından böyle bir yöntem karşımıza çıkmaktadır. Ancak doğum kontrol hapının her zaman tüketilmesi yerine istenmeyen durumlar için hamilelikten koruması bakımından kullanımı son derece önemlidir. Sürekli kullanılması ayrıca kişinin aşırı derecede kilo almasını beraberinde getirmektedir ki bu da kadının fiziki görünümünün tamamen değişmesine neden olması anlamına gelmektedir.