Tahin ile pekmezi karıştırmanın zararlarını biliyor musunuz?

Tahin ile pekmezi çoğu zaman karıştırıp tüketiyoruz. Ancak bu ikili yan yana geldiğinde sağlığımız için ciddi tehdit oluşturabiliyormuş. İşte yapılan son araştırmalara göre tahin ile pekmezi karıştırmanın sağlığımıza olan olumsuz etkileri…

Tahin ile pekmezi karıştırmanın zararlarını biliyor musunuz?

Tahini tek olarak tüketen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Genellikle kahvaltı sofralarında tahin ile pekmez karıştırılarak tüketiliyor. Oysa bu çok sevdiğimiz ikiliyi karıştırmak oldukça zararlıymış.


 

Şeker yüklemesi

Tahinin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunuyor. Pekmezin içerisinde işe şeker. Bu ikili bir araya geldiğinde sağlığımız için faydalı değil zararlı bir besine dönüşüyor.

Kilo almak istemiyorsanız ve vücudunuza yağ ve şeker yüklemesi yapma gibi bir durumunuz yoksa ayrı ayrı tüketilmesi daha sağlıklı olabilir.

Vücutta ki suyu tutuyor 

Tahinin içerisinde yüksek miktarda bulunan protein bulunuyor.  Bu da böbrek rahatsızlığı yaşayan insanlar için olumsuz etki oluşturmakta.

Pekmez içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker ise şeker hastaları için tehlike.

Vücutta şişkinliğe sebep olabilir 

Bu ikili sık sık tüketildiğinde vücudun belli bölgelerinde şişliklere neden olabiliyor.  Bu şişkinlikler genellikle elde ayakta ve yüzde meydana geliyor. Ayrıca karın bölgesinde de bu sorunlar oluşabilmektedir.

Kanser hastalıkları 

Kışın bağışıklığı güçlendirmek için her gün fazla miktarda tüketilen pekmez,  sağlığınız için ciddi bir risk oluşturuyor. Pekmezin içerisinde yoğun miktarda bulunan şeker ve yağ,  ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebiliyor. 

Kilo aldırıyor 

Pekmezin içerisinde bulundurduğu şeker miktarının fazla olması, kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kilo almak isteyen kişiler için oldukça iyi bir besindir. Günde 1 kaşık pekmez yemek bile, ay sonunda bir kilo olarak geri dönebilmektedir.

Yasal Uyarı:

Sağlık Haberleri®, tescilli bir markadır. Saglikhaberleri.com haber içerikleri kaynak gösterilse dahi alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Saglikhaberleri.com DMCA.com Protection Status ile korunmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali İhsan Özkan
Ali İhsan Özkan - 7 ay Önce

Kardeşim sizin Amacınız nedir. Hem Tahini hemde Pekmezi Kötülüyorsunuz. Ben Yıllardır Tahinli Pekmez yiyorum çok şükür Kilo da almıyorum çok şükür kilomda yükselmiyor çok şükür Sağlığımda yerinde İlk defa Tahini ve Pekmezi Kötüleyen bir Paylaşımla Karşılaşıyorum. Bir Zamanlar Milleti Zeytinyağdan Uzaklaştırmak İçin Zeytinyağlı Yiyemem Türküsünü Yaptırım daha sonra Milletin Damarlarını Tıkayan Domuz Yağı Katkılı Margarinleri Milletin Yemesi için Teşvik eden İnsanlık Düşmanları gibi bu Paylaşımınız. Sizin bu Paylaşımınızdan sonra daha fazla Tahinli pekmez yemeye devam edeceğim.

Ahmet
Ahmet - 7 ay Önce

Kültürümüzde yer etmiş gıdalar hakkında yazarken bilimsel incelemeyi yapan kurumu gösteten kaynak belirtiniz ki insanlar farklı yönlere çekmesin.

Ahmet
Ahmet - 7 ay Önce

Hiç mantıklı değil

mmm
mmm - 7 ay Önce

kim nerde nasıl ypmış bu arastırmayı laf ola beri gele

Tahin pekmezim
Tahin pekmezim - 7 ay Önce

Tahin pekmez muhteşem
Ancak şeker hastaları uzak durmalı
Sadece tayin tüketebilir

Feyzullah gok
Feyzullah gok - 5 ay Önce

TC hükümetinin fransa, belçika,çeşitli avrupa devletlerinden aldığı 60bin ton kanatlı hayvan tavuklar ülkemizde nereye gitti.
Ülkedeki tavuk üreticisi nerde.
Neden kazandibi tatlısı yerine üzerinde kazandibiyazıp içinde tavuk göğsü yiyoruz.
30 bin tonda löp ve kurutulmuş yumurta işlenmiş kanatlı hayvan malzemesi.
Nerde onu araştırın.
Avrupada bosnada katliyam yapan kazıklı voyvoda kızıl sırprus kıralı bünyamin nonoşun ülkesinden helâlkesim Kasaplık hayvanlar nerde hormonlu etler
ak zenginler neden gecekuluplarında yemiyor .
Halka yedirtilmek isteniyor yeter.
Şimdi herşey onluk,yüzlük,binlik,oldu yeter.

Katriye
Katriye - 4 ay Önce

Sıklıkla tüketilmediği tatirde ve tahın miktarı pekmezden az konuldugu sürece hiç bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama şeker hastalarıda illaki yeycekse dozunda tüketilmesini tavsiye ederim

Meryem
Meryem - 4 ay Önce

Batıda bizim mutfağımız, geleneksel ilaçlarımızı doktorlar reçete ediyor, Bu tür haberleri gördükçe eski "kocakarı" lar ne bilge insanlarmış diyorum. 200yıl önce de yeniliyordu bu karışım. Yazı baştan sona saçmalık.