18 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkSadece 1 dakikada uykunuzu getirecek harika yöntem

Sadece 1 dakikada uykunuzu getirecek harika yöntem

Uyku sorunu hemen hemen herkesin bir dönem başına geliyor. Yatakta dönüp durmak en can sıkıcı şeylerden biri. İşte sadece 1 dakikada uykuya dalmanızı sağlayacak o yöntem.

İçerikleri

Endişeliyseniz ya da önemli bir olaydan önce stres yaşıyorsanız, uykuya dalmak ve uykuda kalmak ciddi bir sorun olabilir. Sinirlerini sakinleştirmek ve biraz dinlenmek için bunları deneyin..

Buna ‘4-7-8’ yöntemi denir. Yapman gereken ise: Sakin biçimde burnunuzdan 4 saniye nefes alın. Nefesini 7 saniye tutun. 8 saniye soluduğunuz havayı yavaşça bırakın.

Gerçekten çok basit. Çılgınca gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

Nasıl çalışır?

Stresli veya endişeli olduğunuzda, kanınızdaki adrenalin miktarı artar ve nefesiniz daha hızlanır ve hafifleşir. Bu nefes egzersizi bir çeşit sakinleştirici gibi davranıyor. Nefesinizi kasıtlı olarak bu şekilde yavaşlatmak kalbinizin ritmini yavaşlatır ve sizi çok çabuk sakinleştirir; basit bir fizyoloji!

Aynı egzersiz, zihninizi de sakinleştirmeye yardımcı olur çünkü bu tamamen size solunum üzerinde yoğunlaşmanızı sağlar. Farkında değilsiniz, ancak şu anda merkezi sinir sisteminiz etkinliğini yavaş yavaş azaltıyor ve kaygı duyguları kayboluyor. Herhangi bir nörolog sizin için bunu onaylayabilir.

Sonuç, tüm vücudunuzun rahatlamış olmasıdır. Sahip olduğu fiziksel etkinin hızı ve gücü açısından, egzersiz bir anesteziye benzer. Harvard tıp doktoru Andrew Weil , ‘4-7-8’ yönteminin birkaç yüzyıl boyunca Hint yogisi tarafından iyi bilinen bir yöntem olduğunu araştırdı. Tam bir gevşeme durumu elde etmek için bunu meditasyon uygulaması sırasında kullanıyorlar. Bu nedenle, tamamen zararsız olduğunu söylemek güvenlidir.

Özellikle sizin için nasıl faydalı olabilir?

Mesela bir şey sizi rahatsız ettiği için geceleri uyanırsanız bu yöntem yardımcı olacaktır. Aynı durum, bir yarışmadan veya önemli bir hayat badiresinden önce ya da sinirlendiğinizde de işinize yarayacaktır. Yatmadan önce zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için aşağıdakileri karıştırın

  • 1/4 çorba kaşığı bal
  • 1/8 çorba kaşığı deniz tuzu
  • 1 çorba kaşığı Hindistancevizi yağı

Bu karışımı olduğu gibi yutabilir veya bir bardak ılık su içerisine ekleyebilirsiniz. Etki aynı olacaktır.