19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalıkBel Fıtığına İyi Gelen Hareketler Nelerdir?

Bel Fıtığına İyi Gelen Hareketler Nelerdir?

İçerikleri

Özellikle ağır bedensel iş yapanlarda, masa başı çalışanlarda, sürekli ayakta durmak zorunda kalanlarda ve aşırı kilo sorunu olanlarda karşımıza çıkabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar göstermektedir ki düzenli spor yapmak, doktor ve spor uzmanları tarafından önerilen diyet ve egzersiz hareketleri yapmak hem bel fıtığı oluşumunu engeller hem de oluşan bel fıtığı sorunun halledilmesi için olmazsa olmazdır.

Bel Ağrısı ve Nedenleri

Bel ağrısı yaşayan kişilerin aktif oldukları yaşam süreleri ile istirahatleri arasında uyumlu bir dengesi olmalıdır. Bel ağrısı, ağır bedensel işlerde çalışanlarda görülebildiği gibi yoğun istirahat halinde olan, sürekli oturan veya uzanan kişilerde de görülebilmektedir. Bunun nedeni bel bölgesindeki kasların yeteri kadar gelişmemesi veya zorlanmasıdır.

Kişinin bel kasları yeteri güce sahip değilse, yoğun güç gerektiren ve bel bölgesine baskı yaratan aktivitelerde bel ağrısının baş göstermesi kaçınılmazdır. Ancak bel ağırsı yaşayan bireylerin istirahatten daha çok yapacakları; zorlayıcı olmayan ve uzman yönlendirmesi ile uyguladıkları bedensel aktivitelerle ağrılarını azaltabilirler. Bununla ilgili olarak yapılan birçok araştırma göstermektedir ki kronik bel ağrılarının yaşanmaması için düzenli spor ve egzersiz şarttır.

bel fitigi egzersizleri Bel Fıtığına İyi Gelen Hareketler Nelerdir?
Bel Ağrısı ve Nedenleri

Bel Fıtığına Faydalı Olan Egzersizler

Bel fıtığı ve bel ağrısının giderilmesi için birçok egzersiz mevcuttur. Ancak bu kişilerin bel fıtığı egzersizleri içerisinden kendilerini zorlayıcı olmayan, ağrılı bölgeye aşırı yüklenme yapmayan hareketleri seçmesi gerektiğini hatırlatmalıyız. Nikolai Amosov sağlığımızın elimizde olduğuna inanan dahi bir cerrah ve yazar. Ünlü doktorun sistematik yaklaşımı gelecekte ciddi sorunlardan kaçınmamıza yardımcı olabilir. İşte bel fıtığına ve sırt ağrısına iyi gelen egzersizler.

Cobra Pozu

Bu hareket için öncelikle yere sırt üstü uzanmalısınız. Ayaklarınızı çok az aralık bırakınız. Avuç içlerinizi yerde omuzlarınızın yanında olacak şekle getirmelisiniz. Çok zorlamadan ve yavaşça kuyruk sokumu bölgenizden esnemeye başlayın. Bu sırada göğsünüzü ve başınızı yukarıya doğru çekmeyi deneyin. Kollarınızı esnetirken sırtınızı zorlamamaya dikkat edin. Üç nefes alışverişinde bulunarak bu duruşta kalmalısınız.

Mutlu Bebek Pozu

Sırt üstü vaziyette yere yatın. Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken dizlerinizi göğüs ve karın bölgenize doğru çekin. Bu hareketi yavaş ve ayaklarınızın dış kısımlarını tutarak yapmalısınız. Ardından dizlerinizi gövdenizden daha geniş olacak biçimde yavaşça açın ve koltuk altı bölgenize doğru çekmeyi deneyin.

Swimming Hareketi ve Plank Pozu

Swimming hareketi için yere yüz üstü uzanmalısınız. El ve kollarınızın tıpkı yüzerkenki gibi ileriye doğru uzanmış, avuç içlerinizin de yere bakacak şekilde olmasını sağlayın. Karın bölgesindeki kasların sıkı bir halde olmasını sağlayarak sol bacağımızı ve sağ kolumuzu aynı anda yukarı doğru yavaşça kaldırıyoruz. Sonrasında yavaşça bacak ve kolumuzu aşağıya indiriyoruz.

Aynı şekilde sağ ayak – sol kol  kombinasyonunu karın kasları gergin olacak şekilde kaldırıp indiriyoruz. Bu hareketi tıpkı yüzer gibi sıralı bir biçimde indirip kaldırmamız halinde kasların güçlendiğini ve bel ağrılarının giderek azaldığını duyumsayacaksınız.

Plank pozunda ise ayaklarınızı kalça eninde açmalısınız. Kollarınızı omuzlarınızla aynı hizaya getirip kol ve ayaklarınızın üzerinde durmalısınız. Ayak parmak uçlarınızda durmalı ve bacaklarınızın da düz bir çizgi şeklinde olması gerektiğini unutmayınız.

Köprü Hareketi

Köprü hareketine başlarken sırt üstü yere uzanın. Ayak tabanlarının yerde olması gereken harekette kalça hizasında ayaklarınızın açık olmasını sağlayın. Dizleriniz de kırık bir hal almalıdır. Ellerinizi ve kollarınızı yan tarafınızda kalacak biçimde belinizi oldukça yavaş biçimde yukarı – aşağı şeklinde kaldırıp indirmeniz gerekmektedir.

Bu köprü hareketini birçoğunuz ilkokul beden eğitimi derslerinden hatırlıyor olmalısınız. Hareketi yaparken oldukça kontrollü ve dikkatli olmalısınız. Dengenizi bozmadan ve ayak tabanlarınızın yerle temasını kesmeden hareketi sıklaştırın. Kalça ve karın bölgesindeki kasları hareket esnasında sıkı tutmalısınız.

bel agrisi Bel Fıtığına İyi Gelen Hareketler Nelerdir?
Köprü Hareketi

Belirtilen bel fıtığı egzersizleri ve bel ağrısı sorunları için hareketleri düzenli setler halinde ve günlük olarak yapmakta fayda olacaktır. Bel fıtığına iyi gelecek hareketler nelerdir dediğimizde bu hareketleri sabır ve kendinizi çok zorlamadan, kilo sorununuz varsa mutlaka bir diyet programıyla da destekleyerek yapmalısınız.