16 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviBatık tırnaklar neden olur? Batık tırnakları tedavi etmek için doğal tarif!

Batık tırnaklar neden olur? Batık tırnakları tedavi etmek için doğal tarif!

Tırnak batması sadece ağrılı değil, aynı zamanda aşırı derecede rahatsız edici ve çok yaygındır. Ortalama olarak, beş kişiden biri batık ayak tırnaklarıyla uğraşmak zorundadır. Pekiyi batık tırnak evde nasıl tedavi edilir? İşte detaylar.

İçerikleri

Batık tırnakları tedavi etmek için önerdiğimiz bu doğal tarif, tamamen güvenli ve çok etkili olmasının yanı sıra hazırlaması da kolaydır. Amacınız batık tırnakları tedavi etmekse, doğru yerdesiniz. Batık tırnakları tedavi eden bu doğal yöntemi öğrenmek için makaleyi sonuna kadar okumaya devam edin.

Batık Tırnak Nedir?

Onikokriptoz olarak da bilinen batık tırnak, cildin dışında uzama yolunu bulamayan bir tırnağın cilt içinde büyüdüğü bir durumdur. Bu genellikle tırnağın kenarında meydana gelir.

Çok acı verici bir deneyime sahip olduğu anlatılan bu tırnaklar, doğru zamanda tedavi edilmezse enfekteye yol açarak ciddi hasara neden olabilir. Çoğu kişiler etkilenen ayak başparmağından şikayet ederler, ancak diğer tüm ayaklarda da olabilir. Genellikle, kalın, kırılgan ve kıvrımlı tırnaklara sahip kişilerde daha çok görülmektedir.

Batık Ayak Tırnaklarının Nedenleri Nelerdir?

1- Sıkı ayakkabılar: Çok sıkı ayakkabılar giymek tırnaklarınızı bastırır ve eti altta zorlar. Sürekli çok sıkı ayakkabılar giyerseniz, tırnak sıkışması yaşayarak batık tırnak oluşumuna yol açabilirsiniz.

2- Kısa tırnaklar: Diğer bir neden de tırnaklarınızı kesme şeklidir. Ayak tırnaklarınızı çok kısa keserseniz batık tırnaklara neden olabilirsiniz.

3- Eğri tırnaklar: Ayrıca, çok kıvrımlı tırnaklarınız varsa, bunların batması daha olasıdır.

4- Yaralanma: Tırnaklar ayak parmaklarınızı korurlar ancak tırnaklarda görülen bir yaralanma batık tırnak oluşumuna yol açabilir.

Batık Tırnaklar İçin Doğal Tedavi

Batık tırnaklar limon ile nasıl tedavi edilir?

Limonun antiseptik ve mantar önleyici özellikleri vardır. Limon suyunda bulunan sitrik asit de enfeksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Öyleyse şimdi bu doğal tarifin batık tırnakları nasıl tedavi edeceğini görün.

Malzemeler:

  • 1 limon
  • Yara bandı

Nasıl hazırlanır?

Limonu ince dilimler halinde kesin. Limon dilimini batık tırnak bölgesinin üzerinden geçirin ve üzerini bandajla kapatın. Bir gece orada bekletin. Bu süreci günde bir kez uygulayın.

Batık tırnaklar papatya çayı ile nasıl tedavi edilir?

Papatya çayı, batık tırnaklar için en faydalı ilaçlardan biridir; Bu problemi yaşadığınız dönemlerde, iltihaplanma ve enfeksiyon gibi bir dizi soruna maruz kalabilirsiniz. Aynı nedenle papatya bu sorunları ortadan kaldırmak için yeterli bir yol olabilir.

Batık tırnağınıza papatya bitki çayı uygulayabileceğiniz gibi poşet papatya çayı olarak da uygulayabilirsiniz. Papatya çayını uyguladıktan sonra bir müddet bekleyin. Bundan 20 dakika sonra, batık ayak tırnağınızı kesmeyi deneyebilirsiniz.

Batık tırnaklar tuz ile nasıl tedavi edilir?

Tuzlu su kullanımı, batık tırnaklar için en etkili ev ilaçlarından bir diğeridir; çünkü tuz batık tırnaklara çok faydalıdır. Başlamadan önce  batık tırnaklı bölgeyi sıcak suda bekletin. Bu yapıldıktan sonra sıcak suya bir avuç tahıl tuzu ekleyin, çünkü diğer tuz türleri istenilen faydayı vermeyecektir.

Bundan sonra, batık ayak tırnağı kesmek için 20 dakika bekleyin.

Batık tırnaklar çay ağacı yağı ile nasıl tedavi edilir?

Bu çare çok popüler olmasa da, batık tırnakları yok etmenin mükemmel bir yolu olabilir. Bu, esas olarak enfeksiyonları veya irin görünümünü önlemeye yardımcı olabilir. Bu yüzden tedavide mutlaka bu uygulamayı yapın.

Aynı şekilde batık tırnağı kesmenin mümkün olmadığı zamanlarda sürekli kullanmanız gerektiğini vurgulamamız gerekir.

Batık tırnaklar neden olur? Batık tırnakları tedavi etmek için doğal tarif!