20 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaKadınCilt BakımıAlın kırışıklığı nasıl geçer, giderilir? Maske ve egzersiz

Alın kırışıklığı nasıl geçer, giderilir? Maske ve egzersiz

Alın kırışıklığı nasıl geçer, giderilir, ne iyi gelir? sorularına yanıt arayanlar için alın kırışıklıklarını azaltmada etkili 5 doğal çözüm.

İçerikleri

Yapılan mimiklerden kaynaklı olarak alın bölgesinde kırışıklıklar ve çizgiler oluşur. Alın bölgesinde çizgi ve kırışıklığa neden olan diğer sebepleri ise genetik faktör, yaş ve güneş ışığına aşırı maruz kalmaktır. Doğal yöntemler tercih edildiği zaman alın bölgesinde bulunan kırışıklıklar ve çizgiler tamamen ortadan kalkabilir.

Cildin ihtiyacı olan nem verildikten sonra kırışıklık oluşumunu daha ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz. Kuru ciltler yağlı ciltlere göre çok daha erken kırışıklık oluşumu ile karşı karşıya kalır. Bu sebeple kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin mutlaka yoğun nemlendirici kremleri tercih etmesi gerekir. Cildin elastikiyet kazanması kırışıklık oluşumunu erteler. Yaşınız ilerlemeden yoğun nemlendiriciler kullanmaya başlarsanız kırışıklık oluşma ihtimalini en aza indirmiş olursunuz. Kozmetik ürünlerin kullanımı da alın kırışıklıklarına yol açabilmektedir. Bu sebeple cilt bakımında tercihlerinizi daha çok doğal yöntemlerden yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Alın Kırışıklıkları Nasıl Geçer, Giderilir?

1- Muz

Cilt bakımı için en harika meyvelerden biri muzdur. İçerisinde bulunan vitaminler ve aminoasitler sayesinde cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına fayda sağlayacaktır. Alın bölgesinde oluşan kırışıklık ve çizgi gibi oluşumların tamamına ortadan kalkmasına yardımcı olur. Son derece kolay bir şekilde uygulandığı için herkes evde yapabilir.

Muzun tamamen pürüzsüz olmasını sağlayacak kadar ezdikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinize ince bir tabaka halinde uygulamanız daha büyük bir fayda sağlayacaktır. 20 ila 25 dakika arasında beklettikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi temizleyin. Cildinizi yıkadıktan sonra pürüzsüz ve son derece nemli bir yapıya geldiğini göreceksiniz.

Haftada iki ya da 3 defa bu işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman alın bölgesinde bulunan çizgiler tamamen ortadan kalkacaktır. Fakat düzenli bir uygulama göstermediğiniz takdirde herhangi bir faydası anlamını söz konusu olmaz. Evin ihtiyacı olan nemi büyük oranda sağladığı için cildinizin diğer bölgelerinde de oluşabilecek kırışıklıkların önüne geçmeye yardımcı olur.

2- Turunçgiller

Alın bölgesinde oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırabilmek adına turunçgillerde büyük bir önem taşımaktadır. Cilt üzerinde pürüzsüz bir görüntü yakalayabilmek adına turunçgiller farklı şekillerde kullanım gösterebilir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde cilt sağlığını iyileştirme durum söz konusudur. Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgilleri cildinize uyguladıktan sonra 10 dakika ile 15 dakika arasında bekletip ılık su yardımıyla yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda maske kıvamına getirip de uygulamak mümkün olabilir.

Maske formu tercih edildiği zaman daha iyi bir sonuç almak söz konusu olabilir. Bir kase içerisinde çeyrek portakalın suyu eklenir ve maske formunu alabilmesi için bir miktar su eklenir. Alın bölgesindeki kırışıklıklar üzerine uyguladıktan sonra 20 ila 25 dakika bekletip ılık su yardımıyla yıkayabilirsiniz. Turunçgiller içerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde cildin onarılmasını ve kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlar. Haftada bir ya da iki defa bu işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman kırışıklıklarının giderek açıldığını ve ortadan kalktığını göreceksiniz.

3- Doğal Yağlar

Alın bölgesinde bulunan karışıklıklar hem kadınları hem de erkekleri rahatsız eden durumlardan biridir. Özellikle zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı bu karışıklıkların ortadan kalkması konusunda son derece önemli bir katkı sağlamaktadır. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde elastikiyet durumu söz konusu olmadığı için cilt bir süre sonra kırışmaya başlar. Bu sebeple cilde ihtiyacı olan nemi sağlayıp kırışıklıklara ortadan kaldırabilirsiniz. İhtiyaç olan nem sağlandıktan sonra cilt elastik bir yapı kazanmış olur.

Cilde ihtiyacı olan nemi sağlayabilmek için doğal yağları tercih etmek gerekir. Yüzünüzü yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra Hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi faydalı yağları uygulayarak kırışıklık oluşumunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sadece alın bölgenize uygulayıp bu alanda masaj yapabilirsiniz. Masaj sonucunu kan dolaşımı hızlandığı için daha kısa süre içerisinde fayda görmeniz mümkün olur. Aynı zamanda birkaç farklı yağı karıştırarak da kullanmak mümkündür. Bu yağları bir gece sürüp bir gece sürmeyerek 2 hafta boyunca devam ettirdiğiniz zaman etkisini görmeniz mümkün olur.

4- Yumurta Akı

Kırışıklık ve yüz çizgilerine ortadan kaldırmanın en iyi doğal yöntemlerinden biri yumurta akıdır. Yumurta akını maske şeklinde uygulamak daha büyük bir fayda sağlayacaktır. Yumurta akı içerisinde bulunan proteinler ve vitaminler sayesinde cildiniz çok daha sağlıklı bir hale gelir. Alın bölgenizde bulunan kırışıklıkları gidermenin yanı sıra cildinizin toparlanmasını ve daha gergin bir görünüm kazanmasını da sağlar. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman genç bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.

1 adet yumurtanın akını kâse içerisinde alıp içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edin. Homojen hale gelene kadar iyice karıştırıp alın bölgenize uygulayın. 15 dakika ile 20 dakika arasında beklettikten sonra soğuk su yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Cildinizde bulunan diğer problemlerini ortadan kaldırma konusunda da büyük bir fayda sağlayacaktır.

5- Alın Egzersizleri

Alın bölgesinde bulunan kırışıklıkları ortadan kaldırabilmek adına en iyi yöntemlerden bir diğeri ise alın egzersizleri olmaktadır. Alın bölgesinde bulunan kasları çalıştırdığınız zaman çizgiler giderek azalmaya başlar. Egzersizlerden fayda sağlayabilmek adına düzenli uygulama yapmanız son derece önemlidir. Aynı zamanda egzersizlere ek olarak doğal yöntemler kullandığınız zaman alın çizgilerinden ve kırışıklıklarından kadar kısa süre içerisinde kurtulmak mümkün olur.

Alın egzersizleri göz kapaklarının sarkması konusunda da engelleyici bir etkiye sahiptir. En etkili olan alın egzersizlerinden biri elleri C şeklinde yaparak göz üzerine koyup göz kapaklarını yukarı doğru gerdirme hareketidir. Bu hareketi yaparken gözlerinizi iyice açık tutmanız gerekir. 5 saniye boyunca bu hareketi gerçekleştirdikten sonra gözlerinize şaşı yapıp 5 saniye bu şekilde beklemeniz gerekir. Alnınızı hem aşağıdan hem de yukarıdan gerdirdiğiniz zaman çizgiler bir süre sonra ortadan kalkar.

Alın kırışıklığı nasıl geçer, giderilir? Maske ve egzersiz