19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaHaberlerYeni implant, HIV aşısı denemeleri için umut vaat ediyor!

Yeni implant, HIV aşısı denemeleri için umut vaat ediyor!

İçerikleri

Meksika’da düzenlenen 10. Geleneksel Uluslararası AIDS Derneği konferansında; implantın geliştiricileri, cihazın sonunda HIV baskılamasına yeni bir yaklaşım önerebileceğini söyledi.

Cihaz, şu an piyasada HIV inhibitörü olarak satışta bulunan ilaçlardan 10 kat daha güçlü ve dirence karşı çok yüksek seviyede koruma sağlayan MK – 8591 olarak adlandırılan molekülü kullanıyor.

AFP’ye verdiği demeçte, MSD araştırmasında virolojinin global klinik gelişimi direktörü Mike Robertson “O, ilacı yavaşça yayar ve vücudunuzdaki ilacın dengeli bir oranda tutulmasını sağlar ve bunu profilaktik olarak alarak sizi enfeksiyona karşı korur.” dedi. Halen, HIV ile karşı karşıya kalma riski yüksek olan kişilerin, kendilerini korumaları için her gün bir adet hap kullanmaları gerekiyor.

AIDS Ölümleri Azaldı

Birleşmiş Milletler’in hastalıkla ilgili yıllık raporunda, küresel AIDS ölümlerinin 2010’dan bu yana üçte bir düştüğünü, 2018’de yaklaşık 770.000’e ulaştığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler, ayrıca aynı rapor içerisinde; hastalık kapma oranlarındaki düşüşün dünya genelinde yavaşladığı ve Doğu Avrupa ve Orta Doğu dahil; bazı bölgelerde oranların çarpıcı biçimde arttığı konusunda uyardı. Robertson, implantın ve aynı aktif maddeyi içeren aylık kullanılan bir hapın, risk altındaki topluluklar için daha fazla seçenek sağlayabileceğini söyledi.

Robertson; “En yüksek risk altındaki insanlar farklı popülasyonlardır. Bunların en iyi örnekleri; hala ABD ve Avrupa’da yaşayan; erkeklerle seks yapan erkeklerdir.” dedi.

“Fakat küresel olarak yeni, en yüksek oranla, HIV bulaşma ihtimali olan bir grup ortaya çıktı: Sahra – Altı Afrika kadınları.”

Uluslararası AIDS Derneği Başkanı Anton Pozniak, implantın “gelecekte hasta olabilecekler için hap ve enjekte edilebilir ilaçlar için alternatif sunduğunu” söyledi.

Yakın tarihte yapılan bir klinik araştırmada HIV aşısının güvenliği ve tolere edilebilirliği üzerine yapılan yeni analizler incelendi. Faz 2 denemesi, Kenya, Ruanda ve ABD’de düşük risk altındaki; sağlıklı, yetişkinler arasında gerçekleştirildi.

Faz 3 Denemesi Planlanıyor

Küresel HIV Aşı Girişim Direktörü Roger Tatoud; “Yapılan araştırmalar ve sürmekte olan etkili klinik deneyler, HIV ile mücadele noktasında etkili ve yeni bir aşıya ulaşmaya yakın olduğumuza dair ipuçları veriyor.” dedi.

Yeni implant, HIV aşısı denemeleri için umut vaat ediyor.