20 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkHastalıkVitamin eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Nasıl giderilir, ne yemeli?

Vitamin eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Nasıl giderilir, ne yemeli?

İçerikleri

Kişilerin hem beden hem de ruh sağlıklarının korunabilmesi için vücudun vitamin yönünden zengin olması gerekmektedir. Ancak bazı nedenlere bağlı olarak vitamin eksikliği görülebilmektedir. Vücutta bulunan her bir organı ve diğer sistemleri etkileyen vitamin eksikliğinde farklı belirtiler ve şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar, bu hastalıkların giderilmesi ve vitamin eksikliğinin tedavisi için neler yapılması gerektiği size özel hazırlanan yazımızın devamında aktarılmıştır.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücut için son derece önemli olan vitaminler yeterli oranda alınmadığı zaman vitamin eksikliği meydana gelmektedir. Bu eksiklik tedavi edilmediği zaman vücutta önemli sağlık sorunları görülmektedir.

Vitamin eksikliğinin giderilmesi için izlenecek bazı temel yollar bulunmaktadır. Hangi vitamin türünde eksiklik yaşanıyorsa o vitamin yönünden zengin olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu takviyeler yetersiz olursa ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Vücudunuzda vitamin eksikliği olduğunu işaret eden temel belirtileri hissederseniz mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. İşte bu temel belirtiler şunlardır:

Görme Sorunları: Görme problemleri yaşayan kişiler A vitamin eksikliği ile karşı karşıyadır. Normal ve gece görüşünü sağlayan bir vitamin olan A vitamini eksikliği durumlarında kornea ve göz akı parlaklığı kaybolmaktadır. Bu da görme duyusunu etkilemektedir. Karaciğerde depolanan A vitamini yetersiz alındığı zaman kanda da düşmeye başlıyor.

Deri ve Dilde Çatlaklar: B6 vitamini yönünden eksiklik yaşayan kişilerde bazı deri hastalıkları ile beraber sinir sistemi bozuklukları görülmektedir. Egzama, dil ve dudak çatlaması gibi belirtiler B6 vitamini eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Bu vitamin eksikliğinde hücre yenilenmesi yavaşladığı için iltihaplanma ve egzama gibi deri hastalıkları da meydana gelmektedir.

Uzun Süren Yorgunluk: B1 vitamin eksikliği olduğu zaman zihin bulanıklığı, yorgunluk ve fiziksel koordinasyon bozukluğu gibi temel belirtiler görülmektedir. Beyin enerji üretimi açısından son derece gerekli olan B1 vitamini eksikliği çok önemli bir sorundur.

Zihinsel Yorgunluk: Uzun süre zihinsel yorgunluk yaşayan kişilerde B12 vitamini eksikliği olduğu tespit edilmektedir. Zihinsel performansı yüksek oranda etkileyen B12 vitamini son derece önemlidir. B12 eksikliği zamanla entelektüel becerilerde de yavaşlamaya neden olmaktadır. Uzun süreli hafıza kaybı, unutkanlık, konsantre bozukluğu yaşarsanız mutlaka B12 vitamini için doktora gitmeniz gerekmektedir.

Kansızlık: Vitamin eksiklikleri durumunda ortaya çıkan temel belirtilerin başında kansızlık gelmektedir. B vitamini ailesinden olan folik asit yönünden eksiklik yaşayan vücutta kansızlık baş göstermektedir. B9 vitamini eksikliği de kansızlığa neden olmaktadır.

Kemik Ağrıları: D vitamin eksikliği durumlarında kemik erimesi ile beraber kemik ağrıları görülmektedir. Tüm vücut genelinde hissedilebilen bu ağrılar zamanla halsizlikle birleşmektedir.

Ciltte Çürük ve Morarmalar: Vücutta kolay bir şekilde morlukların oluşması veya ciltte kırmızı – mavi morarmaların meydana gelmesi C vitamini eksikliği nedeniyle görülmektedir. Vücudu kolajen yapamaz duruma getiren C vitamini eksikliğinde vücuttaki dokular yıkılmaya başlamaktadır.

Kas Kaybı: Kaslarda meydana gelen güçsüzlüğün temel nedeni E vitamini eksikliğidir.

Vitamin Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Vitamin eksikliği yaşayan ve mineraller yönünden yetersiz kalan kişilerde bazı temel sorunlar görülmektedir. Her vitamin eksikliğinde yaşanan sorunlar farklılıklar göstermektedir. Temel olarak vitamin eksikliklerinde ortaya çıkan hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • A vitamini: Yüksek tansiyon, görme bozukluğu, saç – tırnak kırılmaları, halsizlik.
  • B1 vitamini: Sinir sistemi bozukluğu, sindirim sistemi bozukluğu, halsizlik.
  • B6 vitamini: Böbrek taşı oluşumu, halsizlik, kansızlık.
  • B12 vitamini: Alzheimer, sinir sistemi bozuklukları.

Vitamin Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çeşitli sorunları vitamin eksikliği nedeni ile yaşayan kişiler bu sorunların giderilebilmesi için neler yapılması gerektiğini merak etmektedir. Tüm hücrelerin normal olarak işlemesi ve hücrelerin sağlıklı olması için vitaminler son derece önemlidir.

Kişinin yaşına, eksikliğin durumuna ve diğer bazı etmenlere göre tedavi yöntemleri değişmektedir. Vitamin eksikliğini gidermek için düzenli ve dengeli beslenmek önemlidir. Hangi vitamin yönünden eksiklikler yaşandığı kan testleri ile belirlenmektedir. Buna göre uygun olan besinlerin tüketilmesi ile eksiklik giderilebilmektedir. Bununla beraber ilaç takviyeleri ile vitamin eksikliği giderilmeye çalışılmaktadır.

Vitamin Eksikliği İçin Ne Yemeli? Bitkisel Tedavisi

Vitamin eksikliği sorunu yaşayan kişiler belirli besinleri tüketerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar. Sizlerde vitamin eksikliği yaşıyorsanız öncelikle hangi besinlerin hangi vitaminler yönünden zengin olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Vitamin eksikliklerinde tüketmeniz gereken önemli besinler şu şekilde sıralanabilir:

  • A vitamini: Maydanoz, ıspanak, karaciğer, süt, balık yağı, yumurta, tereyağı, yoğurt, peynir, böbrek, mercimek, pırasa, kabak, pazı, patates, havuç, kırmızıbiber, kavun.
  • B12 vitamini: Yumurta, yoğurt, süt, kefir, ciğer, balık, midye, ıstakoz, yengeç, kırmızı et.
  • D vitamini: Ton balığı, riga balığı, sardalya, somon, yumurta.
  • B1 vitamini: Fındık, ceviz, baden, yer fıstığı, bezelye, nohut, enginar, karnabahar, susam, fasulye.
  • B2 vitamini: Balık, kırmızı et, ciğer, yumurta, süt, kuru baklagiller.

Vitamin Eksikliği Tedavisi

Tedavi edilmediği zaman ciddi sorunlara yol açan vitamin eksikliği için etkili tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Vitamin eksikliğinin yarattığı belirtileri yaşadığınız zaman mutlaka bir doktora giderek gerekli kan testlerini yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Yapılacak kan tahlillerine göre hangi vitamin yönünden vücudunuzda eksiklik yaşanıyor ise ona göre uygun tedaviler önerilmektedir. Öncelikle vitamin eksikliğinde ilaç takviyesi uygulanmaktadır. Eksikliğin giderilmesi için faydalı olan ilaç tedavisi dışında sağlıklı beslenmeye de önem vermelisiniz. Vitamin yönünden zengin besinleri tüketerek kısa sürede eksikliği giderebilirsiniz.