Pazar, Kasım 29, 2020

Uzmanlar elektronik sigara kullanımı konusunda uyarıyor!

Son Eklenenler

İngiltere koronavirüsle mücadelede halka D vitamini desteği sağlıyor

Dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadelesinin sürdüğü bugünlerde İngiltere, koronavirüsle daha etkili mücadele edebilmek için halka D vitamini takviyesi verilmesi yönünde...

Vaka sayısı 30 bini aştı! Türkiye koronavirüs tablosunda son durum

Ülkemizde etkili olan Covid-19 virüsü salgınında son 24 saatte yaşananları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla...

Sağlık Bakanı Koca’dan SMA mesajı paylaşımı

Sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla SMA hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulunan ve gündemdeki iddiaları değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin...

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin yaptığı son habere göre elektronik sigara kullanımı giderek daha kaygı verici bir hal almaya başladı. Bugün elektronik sigara yüzünden akciğer kanseri olan vaka sayısı 1299’u bulmuş durumda. Uzmanlar ayrıca bu hastalık yüzünden vefat eden kişi sayısının ise 26 olduğunu belirtiyor. Geçen hafta hayatını kaybeden 17 yaşındaki bir genç ise elektronik sigaranın can aldığı en genç vaka oldu.

Yetkililer özellikle kullanıcılardan satın aldıkları ürünleri kendilerine göre modifiye etmemeleri konusunda uyarıyor. Buna mağazalardan alınan ürünler ve harici aroma kullanımları da dahil.

Bilim dünyası da elektronik sigara kullanımı zehirli gaz soluma olarak tanımlıyor ve bu tip kullanımları zehirli gaz sızıntıları ve Birinci Dünya Savaşında kullanılan hardal gazının zararları ile özdeşleştiriyor.

Elektronik Sigara Kullanmak Sigara İçmekten Daha Az Zararlı Değil Mi?

Elektronik sigara gerçekten de sigara içmekten daha az zararlı. Ancak bu ürünlerde nikotin haricinde ölümcül olabilen bazı ürünler mevcut ve araştırmacılar bu maddeleri tespit edebilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Bu ürünlerin kullanımının akciğer hasarına neden olduğu biliniyor. Ancak bu hasarlar erkeklerde daha yaygın olarak görülüyor ve vakaların %70’ini oluşturuyor. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre 53 akciğer hasarı vakasının %30’unun ana etkeninin astım olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar akciğer hasarına neden olan tek etkenin ise elektronik sigara kullanımı olduğunu ve başka etkenlerin buna pek etkisi olmadığı konusunda hem fikirler.

Elektronik Sigaranın Popülerliği

Elektronik sigara icat edildiği son 10 yıllık süre içerisinde dünya çapında kabul gördü ve birçok geleneksel tütün ürününün yerini aldı. Sadece Amerika’da 2011 ila 2015 yılları arasında lise öğrencileri arasında %900 oranında yaygınlaştı. Buna ek olarak 2016 yılı itibariyle elektronik sigara kullanan lise öğrencilerinin sayısının 2 milyona ulaştığı tespit edildi.

Üstelik aynı sigaralar gibi kötü sonuçları var. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre 18 ila 24 yaş arası elektronik sigara kullanan gençlerin %40’ı elektronik sigaradan önce hiç tütün ürünü kullanmamış. Ve elbette bu rakamlar sadece araştırmacıların ulaşabildikleri kitleler üzerinden elde edilen rakamlar.

Okulları gezerek elektronik sigaranın ve nikotin bağımlılığının tehlikelerinden bahseden uzmanlar, soru soran gençlerin büyük bir çoğunluğunda hastalık belirtileri olduğunu söylüyor. Ancak elektronik sigara kullandıklarının bilinmesini istemediklerinden dolayı bu belirtiler için herhangi bir yardım almıyorlar.

Uzmanlar akciğerlerimiz çok narin organlarımız olduğunun ve ısıtılmış kimyasal duman solumak için tasarlanmadığının altını çiziyor.

Elektronik Sigara Neden Sağlıksız?

Elektronik sigaralar kullanıcıların içine çektiği dumanı yaratmak için tütün, aroma ve diğer kimyasalları ısıtmak ve buharlaştırmak için pilden güç üreten cihazlardır.

Yapılan araştırmalara göre geleneksel tütün ürünleri yaklaşık 7000 kimyasal içermektedir ve bunların büyük bir çoğunluğu toksiktir. Ancak elektronik sigaraların ürettikleri kimyasallar hakkında detaylı bir araştırma yok. Ancak uzmanlar sigaraya kıyasla kesinlikle daha az zararlı kimyasal madde içerdiği konusunda hem fikirler.

Uzmanlar asıl sorunun insanların nikotinin yanı sıra ne soludukları hakkında yetersiz bilgiye sahip olmaları olduğunu söylüyor.

Elektronik sigara kullanımının nasıl hastalığa neden olduğu konusunda yetersiz bilgiye sahip olmamızın ana nedeni bu ürünler için standartlaştırılmış bir üretim sürecinin olmamasıdır. Bu yüzden hasta vakalarında kullanılan her bir ürün en baştan başlanarak sıfırdan incelemeye alınıyor. Bugüne kadar güvenli olarak tanımlanan herhangi bir elektronik sigara ürünü rapor edilmemiştir.

Uzmanlar sigara içenler ile elektronik sigara kullananların aynı kimyasalları soluduklarının da altını çiziyor. Bu yüzden hastalığa neden olabilecek birçok etken olduğunu belirtiyor.

Kadmiyum, nikel, manganez, kurşun ve krom hem geleneksel sigaralarda hem de elektronik sigaralarda bulunan metallerdir. Özellikle krom metali doğrudan solunum yolunu hedef almaktadır. Ayrıca astım, akciğer fonksiyonlarının düşmesi ve prostat, mide ve solunum yolu kanseri ile yakından ilişkidir.

Uzmanlar elektronik sigaraların içindeki metal yoğunluklarının kullanılan ısıtıcıya göre değişebileceğini ve markaların bu konuda kullanıcılara yanıltıcı bilgiler verdiklerini belirtiyor.

- Advertisement -

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

İngiltere koronavirüsle mücadelede halka D vitamini desteği sağlıyor

Dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadelesinin sürdüğü bugünlerde İngiltere, koronavirüsle daha etkili mücadele edebilmek için halka D vitamini takviyesi verilmesi yönünde...

Vaka sayısı 30 bini aştı! Türkiye koronavirüs tablosunda son durum

Ülkemizde etkili olan Covid-19 virüsü salgınında son 24 saatte yaşananları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla...

Vaka sayısı 30 bini aştı! Türkiye koronavirüs tablosunda son durum

Ülkemizde etkili olan Covid-19 virüsü salgınında son 24 saatte yaşananları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla kamuoyuna duyurdu. Son 24 saatte...

Sağlık Bakanı Koca’dan SMA mesajı paylaşımı

Sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla SMA hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulunan ve gündemdeki iddiaları değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “SMA rahatsızlığının tedavisinin bulunmadığı...

Önemli uyarı! Herkes bu haftadan çok korksun ve bir adım geri atsın

Zirveden dönülene kadar kimsenin rahat olmaması gerektiğini vurgulayan Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, “Covid-19 virüsüyle mücadelede alınan kamusal tedbirler geçen...

Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, “Her an daha sert kamusal tedbirler alınabilir”

Covid-19 virüsü salgınında vaka sayılarının istenilen seviyeye düşmemesi halinde yeni kısıtlamaların uygulamaya girip girmeyeceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz,...

Koronavirüsün bu yeni belirtisi herkesin gözünü korkuttu

Vakalarda yaşanabilecek diş kaybının Covid-19 virüsünün neden olduğu uzun süreli bir etki olduğu değerlendirmesini yapan uzmanlar, Covid-19 virüsü enfekte olmuş bazı vakalarda diş etinden...

KETEM nedir, ne işe yarar? Başvurusu nasıl yapılır?

Kanser, günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından biridir. Tıp dünyası gelişen teknolojiye rağmen kanserin ciddiyetini bozacak bir çalışma henüz bulamadı. Fakat kanser hastalığı için yeni...

İlginizi Çekebilir!