27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkBeslenmeTahin İle Pekmezi Karıştırmanın Zararlarını Biliyor Musunuz?

Tahin İle Pekmezi Karıştırmanın Zararlarını Biliyor Musunuz?

Tahin ile pekmezi çoğu zaman karıştırıp tüketiyoruz. Ancak bu ikili yan yana geldiğinde sağlığımız için ciddi tehdit oluşturabiliyormuş. İşte yapılan son araştırmalara göre tahin ile pekmezi karıştırmanın sağlığımıza olan olumsuz etkileri…

İçerikleri

Tahini tek olarak tüketen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Genellikle kahvaltı sofralarında tahin ile pekmez karıştırılarak tüketiliyor. Oysa bu çok sevdiğimiz ikiliyi karıştırmak oldukça zararlıymış.

tahin ile pekmezi karistirmanin zararlarini biliyor musunuz 1 Tahin İle Pekmezi Karıştırmanın Zararlarını Biliyor Musunuz?

Şeker yüklemesi

Tahinin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunuyor. Pekmezin içerisinde işe şeker. Bu ikili bir araya geldiğinde sağlığımız için faydalı değil zararlı bir besine dönüşüyor.

Kilo almak istemiyorsanız ve vücudunuza yağ ve şeker yüklemesi yapma gibi bir durumunuz yoksa ayrı ayrı tüketilmesi daha sağlıklı olabilir.

Vücutta ki suyu tutuyor

Tahinin içerisinde yüksek miktarda bulunan protein bulunuyor.  Bu da böbrek rahatsızlığı yaşayan insanlar için olumsuz etki oluşturmakta.

Pekmez içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker ise şeker hastaları için tehlike.

tahin ile pekmezi karistirmanin zararlarini biliyor musunuz 2 Tahin İle Pekmezi Karıştırmanın Zararlarını Biliyor Musunuz?

Vücutta şişkinliğe sebep olabilir

Bu ikili sık sık tüketildiğinde vücudun belli bölgelerinde şişliklere neden olabiliyor.  Bu şişkinlikler genellikle elde ayakta ve yüzde meydana geliyor. Ayrıca karın bölgesinde de bu sorunlar oluşabilmektedir.

tahin ile pekmezi karistirmanin zararlarini biliyor musunuz 3 Tahin İle Pekmezi Karıştırmanın Zararlarını Biliyor Musunuz?

Kanser hastalıkları

Kışın bağışıklığı güçlendirmek için her gün fazla miktarda tüketilen pekmez,  sağlığınız için ciddi bir risk oluşturuyor. Pekmezin içerisinde yoğun miktarda bulunan şeker ve yağ,  ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebiliyor.

Kilo aldırıyor

Pekmezin içerisinde bulundurduğu şeker miktarının fazla olması, kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kilo almak isteyen kişiler için oldukça iyi bir besindir. Günde 1 kaşık pekmez yemek bile, ay sonunda bir kilo olarak geri dönebilmektedir.