21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaKadınCilt BakımıSivilceler için pratik maske tarifleri ve bakım önerileri

Sivilceler için pratik maske tarifleri ve bakım önerileri

İçerikleri

Beslenme alışkanlıkları, stres, hormonal değişiklikler, kullanılan kozmetik ürünler gibi çok çeşitli faktörler sivilce oluşumuna yok açmaktadır. Yağlı ve karma cilt tipinde sivilce sorunu daha fazla görülmektedir. Sivilceler için çeşitli markalar geniş yelpazede bakım ürünleri sunsa da kolayca ulaşabileceğiniz ürünler ve dikkat edilmesi gereken cilt bakım alışkanlıklarıyla da bu sorundan kurtulmak mümkün. Her evde bulunabilen bu malzemelerle siz de kendi maskenizi hazırlayabilir ve sivilce sorununu kolayca aşabilirsiniz.

Talk pudrası maskesi:

2 yemek kaşığı talk pudrasını ve birkaç damla limon suyunu karıştırarak sürülebilir kıvama getirin. Yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekletin.Cildin fazla yağını alan bu maske sivilceler için olduğu kadar sivilce izleri için de etkilidir.

Karbonat maskesi:

1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı su ve 2-3 damla limon suyunu karıştırarak pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekletin. Bu karışımın aynı zamanda siyah noktalar için de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Asprin maskesi:

4-5 adet asprini ezerek bir yemek kaşığı su ile karıştırın. Kıvam alması ve nemlendirici özelliği olması için 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Karışımı sivilceli bölgeye uygulayarak yüzünüzde kuruyana kadar bekletin. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

Maya maskesi:

1 yemek kaşığı yaş mayayı 1 yemek kaşıyı süt ile karıştırın ve homojen hale gelene kadar karıştırma işlemine devam edin. Maskeyi yüzünüzde kuruyuncaya kadar bekletin. Bu maske cildinizin yağ dengesini düzenleyecektir.

Yumurta beyazı maskesi:  

Bir yumurta beyazını köpürene kadar çırpın ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Karışımı dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika bekletin. Yumurta beyazı ciltteki kızarıklıklar için de etkilidir.

Sivilceler İçin etkili günlük bakım önerileri

İyi cildin anahtarı mutlaka iyi beslenmedir. Yağlı ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. İşlenmiş gıdaları ve fast food yiyecekleri tercih etmeyin. Cilt sağlığınız için günde 1,5-2 litre arası su içmeyi ihmal etmeyin. Cildinize sık temas ettiği ve yağlanma problemini artırdığı için yastık kılıflarınızı sık değiştirin. Makyaj fırçalarınızı haftada bir temizleyin. Sabah ve gece yatmadan önce cildinizi yağlanma karşıtı bir yüz temizleme jeliyle temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Daha sonra yağsız bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirin. Ciltteki yağı kontrol altına alması için kükürt sabununu da tercih edebilirsiniz. Aniden çıkan iltihaplı sivilcelerin üzerine az miktarda beyaz diş macunu uygulayarak şişliği kısa sürede azaltabilirsiniz. Duştan sonra pamuk yardımıyla az miktarda uygulayacağınız kayısı yağı hem sivilceler hem de siyah noktalar için etkilidir.

Her akşam yatmadan önce makyajınızı temizledikten sonra tonik olarak gülsuyunu kullanabilirsiniz. Makyaj ürünleri satın alırken yağ bazlı değil su bazlı ve kaliteli ürünleri tercih edin. Temizleyici ve nemlendiri ürünlerde çay ağacı yağı bulunduranları tercih edin. Çay ağacı yağı sivilceler üzerinde oldukça etkilidir. Cilt maskenizi duştan çıktıktan sonra gözenekleriniz açık olduğu zaman uygularsanız daha etkili sonuç alırsınız. Cildinize haftada bir peeling uygulaması yaparak cildin kendini yenilemesine katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için doğal bir yöntem arıyorsanız kahve telvesini kullanın.