25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkHastalıkŞeker hastalığı riskini nasıl azaltabilirsiniz?

Şeker hastalığı riskini nasıl azaltabilirsiniz?

İçerikleri

Buna göre ülkemizde her 10 kişiden biri şeker hastasıdır. Elbette burada belirtilen oran yetişkin bireyleri kapsamaktadır ve ayrıca diyabet tehdidi içinde olanlar da bu gruba girmektedir.

Diyabetin Yarattığı Riskler

Diyabet hastası olanlar yaşamsal risklerin bazılarını da bu hastalıkla beraber yaşamaktadılar. Şeker hastalığı riskleri denildiğinde damarların tahribi ifade edilmelidir. Bu tahribatla birlikte kalp krizi, kalp yetmezliği ve neticesinde ani ölümler yaşanabilmektedir. Ayrıca şeker hastası olanlar, felçlik, bunama, böbrek yetmezliği, göz hastalıkları yaşama riskini de taşımaktadır. Sinir sistemi sorunları ve cilt hastalıkları da şeker hastalığının yaşatabildiği başka risklerdendir.

En Büyük Sebep Aşırı Kilolar

Şeker hastalığı nedenleri arasında kilo fazlalığını ve obeziteyi gösterebiliriz. Bu en büyük tehdit olarak bilinmektedir. Çünkü obezite sebepleri ile şeker hastalığı nedenleri örtüşmektedir. Bu nedenle kilo sorunu yaşamamak için alınan önlemler şeker hastası olmamayı da sağlamaktadır. Görülmektedir ki beslenme alışkanlıkları, spor yapmanın ve kilonun kontrol altına alınması şeker hastalığı riskini önlemede çok değerlidir.

seker hastaligi nedenleri 1 Şeker hastalığı riskini nasıl azaltabilirsiniz?
En Büyük Sebep Aşırı Kilolar

Egzersizler ve Beslenme

Birçok hastalığa karşı dengeli ve doğal beslenmek bir çaredir. Ayrıca düzenli yapılan egzersizler ve spor vücudun dostu olmaktadır. Peki şeker hastalığı için egzersiz yapmanın faydası nedir? İnsan vücudunun aktif olması ve spor yapması insülin ihtiyacını azaltmaktadır. Bu da kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır. Diyabeti önlemek için sağlıklı diyet planı uygulamak gerekir. Bunun için de elbette öğün atlamamak gerekir. Tüketilen gıdaların fast food türü olmamasına, kola gibi şekerli içeceklerin tüketilmemesi ve abur cubur olarak tarif edilen atıştırmalıklardan uzak durulması gerekmektedir.

Kilo Vermek

Eğer sağlıklı besleniyor ve düzenli spor yapıyorsanız bu sizin kilo vermenizi de sağlayacaktır. Fazla kilolardan kurtulmak hem diyabet risikini azaltacak hem de diğer sağlık sorunlarından da korunmanıza yardımcı olacaktır. Göbek bölgesi ve sırt kısmındaki yağlanma şeker hastalığı için risk teşkil etmektedir. Bel bölgesinin mutlaka inceltilmesi gerekmektedir. Bel bölgesi erkeklerde 100 kadınlarda ise 88 cm’yi geçmemelidir. Bilinçli beslenmenin yanı sıra günde ortalama 30-40 dakikalık yürüyüş yapanlar kilonuzu dengeler diyabet olmanıza engel olur.

Diyabet Riskini Engellemenin Yolları

Diyabeti önlemenin en önemli üç temel ayağı vardır. Bunların ilki temel egzersiz ve spor yapmaktır. Metabolizmanın hızlanması, vücuttaki yağların yakılması ve toksinlerin atılması için şarttır. İkinci olarak dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Bu kişiden kişiye değişebilen diyet programları ile mümkündür. Bunun için mutlaka bir uzman görüşü ile diyet uygulanmalıdır. Son olarak yaşam boyunca kilonun kontrol edilmesi gerekir. Zaten ilk iki unsuru başaran kişiler ideal kilo dengesini de yakalamış olacaklardır.

seker hastaligi riski Şeker hastalığı riskini nasıl azaltabilirsiniz?
Diyabet Riskini Engellemenin Yolları

Yaş İlerledikçe Risk Artıyor

Genç yaştaki kişilerin diyabet riskini azaltmak için sağlıklı spor, beslenme ve kilo dengesini sağlamaları ve bunu alışkanlık haline getirmeleri son derece önemlidir. Çünkü ilerleyen yaşlarda diyabet riski daha da artmaktadır. Kişi çalıştığı işten veya sosyal alışkanlıklarından ötürü kilo almaya başlayabilir. Spor yapma alışkanlığını yitirir ve bu da dengesiz beslenerek aşırı kilo almasına sebep olur. Diğer tüm hastalıklar gibi şeker hastalığına davetiye çıkarmak kaçınılmaz olacaktır. Eğer daha genç yaşlarda beslenme ve spor alışkanlıkları kazanılırsa bu da ilerleyen yaşlarda refleks olarak kendini gösterecektir. Özellikle beslenme kültürünün kazanılması ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durulması son derece kıymetlidir.