28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkHastalıkŞeker hastalığı nedenleri nelerdir?

Şeker hastalığı nedenleri nelerdir?

İçerikleri

Diyabet hastalığı ya da halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı kan şekerinin yükselmesi ile oluşan bir metabolik hastalık türüdür. Şeker hastalığının ortaya çıkmasında çoğu zaman kalıtsal sorunlar meydana gelirken bunun yanı sıra kişinin aşırı kilolu olmasından kaynaklanan yağ oranının fazlaca olması ve glukozun fazlaca tüketilmesi bu hastalığın meydana gelmesinin altında yatan nedenler olarak sıralanmaktadır.

Kalıtsal Nedenler

Ailede anne, baba ve diğer birinci derecedeki kan bağı bulunan kişilerin karşı karşıya kaldıkları şeker hastalıkları kuşkusuz kişiyi etkilemektedir. Bu kalıtsal nedenler olarak genetik bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalıtsal Nedenler

Kalıtsal Nedenler

Aşırı Kiloyla Gelen Yağlanma

Vücudumuzun metabolizması ne çok az ne de çok fazla yağı tercih etmektedir. Bunun için bireyin aşırı kilolu kategorisine girmeksizin vücut kitle endeksini düzenli olarak kontrolden geçirmesi ve bu sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Yağlanmayla gelen aşırı kilo sorunlarına dayanarak vücudun insülin direnci yükselir ve bu durumda kandaki şeker oranı büyük bir artış göstermektedir.

Kan Şekerinin Yükselmesi

Tip 2 diyabet hastalıklarının asıl nedeni kan şekerinin yükselmesidir.25

Kan Şekerinin Yükselmesi
Kan Şekerinin Yükselmesi

Şeker Hastalığının Tedavisi

Halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığının ömür boyunca devam eden bir hastalık olarak yanlış algılandığı gerçeğini dikkate almamız gerekmektedir. Önemli olan kişinin şeker hastalığına yönelik olarak belirtilerin bulunması durumunda hemen düzenli olarak uzman hekim kontrolünde sağlığını yakından takip etmesi gerekmektedir. Başlıca belirtisi olarak sık sık idrara çıkma, baygınlık, aşırı derecede su ihtiyacı, ağızda kuruluk ve benzeri boşaltım ve sindirim sistemine ilişkin birtakım sorunlar olarak yer almaktadır.