17 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkHastalık BelirtileriMenisküs yırtılması nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Bitkisel tedavisi

Menisküs yırtılması nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Bitkisel tedavisi

En sık görülen ve dizde dayanılmaz ağrılara neden olan menisküs yırtığı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, menisküs ameliyatı ve bitkisel tedavisi ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu haberimizde.

İçerikleri

Diz kısmındaki hareketlerin kontrol edilmesini sağlayan menisküsler, bacağın üst ve alt kısmındaki iki kemiğin birbirine sürtünmesini önler. İçinde kan dolaşımı bulunan menisküs dokuları bazı nedenlerle yırtılırlar. Bu durumda birçok şikâyet meydana gelir. Sporcu hastalığı da denilen menisküs yırtılması nedir? Neden olur? Tedavisi Mümkün müdür?

Menisküs Yırtılması Nedir?

Her insanın dizinde yer alan menisküs, kıkırdak dokudan oluşan bir yapıya sahiptir. Ani hareketler başta olmak üzere birçok nedene bağlı olarak menisküs yırtılması meydana gelir. Eklemlerde meydana gelen bazı hasarlar dikkate alınmadığında şikâyetler artar. Yaş gruplarına göre farklı nedenler ve şekillerde ortaya çıkan menisküs yırtılmasının ciddi ağrılara sebep olduğu biliniyor.

İnsan vücudunda en kolay hasar gören yerlerden biri menisküstür. Sert, lastikli ve düz bir yapıda olan menisküsler eklem yüzeyini tamamen kaplar. Dizlerde iç ve dış olmak üzere iki tane menisküs bulunmaktadır. Menisküs yırtılması sorunu yaşayan kişilerin dizlerinde kızarıklık ve şişme görülür. Eğer önlem alınmazsa, dizlerin kilitlenmesi gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Menisküs Yırtılması Neden Olur?

Menisküs rahatsızlığının çok sık görülmesi ‘’ menisküs yırtılması neden olur? ‘’ sorularını artırmıştır. En çok görülen diz yaralanması menisküs yırtığıdır. Özellikle her yaşta görülebiliyor olması hastalığın nedenlerinin araştırılmasını ve tedavisini daha önemli hale getirmektedir. Genelde basketbol, futbol gibi temasın çok olduğu spor aktivitelerinde bu sorun meydana gelmektedir.

Spor aktiviteleri dışında ani hareketler de menisküs yırtılması sorununa neden olur. Çömelirken aniden kalkmak bu duruma en güzel örnektir. Ani dönüşler, durulması gereken yerde hareket edilmesi veya ağır kaldırma gibi birçok farklı nedene bağlı olarak menisküslerde yırtık meydana gelir.

Menisküs Yırtılması Belirtileri Nelerdir? 

Menisküs yırtılması sorununu yaşama riski kişinin yaşına ve genel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Rahatsızlığın bir an önce fark edilmesi ve tedavisine başlanması için menisküs yırtılması belirtileri çok önemlidir. Çok ciddi şikâyetlere neden olan menisküs yırtığının en çok bilinen belirtileri şunlardır:

 • Dizlerde şişme
 • Dizlere dokunulduğu anda büyük bir ağrı
 • Dizlerin hareket ettirmede zorlanma
 • Dizlerin kilitlenmesi
 • Düz yürüme esnasında ağrı hissi
 • Merdiven çıkarken acı
 • Oturup kalkarken acı hissi
 • Bacak bacak üstüne atmada zorluk

Menisküs Yırtığına Nasıl Teşhis Konur?

Yukarıda sıralanan belirtileri yaşadığını anda mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sorun daha da büyür ve daha ciddi sorunlara neden olur. Hastalığın tanısı için kapsamlı bir fiziksel muayene yapılır. Dizleri inceleyen doktorunuz hareket aralığını test eder. McMurray testi ile yırtıkların nerede olduğu belirlenir. Bununla beraber MRG, Diz X – Ray, Ultrason, Artroskopi gibi görüntüleme testleri yapılır.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığı tedavisi kişinin durumuna göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Özellikle erken teşhis bu hastalık için çok önemlidir. Bu nedenle diz kısmında yaşanan ufak ağrılar bile dikkate alınarak doktora gösterilmelidir. Menisküs tedavisinde temel olarak 4 uygulama izlenir. Bu uygulamalar;

 • İstirahat
 • Buz uygulaması
 • Bandaj kullanımı
 • Dizi vücuttan yukarıda tutma

Yukarıda sıralanan tedavi tavsiyeleri bir süre uygulanır. Ağrı ve şişlik için uygun ilaç tedavisine başlanır. Ayrıca kasların kuvvetlenmesi için fizik tedavi aktiviteleri önerilir. Bu tedaviler sonrasında ağrı devam ederse cerrahi tedavi (menisküs ameliyatı) aşamasına geçilir.

Saraçoğlu Menisküs Yırtığı Kürü

Doğal tedavilerin her zaman önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, hemen herkeste görülebilen menisküs yırtığı için doğal kür önermektedir. Evinizde yapabileceğiniz bu tedavi ile menisküs yırtığının ortaya çıkardığı etkenleri en aza indirebilirsiniz. Doğal menisküs yırtığı kürü için gerekli olan malzemeler:

 • 1 kahve fincanı buğday kepeği
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığında dereot
 • 1 tane orta boy turp
 • 1 çorba kaşığında kekik
 • 2 – 3 yaprak lahana
 • Bir miktar su

İlk olarak turp kabuklu ya da kabuksuz rendelenir. Dereotu kıyılarak lahana dışındaki bütün malzemeler su ile haşlanır ve lapa haline getirilir. Lahana başka bir kapta haşlanır. Diz ağrısı yaşanan kısma lapadan sürülür ve üzerine haşlanan lahana yaprakları sıcak bir şekilde koyulur. Streç filmle bu kısım kapatılır ve bir süre bekletilir. Haftada 2 – 3 kez uygulanması önerilen kür ile diz ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

Menisküs Egzersizleri Nelerdir?