19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaKadınCilt BakımıLazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Yapılır? Kaç Seans Sürer?

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Yapılır? Kaç Seans Sürer?

İçerikleri

Severek yaptırdığınız dövmelerinizi estetik ya da başka kaygılardan dolayı daha sonra sildirmek isteyebilirsiniz. Pişman olduğunuz ya da görüntüsünden rahatsız olduğunuz dövmenizi lazerle dövme silme işlemleri sayesinde sildirmek artık çok kolay ve ucuz bir yöntemdir. Bu işlemlerde kullanılan lazer ışınları deri yüzeyine zarar vermeden deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine girerek bu pigmentlerin lazer ışığını emdikten sonra pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara bölünür.

Vücudun bağışıklık sistemi de devreye girerek küçük parçacıklara ayrışmış dövme boyası pigmentlerini yok ederek silinmesini sağlar. Her dövme çok kolay olmasa da yok edilebilir ancak mor, pembe ve sarı renklerin bazı tonları ile beyaz renkli dövmelerde lazerle dövme silme işlemi sonuç veremeyebilir.

Lazerle Dövme Silme İçin Kaç Seansta Sonuç Alınır?

Lazerle dövme silme işleminde seans aralıkları 6 ile 8 haftadır. Lazerle yapılan işlemlerden sonra deri yüzeyinde oluşan kabuklanma 3-4 gün içerisinde geçerek deri altındaki boyanın vücuttan uzaklaştırma işlemi ise devam eder. 6 haftadan veya 8 haftadan daha suzun süreler aralığında yapılan işlemlerde seans sayısını kullanılan boya çeşidi ve miktarı, uygulanan teknikler ve kullanılan lazer türü belirler. Ortalama olarak 3-10 seans arası lazerle dövme işlemi uygulanarak sonuç almak mümkündür.

Lazerle dövme silme işleminde kalıcı bir lekelenme veya iz genellikle olmaz. Uygulama öncesi ve sonrasında uymanız gereken bazı kurallara uyduğunuz taktirde genellikle sorun yaşanmaz. Ağrı duyma olasılığı da kişiden kişiye göre değişir. Çok az bir ağrı olsa da bunu azaltmak için kremle uyuşturma ve işlem sırasında soğuk hava ile soğutma yapılarak destekleme işlemleri sayesinde lazerle dövme silme daha kolay bir şekilde uygulanır.

Dövme Silme İşlemi Öncesinde

Lazerle silinecek dövme alanının güneşten korunması önemlidir. Traş gereken bir alan ise traş edilmelidir. 1 gün evvelden ve tedavi günü aspirin ve kan sulandırabilen ilaçlar alınmamalıdır.

Dövme Silme İşlemi Sonrası

Lazerle dövme silme işlemi yapılan alana düzenli aralıklarla buz kompresi yaparak yanma ve ağrıyı azaltmak mümkündür. Doktorunuzun önerdiği krem veya merhemi tedavi alanına uygulayın. 2 gün sıcak su ve buhar banyosu gibi uygulamalardan kaçının. Derideki kabuklanma geçinceye kadar da denize veya havuza girmemek önemlidir. İşlem sonrasında kurallara uyulduğu halde yine de kızarıklık, şişlik veya yoğun ağrı gibi bir şikayetiniz olursa en kısa sürede doktorunuzla temasa geçerek önleminizi almalısınız.

Dövme Silme Ücreti Ne Kadar?

Lazer ile dövme silme işleminin fiyatları dövmenin rengine, büyüklüğüne ve yapılış biçimine göre değişmektedir. Dövme silme fiyatları seans başına ödenebileceği gibi, paket fiyatlar hastalar için daha avantajlı olabilmektedir. Yine bir ya da birden fazla dövme olması fiyatları değiştirecektir. Birden fazla dövme seansı uygulandığında toplam ücreti daha uygun hale gelmektedir.