Pazartesi, Kasım 30, 2020

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Karaciğer hastalığının belirtileri, karaciğer yağlanmasının nedenleri ve karaciğer yağlanmasına iyi gelecek 10 gıda için bu makalemizi okuyun.

Son Eklenenler

Çöl tozundan Covid-19 virüsü bulaşır mı?

Çöl tozlarının atmosferde uzun süre dolaştığı ve güneş ışığına maruz kaldığı için Covid- 9 virüsü taşıma olasılığı olmadığına değinen...

Uygulanan bu tedbir İngiltere’de vaka hızını yüzde 30 düşürdü

Covid-19 virüsü vaka sayıları dünya genelinde hızlı tırmanışını sürdürüyor. İngiltere hükümeti ise çok hızlı yükselen vaka sayılarının önüne geçebilmek...

Saç telleri neden incelir, nasıl kalınlaşır? Saç tellerini kalınlaştıran kolay yöntemler

Saçlar, estetik görünümün en değerli tamamlayıcısıdır. İnce telli saçlar için durum biraz karmaşık, çünkü genelde sönük olurlar. Kozmetik ürünler...

Karaciğeriniz vücudunuzun filtreleme sistemidir ve her dakikada 1.450 mililitre kan temizler. Kimyasal maddelerle ilgilenir ve metabolize edici ilaçların ana organıdır. Karaciğer ayrıca kan hacmini de düzenler ve safrayı bağırsak içine salgılar. Bu madde karaciğer atıklarını içerir ve yağları sindirmeye yardımcı olur. En ilginci, vücudunuzdaki çok fazla yaralı doku içermediği sürece, karaciğeriniz kendini yenileyebilen tek organdır. Ne yazık ki, karaciğer hastalığı zamanla ciddi hasara yol açmakta, sağlığınızı ciddi ölçüde tehlikeye sokmakta ve karaciğer yenileme yetilerinizi kaybetmenize neden olmaktadır.

Karaciğer hastalığı nedir?

Mayo Kliniğine göre: “Karaciğer hastalığı kalıtsal (genetik) olabilir veya virüs ve alkol kullanımı gibi karaciğere zarar veren çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Obezite ayrıca karaciğer hasarının bir nedenidir. Zamanla, karaciğerin hasar görmesi, karaciğer yetmezliğine yol açabilen, yara izi (siroz) ile sonuçlanır ve yaşamı tehdit eden bir durumdur.”

Karaciğer hastalığının belirtileri nelerdir?

Sarımsı görünen cilt ve gözler (sarılık olarak da bilinir) Karın ağrısı ve şişlik Bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme Kaşınan cilt Koyu idrar rengi Soluk dışkı rengi veya kanlı veya katranlı dışkı Kronik yorgunluk Mide bulantısı ya da kusma İştah kaybı Kolayca çürüme eğilimi

Karaciğer hastalığından muzdarip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, uygun bir teşhis için en kısa sürede doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Karaciğer yağlanması hastalığının nedenleri nelerdir?

Karaciğer Yağlanması, karaciğer hastalığının en yaygın biçimlerinden biridir. Aşırı alkol tüketimi (alkolik yağlı karaciğer hastalığı) veya fazla şeker tüketimi (alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı) neden olabilir.

Karaciğer Yağlanması Hastalığı olan kişiler genellikle insüline dirençlidir. Vücutları insülin yapar, ancak iyi çalışmaz. Glikoz kanda birikir ve karaciğer fazla şekeri yağa dönüştürür.

Bu yağın birikmesi, karaciğerinizin kırmızı kan hücrelerini parçalamak ve kanınızı süzmek gibi günlük görevleri yerine getirme yeteneğini etkiler.

Karaciğer hastalıklarıyla ilgili risk faktörleri nelerdir?

Yüksek kolestorol Kandaki yüksek seviyelerde trigliserit Metaboliksendrom Obezite Polikistikoversendromu Uyku apnesi Tip 2 diyabet Tiroid Yetmezliği (hipotiroidizm) Hipofiz bezesi faaliyetinin anormal şekilde azalması.(hipopituitarizm)

Çoğunlukla, yağlı karaciğer hastalığını diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tersine çevirebilirsiniz.

MedlinePlus’a göre, karaciğer hastalığı için diyet değişiklikleri şunları içerebilir:

Yediğiniz protein miktarını azaltın. Bu, toksik atık ürünlerinin birikmesini sınırlandırmaya yardımcı olacaktır. Karbonhidrat alımını, yediğiniz protein miktarı ile orantılı olarak arttırmak. Düşük kan sayımı, sinir problemleri veya karaciğer hastalığından kaynaklanan beslenme problemleri için doktorunuz tarafından reçete edilen vitamin ve ilaçları almak. Tuz alımınızı sınırlandırın. Diyette tuz karaciğerde sıvı birikmesini ve şişmeyi kötüleştirebilir. Karaciğer yağlanması ve karaciğer hastalıklarına iyi gelecek gıdalar nelerdir?

Muz

Muz potasyum ile doludur. Karaciğerinizi doğal olarak temizlemek için daha fazla muz yiyin ve vücudunuzdaki potasyum eksikliğini giderin. Muzlar sindirimi arttırır ve toksinlerin giderilmesini kolaylaştırır.

Zencefil

Zencefil kökü, sindirim sistemi için gerekli olan lifi ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu detoks içerir. Zencefildeki antioksidanlar bağışıklığı artırır ve enfeksiyonları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Tatlı patates

Tatlı patatesdeki potasyum, karaciğerinizin temizlenmesini uyarır. Tek bir tatlı patates 700 miligramın üzerinde potasyum sunar. Ayrıca magnezyum, demir, B6 vitamini, C vitamini ve D vitamini bakımından zengindir. Tatlı patates, yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde yararlı olan büyük anti-inflamatuar potansiyel sağlar.

Zerdeçal

Sarı baharatın sağlığa faydası saymakla bitmez. Antioksidan ve iltihaplanmayı azaltır, sindirim sorunlarını yatıştırır.Zerdeçal karaciğerinizin temizleme işlevini artırır.

Devedikeni

Devedikeni, şimdiye kadarki en büyük doğal detokslardan biridir. Karaciğer hücrelerini yeniden inşa eder ve zararlı toksinleri çıkarır. Araştırmalar, devedikeninin karaciğer yetmezliği tanısı alan hastalar için faydalı olduğunu göstermiştir.

Karahindiba kökü

Karahindiba, vücudun safra akışını harekete geçirir ve bu sindirim sisteminiz için mükemmeldir. Karahindiba kökü, vitamin ve mineral bakımından zengindir ve karaciğerinizde bu bitkiden bol miktarda ihtiyaç vardır. C vitamini içerir ve bu vitamin minerallerin emilimini arttırır ve iltihaplanmayı azaltır.

Çörek otu yağı

Çörek otu yağı karaciğer hastalığı tanısı alan hastalarda inanılmaz bir etkiye sahiptir.

Karaciğer Yağlanması Hastalığının tedavisinde yardımcı olur ve daha fazla hasarı önler. Çörek otu yağı bu hastalarda iyileşme sürecini hızlandırır.

Çiğ sebzeler

Çiğ sebzeler, karaciğer hasarını iyileştirmek için büyük yardımcı besin maddeleri içerir. Vücudunuzun tüm besin maddelerini emmesine yardımcı olmak için sebzelerinizi sıkın. Lahana, lahana, pancar, kereviz ve brokoli denemek için en iyi sebzelerdir. Limon, zencefil ve zerdeçal, sebze sularınıza mükemmel bir katkıda bulunur.

E Vitamini

Yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı geliştirin ve E vitamini takviyeleri kullanarak sağlığınızı arttırın. Bu, hayatınızı değiştirebilir ve durumunuzu iyileştirebilir. E Vitamini, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına yakalananlar için önerilir.

Bu vitamin güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ihtiyacınız olan tek şey.

Sığır karaciğeri

Her zaman doğal beslenmiş sığır eti kullanın. Vitaminler ve mineraller ile dolu olan karaciğer vitamin A ve B, folik asit, demir, bakır ve çinko açısından zengindir. Beslenme uzmanları, karaciğerin şimdiye kadar yiyeceğiniz en besleyici gıdalar arasında olduğunu söylüyor.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi

- Advertisement -

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Çöl tozundan Covid-19 virüsü bulaşır mı?

Çöl tozlarının atmosferde uzun süre dolaştığı ve güneş ışığına maruz kaldığı için Covid- 9 virüsü taşıma olasılığı olmadığına değinen...

Uygulanan bu tedbir İngiltere’de vaka hızını yüzde 30 düşürdü

Covid-19 virüsü vaka sayıları dünya genelinde hızlı tırmanışını sürdürüyor. İngiltere hükümeti ise çok hızlı yükselen vaka sayılarının önüne geçebilmek...

Uygulanan bu tedbir İngiltere’de vaka hızını yüzde 30 düşürdü

Covid-19 virüsü vaka sayıları dünya genelinde hızlı tırmanışını sürdürüyor. İngiltere hükümeti ise çok hızlı yükselen vaka sayılarının önüne geçebilmek için iki hafta önce kısmi...

Saç telleri neden incelir, nasıl kalınlaşır? Saç tellerini kalınlaştıran kolay yöntemler

Saçlar, estetik görünümün en değerli tamamlayıcısıdır. İnce telli saçlar için durum biraz karmaşık, çünkü genelde sönük olurlar. Kozmetik ürünler ile desteklenerek saç teli kalınlaştırma...

Dışkı rengi ve şekli sağlığınız hakkında ne mesaj veriyor?

Dışkılama, sindirim sürecinin son sürecidir. Vücuttan atılan atık maddelerdir. Dışkı rengi ve şekli kimi zaman farklılaşır. Normal dışkı tutarlı olmalıdır. Yumuşak dokulu, rengi ortadan...

Akne ve sivilcelerin neden olduğu cilt lekeleri nasıl önlenir?

Sivilceler genel anlamda insan yaşamını olumsuz etkileyen iltihaplı kabarcıklardır. Bazıları kendiliğinden geçse de enfekte olmuş sivilcelerin yüzün diğer kısımlarına da yayılması söz konusudur. Ayrıca...

Şerbetçi otu ney iyi gelir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?

Şerbetçi otu son dönemlerin en merak edilen bitkileri arasındadır. Kimi yerlerde maya otu olarak bilinir. Ülkemizde genellikle Bilecik ve Bursa şehirlerinde yetiştirilir. Endüstriyel alanda...

Türkiye’de en çok görülen kanser türleri neler?

Günümüzün en yaygın ve korkulan hastalıklarından biri olan kanser, birçok farklı türü ile insanların hayatını çıkmaza sokuyor. Yaşam kalitesini düşüren ve insanı sosyal hayattan...

İlginizi Çekebilir!