18 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkŞifalı Bitkilerİsilik Nasıl Geçer? İsilik İçin Evde Uygulanabilecek Bazı Tedavi Yöntemleri

İsilik Nasıl Geçer? İsilik İçin Evde Uygulanabilecek Bazı Tedavi Yöntemleri

İçerikleri

İsilik Nedir?

İsilik özellikle sıcak ve nem oranı yüksek olan yerlerde ter bezi gözeneklerinin tıkanması sonucunda oluşan bir cilt problemidir. Yeni doğan bebeklerin ter bezleri henüz tam olarak gelişmediği için sıklıkla görülen bir durumdur. Bunun yanında çocukluk dönemlerinde ve yetişkinlerde de görülebilen bu rahatsızlık özellikle bayanların kasık ve genital bölgesinde oluşur. Minik, kırmızı ya da pembe, içi sıvı dolu kabarcık veya yaralar şeklinde kendisini gösteren isilik kaşıntı ve ağrıya neden olabilir. Üç farklı türü bulunan isilik çoğunlukla kendiliğinden veya evde yapılabilecek küçük tedavi yöntemleriyle geçiyor olsa da iltihaplı türlerinde kesinlikle bir uzmana muayene olmak gerekir. Bunun dışında hafif dereceli isiliklerin geçmesi amacıyla evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

İsiliğe İyi Gelen Uygulamalar

  • Kaşınan ve tahriş olmuş cildin rahatlaması amacıyla buz torbasıyla masaj yapabilir ya da o bölgeyi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.
  • Sıcak havalarda dışarı çıkarken nemi uzak tutan ve cildinizin hava alacağı türden olan açık renkli ve pamuklu kıyafetleri giyinebilirsiniz. Özellikle cildi tahriş olmaya yatkın olan kişiler kesinlikle dar ve naylon içerikli kıyafetlerden uzak durmalıdır.
  • Boya, paraben gibi kimyasalları içermeyen doğal temizlik ürünlerini kullanmalısınız. Ayrıca haftada bir gün içerisine bir miktar sirke koyduğunuz ılık suyla cildinizi silerek kir, sabun artığı ve diğer kimyasallardan arınabilirsiniz.
  • Petrol ve mineral yağlar bulunduran yüz ve vücut losyonları gözeneklerin içerisine dolarak onların tıkanmasına neden olur. Bu da sivilce, akne ve isilik gibi cilt problemlerini ortaya çıkaracağı için bu tür ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız.
  • Bulunduğunuz odayı düzenli olarak havalandırın ve olabildiğince serin yerlerde bulunun.
  • Yukarıda belirttiğimiz önlemleri dikkate alarak isiliğin hem daha kolay geçmesini sağlarsınız hem de bunları yaparak isilik oluşmasını engellersiniz.

İsilik Nasıl Geçer? İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İsiliğin geçmesi ve yeni isilik oluşumlarının önlenmesi amacıyla aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

Nemlendirici özelliğinin yanında güçlü bir antiseptik olan aloe vera jeli hem isiliğin olduğu bölgedeki kaşıntıyı alır hem de kuruyan cilt yüzeyinin kaybolan nemini geri kazanmasına yardımcı olur. Eğer evinizde aloe vera bitkisi yoksa herhangi bir aktardan kolaylıkla aloe vera jeli alarak etkilenen cilde sürebilirsiniz.

Zerdeçal

Vücut sağlığı için de önemli bir bitki olan zerdeçal aynı zamanda isilikleri de kurutarak cildin iyileşmesini sağlar. Bu uygulama için süreceğiniz bölgenin büyüklüğüne göre bir miktar ılık suyla zerdeçalı karıştırarak cildinize sürebilirsiniz.

Sirken Otu

Cilt yüzeyini temizlemek için en ideal bitkilerden birisi olan sirken otu diğer adıyla yabani ıspanak olarak da bilinmektedir. Ayrıca iltihabın atılmasına da yardımcı olan bu bitki toz halinde kullanılmaktadır. Sirken otu tozunu ılık suyun içerisine koyun ve macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı isilik olan deriye masaj yaparak sürün.

Sandal Ağcı

Zararlı mikroorganizmaları öldürücü özelliği bulunan sandal ağcı bu özelliğinin yanında ağrılı isilik rahatsızlıklarında oluşan yanma ve acı hissini de ortadan kaldırır. İsilik tedavilerinde genellikle ciltte hasar gören bölgeleri onarıcı özelliği bulunan kişnişle birlikte kullanılmaktadır. Bu uygulama için 1 çay kaşığı sandal ağcı tozu, 1 çay kaşığı kişniş ve 1 çay kaşığı balı birbirleriyle özdeşleşinceye kadar karıştırın. Karışım macun kıvamına geldikten sonra problemli bölgeye sürün ve yaklaşık 30 dakika boyunca bekledikten sonra soğuk suyla temizleyin.

Vermiş olduğumuz bitkisel tedaviler yetişkinler için uygun olsa da herhangi bir sorun yaşamamak adına bebeğiniz için kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız önemli bir konudur.

İsilik İçin Uygulanabilecek Kür Tarifleri

Evinizde bulunan birkaç malzemeyi kullanarak isilik probleminizden kurtulabileceğiniz etkili kürler hazırlayabilirsiniz.

Karbonat Kürü

Bu kürü hazırlamak için öncelikle 1 çorba kaşığı karbonatı 4 bardak suyun içerisine ekleyin ve karbonat eriyinceye kadar karıştırın. Karışım homojen bir hal alınca isilik probleminizin olduğu bölgeyi bununla silin. Karbonatlı suyu cildinizde yaklaşık 5 dakika boyunca beklettikten sonra soğuk suyla güzelce durulayın.

Elma Sirkesi Kürü

İsilik için en etkili uygulamalardan birisi de elma sirkesiyle hazırlanan kürdür. Bu kür için 1 fincan elma sirkesini banyo suyunuzun içerisine dökün ve bu suyla vücudunuzdaki isilik olan bölgeleri yıkayın.