19 Haziran 2024 Çarşamba
Ana SayfaHaberlerİlaç alerjisi nedeniyle hayatı kabusa döndü!

İlaç alerjisi nedeniyle hayatı kabusa döndü!

İçerikleri

45 yaşındaki Christine Sanchez Ramirez’e cildi etkileyen nadir fakat ciddi bir hastalık olan Stevens-Johnson sendromu teşhisi konuldu. Stevens-Johnson sendromu cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Grip benzeri semptomlarla başlar ve cildin dökülmesine neden olur. Ciltte ağrılı kırmızı veya morumsu kızarıklıklar ve su kabarcıkları oluşur.

45 yaşındaki anneye daha sonra nadir görülen bir bozukluk teşhisi kondu
45 yaşındaki anneye daha sonra nadir görülen bir bozukluk teşhisi kondu

Sanchez Ramirez’in çilesi, Eylül 2018’de yeni teşhis edilen artriti için anti-romatizmal bir ilaç alması ile başladı.

Yeni ilacı aldığı ilk dört gün iyiydi ancak günler sonra durumu kötüye giderek, bacaklarında ağrı ve hafif şişlik yaşamaya başladı.

Semptomlar ağırlaştıktan sonra gözlem için gece boyunca müşahede altında tutulduğu hastaneye gitti.

Ertesi sabah Ramierz acı içinde uyandı, ağrılı su kabarcıklarıyla kaplı ve gözlerini açamadı. Las Vegas ve New Mexico’daki farklı hastanelerde iki hafta boyunca oksijene bağlı olarak yaşatıldı.

Hastanenin yanık ekibi, cildinin iyileşmesine yardımcı olmak için su kabarcığı ile dolu cildindeki sargıları sürekli değiştirdiler ve birkaç kez vazelinle kapladılar.

Sanchez Ramirez'in derisini kaplayan kabarcıklar.
Sanchez Ramirez’in derisini kaplayan kabarcıklar.

Ramierz, bu dönemde “Her yerimde dayanılmaz ağrılara neden olan su kabarcıkları vardı. Sürekli yanıyormuşum, alev alıyormuşum gibi hissettim. Önce grip benzeri semptomlarla başladı. Ağrım vardı ve belim çok ağrıyordu. Doktorlar ilk başta bunun sıkışmış bir kas olduğunu varsaydılar. Bu tedavi sürecini atlatamayacağım için endişeliydim. Çok fazla sıvı üretiyordum ve adeta boğuluyordum. Ailem ve kendim için bunu deneyimlemek çok korkunçtu.”, dedi.