24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerHangi bitki çayı neye iyi gelir? Zayıflatır, basen eritir?

Hangi bitki çayı neye iyi gelir? Zayıflatır, basen eritir?

Yağ yakmadan kan şekerini düzenlemeye, sakinleştirmeden mikroplarla savaşmaya, mide bulantısından depresyona kadar çeşitli faydaları bulunan bitki çayları oldukça popülerdir. Bazı bitki çayları genel anlamda bilinse de, hangi bitki çayı neye iyi gelir detaylı olarak bilinmemektedir. Şimdi sizlere bitki çaylarının mucizevi etkilerinden bahsedeceğiz.

İçerikleri

Vücuda önemli derecede faydası bulunan bitki çaylarının gereğinden fazla tüketilmesi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin doktor bilgisi olmadan bitki çayı tüketmemesi önerilmektedir. Bitki çayları doğru miktarda tüketildiği zaman etkili sonuçlar göstermektedir.

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir?

Türkiye kültüründe şifalı otların yeri çok ayrıdır. Bu nedenle küçükten büyüğe herkes bitki çayı tüketmektedir. Ancak bazı kişiler hangi bitki çayı neye iyi gelir bilmeden tüketmektedir. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Bir rahatsızlığı geçirmeye çalışırken bir başka rahatsızlığı tetikleyebilirsiniz. Bu nedenle öncelikle bitki çaylarının hangi durumlar için kullanıldığını bilmeniz gerekir.

Kanserle savaşan kişilere özellikle chai çayı tüketmeleri önerilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren chai çayı güçlü bir antioksidandır. Ayrıca içerisine eklenen zencefil ve tarçın özleri etkisi ile vücut kanser hücrelerine karşı daha dayanıklı hale gelmektedir. Bir diğer önemli bitki çaylarından olan beyaz çay gençlik iksiri olarak anılmaktadır. İçeriğinde bulunan zengin kateşin etkisi ile metabolzimayı hızlandıran beyaz çay düzenli tüketildiğinde yağ yakımını da hızlandırır.

Yağ yakan bitki çaylarından biri de yeşil çaydır. Yeşil çayı hemen hemen bilmeyen yoktur. Özellikle zayıflama sürecinde birçok kişinin sık sık tükettiği bir bitki çayıdır. Mikroplarla savaşan ıhlamur çayı, depresyona iyi gelen papatya çayı ve anne sütünü artıran rezene çayı gibi birçok bitki çayı vardır. Sizlere soru-cevap şeklinde giderek hangi bitki çayının hangi durumlarda kullanıldığını anlatacağız.

Hangi Bitki Çayı Zayıflatır?
Hangi Bitki Çayı Zayıflatır?

Hangi Bitki Çayı Zayıflatır?

Kilo problemi yaşayan ve kısa sürede kilolarından kurtulmak isteyen kişiler bitki çaylarına yönelmektedir. Ancak her bitki çayının zayıflama üzerinde etkisi yoktur. Öncelikle hangi bitki çayı zayıflatır bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Metabolizmayı çalıştıran ve yağ yakarak kilo vermeye yardımcı olan bitki çayları şunlardır:

 • Mate çayı
 • Beyaz çay
 • Rooibos çayı
 • Zencefil çayı
 • Yeşil çay
 • Oolong çayı
 • Matcha çayı

Hangi Bitki Çayı Baş Ağrısına İyi Gelir?

Birçok kişide çok sık baş ağrısı görülmektedir. Baş ağrısı stres, yorgunluk, uykusuzluk, sinüzit, migren gibi çeşitli durumlara bağlı olarak görülebilir. Stres yaşayan kişilere hangi bitki çayı baş ağrısına iyi gelir sorusuna stres giderici çaylar cevabı verilebilir. Adaçayı, melisa, kediotu, kantaron, lavanta çayları strese bağlı baş ağrısına iyi gelir. Şiddetli baş ağrısı için papatya çayı önerilir. Ayrıca biberiye çayı da baş ağrısını giderir.

Hangi Bitki Çayı Tansiyonu Düşürür?

Tansiyon sorunu günümüzde birçok kişide görülmektedir. Normalde ilerleyen yaşlarda görülen tansiyon günümüzde genç bireylerde de görülmektedir. Tansiyon yüksekliği sorunu yaşayan kişilere kekik, kereviz, lavanta ve karahindiba çayları önerilmektedir. Önemli bir rahatsızlık olduğu için bu çayları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Hangi Bitki Çayı Uyku Getirir?

Uykuya dalamama sorunu birçok kişinin ortak sorunlarından biridir. Uykusuz geçirilen gecenin sabahında kendini oldukça yorgun hisseden kişiler hangi bitki çayı uyku getirir diye araştırmaktadır. Kısa sürede uyku getirmeye yarayan bitki çayları şunlardır:

 • Melisa çayı
 • Ihlamur çayı
 • Papatya çayı
 • Kediotu çayı
 • Lavanta çayı

Hangi Bitki Çayı Ödem Atar?

Kilo problemi yaşayan kişiler ödem terimi mutlaka duymuşlardır. Diyet sürecinde ilk olarak verilen kilolar ödemden gitmektedir. Bu süreci hızlandırmak için ödem atan bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Ödem atmayı hızlandıran önemli ödem atıcı çay tarifi için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 1 kabuk tarçın
 • 1 tane limon
 • 1 çat kaşığı karanfil
 • 1 çay aşığı tane karabiber
 • 1 elma
 • 3 litre su

Tüm malzemeleri bir tencereye koyun ve bir taşım kaynatın. Kaynadıktan sonra soğutun ve süzün. Hazırladığınız ödem atıcı çayı gün içerisinde tüketmelisiniz. Bu çayı kullanmadan önce özellikle tansiyon ve şeker gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin ve hamileler ile emziren annelerin doktorlarına danışmaları önerilir.

Hangi Bitki Çayı Kabızlığa İyi Gelir?
Hangi Bitki Çayı Kabızlığa İyi Gelir?

Hangi Bitki Çayı Kabızlığa İyi Gelir?

Kabızlık problemi kişide karın ağrısı ve huzursuzluk yaratmaktadır. Bu durumu engelleyen ve bağırsakları harekete geçiren çaylar arasında nane çayı, biberiye çayı, elma çayı, sinameki çayı, karahindiba çayı, yeşil çay ve ısırgan otu çayı yer almaktadır.

Hangi Bitki Çayı İştah Keser?

Hayatınızın herhangi bir döneminde kilo problemi yaşayarak diyet sürecine girmek zorunda kalabilirsiniz. Bu süreçte sizlere aktaracağımız hangi bitki çayı iştah keser sorusunun cevabı ile zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz. İştah kesmeye yardımcı olan bitki çayları şunlardır:

 • Kekik çayı
 • Yeşil çay
 • Biberiye çayı
 • Funda çayı
 • Mate çayı

Hangi Bitki Çayı Ateş Düşürür?

Evde vakit geçirilen bu günlerde bağışıklığı güçlendirmek çok önemlidir. Bağışıklığı zayıf olan kişilerde sık sık ateş ve hastalık görülebilir. Soğuk algınlığı ile beraber görülen yüksek ateş durumlarında zencefil çayı çok etkilidir. Kısa sürede ateşi düşüren zencefil çayı kan şekerini de düzenler. Yüksek ateşle savaşan bir diğer bitki çayı da adaçayıdır. Boğaz enfeksiyonları ve bademciye iyi gelen adaçayı ateşi de kısa sürede düşürür.

Hangi Bitki Çayı Adet Sancısına İyi Gelir?

Kadınların en çok sıkıntı yaşadıkları dönemlerden biri de regl yani adet dönemleridir. Her ay düzenli olarak görülen adet döneminde hafif ya da çok şiddetli sancı çeken kişiler bir hayli fazladır. Bu kişiler için hangi bitki çayı adet sancısına iyi gelir araştırdık. Regl ağrılarını kısa sürede kesen bitki çayları şunlardır:

 • Zencefil çayı
 • Böğürtlen çayı
 • Safran çayı
 • Nane çayı
 • Papatya çayı
 • Civanperçemi çayı

Hangi Bitki Çayı Anne Sütünü Artırır?

Emziren anneler her bitki çayını içemezler. İçilen bitki çayları süt aracılığı ile direkt bebeğe geçtiği için tehlikeli olabilir. Bu nedenle emziren annelerin doktorlarına danışmadan herhangi bitki çayını içmeleri önerilmez. Anne sütünü artıran papatya, rezene, kimyon, melisa, ısırgan ve anason çayların da içilmeden önce doktora danışılması önerilir.

Hangi Bitki Çayı Akciğerleri Temizler?
Hangi Bitki Çayı Akciğerleri Temizler?

Hangi Bitki Çayı Akciğerleri Temizler?

Kuvvetli bir antioksidan içeriğine sahip olan zencefil çayı, kısa sürede akciğerleri temizler. Zencefil çayı akciğerlerdeki mukusların, toksinlerin ve istenmeyen parçaların atılmasını sağlar.

Hangi Bitki Çayı Boğaz Ağrısına İyi Gelir?

Adaçayı boğazdaki bakterilerin çoğalmasını engellerken, nane çayı boğazda oluşan kuruluğu giderir. Ihlamur tahrişleri önlerken karanfil de boğaz ağrısını azaltıyor.

Hangi Bitki Çayı Boy Uzatır?

Birçok sitede boy otu kürü görmüş olabilirsiniz. Hangi bitki çayı boy uzatır diye aradığınızda karşınıza bu kür çıkabilir. Ancak bu kür yerine melisa çayının ve biberiye çayının boy uzatıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Hangi Bitki Çayı Balgam Söktürür?

Balgam sorunu birçok kişide görülebilir. Bu sorunu gidermek için anason çayı, okaliptüs çayı, rezene çayı ve meyan kökü çayı tüketebilirsiniz.

Hangi Bitki Çayı Basen Eritir?
Hangi Bitki Çayı Basen Eritir?

Hangi Bitki Çayı Basen Eritir?

Basen sorunu birçok kadında görülen sorunlardan biridir. Yapı gereği basenleri büyük olan kadınlara sinameki, papatya, kuşburnu ve rezene çayı içmeleri önerilir.

Hangi Bitki Çayı Diş Ağrısına İyi Gelir?

Papatya ve zencefil çayı geçmeyen diş ağrılarına iyi gelir.

Hangi Bitki Çayı Doğumu Kolaylaştırır?

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde günde bir fincan içilecek olan ahududu çayının doğumu kolaylaştırdığı söylenmektedir. Ancak bu çayı tüketmeden doktorunuza danışmalısınız.

Hangi Bitki Çayı Depresyona İyi Gelir?

Depresyon döneminde kasları gevşeten papatya çayı, lavanta çayı ve melisa çayı sakinleştirerek depresyona iyi gelir.

Hangi Bitki Çayı Gaza İyi Gelir?
Hangi Bitki Çayı Gaza İyi Gelir?

Hangi Bitki Çayı Gaza İyi Gelir?

Midedeki fazla gazı dağıtan nane çayı rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca papatya çayı da mide gazına iyi gelmektedir.

Hangi Bitki Çayı Mide Bulantısına İyi Gelir?

Papatya ve rezene çayının ikisi de mide bulantısına iyi gelmektedir. İki çayı beraber demleyerek ufak yudumlar halinde içebilirsiniz.

Hangi Bitki Çayı Mide Yanmasına İyi Gelir?

Mide yanması sorunu yaşayan kişilere nane çayı, zencefil çayı, rezene çayı ve papatya çayı önerilmektedir.

Hangi Bitki Çayı Mide Ağrısına İyi Gelir?

Mide ağrısına iyi gelen bitki çayları papatya çayı, rezene çayı, anason çayı ve zencefil çayıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir!