13 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerDünyadaki en şifalı bitkilerden biri ada çayının faydaları

Dünyadaki en şifalı bitkilerden biri ada çayının faydaları

Vücudumuz için tepeden tırnağa kadar saymakla bitmeyen faydaları ile beyni güçlendiren ve alzheimeri yavaşlatan bu mucize bitkiyi büyük küçük herkes mutlaka tüketmeli.

İçerikleri

Yunanlılar ve Romalılar ada çayını mucize bir bitki olarak adlandırdılar. Ada çayı ortaçağda her manastır bahçesinde önemli bir yere sahipti. İnsanlar dağlardan ada çayı toplayarak tıbbi çay yapmak için kullanırlardı.

Bu makaleyi okuduktan sonra, eski zamanlarda ada çayının neden mucize bitki olarak adlandırıldığını anlayacak ve sağlığınızı iyileştirmek için ada çayı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Ada çayının resmi Latince adı Salvia officinalis’dir. Salvia, Latince salvere kelimesinden türetilmiştir ve kurtarmak veya iyileştirmek anlamına gelir. Soğuk algınlığınız veya boğaz ağrınız varsa, ada çayı şikayetlerinizden hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ada çayı, yağlı yiyecekleri daha iyi sindirmek için de son derece etkilidir.

Ada Çayı Nedir?
Ada Çayı Nedir?

Ada Çayı Nedir?

Ada çayı, dudak çiçeği ailesinden bir bitkisel bitkidir. Bitkinin kökeni Akdeniz ülkeleri, Balkanlar ve Kuzey Afrika’dır. Ada çayı kalkerli topraklarda iyi yetişir ve güneşli bir iklimi sever.

Ada çayı gri-yeşil, oval bir yaprağa sahiptir ve 30 ila 80 cm yüksekliğe ulaşabilir. Haziran ayında, arıları ve bombus arılarını çeken mor-mavi, beyaz veya pembe çiçekler açar. Ada çayı oldukça dayanıklı bir bitkidir ve birçok çeşidi vardır.

Ada çayı, biraz lavanta ve biraz da kafuru andıran taze baharatlı bir kokuya sahiptir. Kurutulmuş ada çayı sapı yakarak, insanlar evlerini temizlerlerdi. Bu, bugün hala kullanılan eski bir adettir. Ayrıca ada çayı mutfağınız için harika bir şifalı bitki ve lezzetli bir baharattır.

Ada Çayının Besin Değeri Nedir?

Ada çayı az miktarda A Vitamini, C Vitamini, Kalsiyum ve Demir içerir. Ada çayı ayrıca biberiye asidi içerir. Bir polifenol ve doğal antioksidandır. Diğer ada çayı bileşenleri arasında, alfa-thujone (% 60) ve beta-thujone (% 10), kafur, 1.8-sineol (% 15), borneol, pinen, karyofilen, linalil asetat ve terpenler gibi uçucu yağlar (% 2.5); tanenler (% 3-8), acı verici madde pikrosalvin (= karnosol), kahve asidi, saponinler ve reçine (% 5-6) vardır.

Ada Çayı Neye İyi Gelir?

 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir,  (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı)
 • Sindirimi ve hazmı kolaylaştırır,
 • Kan temizleyici özelliği bulunur,
 • Gaz giderici etkisi vardır,
 • Mikrop öldürücüdür,
 • Şeker hastalığını iyileştirmeye yardımcı olur,
 • Yorgunluk ve strese iyi gelir,
 • Bedensel ve ruhsal bitkinliği önler,
 • Adet düzensizlikleri ve menopoz dönemindeki sıkıntıları giderir,
 • Kalbi güçlendirir,
 • Yağlı ciltler için mükemmel bir toniktir.
Ada Çayının Faydaları Nelerdir?
Ada Çayının Faydaları Nelerdir?

Ada Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu mucizevi bitkiyi mutfağınızda sıklıkla kullanmanın birçok nedeni vardır. İşte ada çayının harika faydaları;

1- Lipid profilinin dengesini artırır

Lipid profiliniz HDL kolesterol, LDL kolesterol ve diğer bazı yağların oranıdır. LDL kolesterolüne ‘kötü’ kolesterol de denir çünkü çok fazla LDL kalp krizi riskini artırır. Bununla birlikte, vücudunuzun her iki kolesterol türüne ihtiyacı vardır. Bir çalışma 4 hafta sonra deneklere ada çayı çayı verilmesinin yağ profilinin dengesini geliştirdiğini bulmuştur.

2- Sindirimi hızlandırır

Ada çayı, hazırladığınız etin marinasyonunu kolaylaştırır. Ada çayı ayrıca geğirmeyi önler, böylece yedikten sonra rahatsızlık hissetmezsiniz. Yeşil otlar genellikle yiyeceklerin sindirimini iyileştirir. Ada çayı bir istisna değildir.

3- Sakinleştirici etkisi vardır

Orta Çağ döneminde sütte ada çayı pişirildi. Ada çaylı süt sakinleştirici etkisi için geceleri yatmadan önce tüketilirdi. Araştırmalar ada çayının sakinleştirici ve ruh halini güçlendirici etkisi için bilimsel kanıtlar olduğunu göstermektedir.

4- Öksürük ve soğuk algınlığına karşı yardımcı olur

Ada çayı, Akdeniz’deki dağ yamaçlarına karşı çok büyür. Yunanistan’da ada çayı öksürük ve soğuk algınlığı için doğal bir antibiyotik olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsak gibi, balgam söktürücüdür ve ağrılı iltihaplı boğazı tedavi eder.

5- Beyni güçlendirir ve hafızayı geliştirir

Ada çayındaki biberiye asidinin hafızayı koruduğuna ve Alzheimer hastalığını yavaşlatma üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Ada çayı eski zamanlarda hafıza üzerindeki yararlı etkisi nedeniyle övülmüştür. Çağdaş araştırmalar bunu bilimsel olarak doğrulamaya katkıda bulunabilirler.

6- Ada çayı doğal bir antioksidandır

Vücudumuz sürekli olarak patojenlere ve toksinlere maruz kalır. Karaciğerimiz bu zararlı maddelerin çoğunu temizler. Gıdalardaki yüksek antioksidan değerleri, karaciğerin işini daha da iyi yapabilmesini sağlar. Günde bir bardak ada çayı  karaciğer için son derece faydalıdır.

Ada çayı sadece çok lezzetli değil, aynı zamanda serbest radikalleri yok eden doğal antioksidanlar da içerir. Serbest radikaller, hücrelere ve vücut dokusuna zarar verebilecek agresif maddelerdir. Bu hasar tamamen önlenemez, çünkü yaşlanma süreci her zaman devam eder. Ancak sağlıklı beslenerek ve vücudunuza doğru besinleri alarak bu süreci yavaşlatabilirsiniz.

7- Selüliti tedavi eder

Bacaklarınızda veya kalçalarınızda selülitli bir bölge varsa, ada çayı yağı ile masaj önerilir. Ada çayı yağı cildi ısıtır ve lenfatik sistemdeki dolaşımı aktive eder. Günlük masajı sağlıklı yeşil smoothies diyetiyle, taze sebzeler yiyerek ve bacak kasları egzersizleri ile desteklerseniz, sonuç sizi şaşırtacaktır.

8- Gargara olarak kullanılır

Ada çayı gargara için doğal bir alternatiftir. Bir çalışma, ada çayı ile yapılan gargaralar ağızdaki enflamatuar bakteri sayısını etkili bir şekilde azalttığını bulmuştur.

Gargara olarak tüketimi: 2 – 3 tatlı kaşığı kurutulmuş ada çayı bir fincan kaynamış suyun içerisinde 10 – 15 dk demlendirilir. Günde 4 – 5 defa gargara yapılabilir.

9- Menopozda sıcak basmasını hafifletir

Ada çayı, menopozun rahatsızlıklarıyla mücadele etmek için kullanılan bir araçtır. Fitoöstrojenler, kadın cinsiyet hormonu östrojeni ile aynı kimyasal yapıya sahip olan maddelerdir. Salvia officinalis’teki fitoöstrojenler daha iyi bir hormon dengesi sağlar.

Ada Çayı Zayıflatır Mı?

Sağlıklı zayıflamak isteyenler ada çayı zayıflatır mı? konusunda araştırmalar yapmaktadırlar. Ada çayı  idrar söktüren ve çokça ödem attıran bir bitkidir. Bu etkileri ile zayıflamada ve kilo vermede ada çayına sıklıkla başvurulur. Ayrıca ada çayı uyarı özellikleri ile metabolizmanızı hızlandıracak ve kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Ada Çayının Zararları Nelerdir? Kimler Tüketemez?

Hamile misiniz veya emziriyor musunuz? O zaman doktorunuza danışmadan ada çayı tüketemezsiniz. Ada çayı fazla kullanıldığında bedeni uyardığı için uykusuzluk yapabilir. Tavsiye edilen dozajın üstüne çıkılmamalıdır.

Ada Çayı Nasıl Demlenir?

1 fincan kaynamış su  (150-200 ml ) içerisine 1 tatlı kaşığı (2 gr ) kurutulmuş ada çayı konulur ve ağzı kapatılarak 5 dk. demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülür aç veya tok günde 3-4 fincan içilebilir. Kesinlikle kaynatılmaz.

Ada Çayının Farklı Kullanım Alanları

 • Tonik olarak tüketimi: Çay olarak hazırladığınız ada çayını tonik olarak tüketebilirsiniz. Özellikle yağlı ve sivilceli ciltlerde temizleyici ve dindirici olarak kullanın. Bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Sabah – akşam
 • Haricen kullanım şekli: Büyük bir tutam ada çayı yarım litre suda lapa haline gelinceye kadar kaynatın ılıklaşana kadar bekletin bir tülbente koyun ağrıyan bölgeye sarın her gün aynı şekilde uygulayın faydasını göreceksiniz. Yaprakları ve dalları kullanılır. Antiseptik özelliği vardır. Deri problemlerinde tonik olarak kullanıldığında fevkalâde sonuç verir.
 • Çayı yüze sürüldüğünde yaşlı ve gözenekleri genişlemiş ciltlere faydalıdır. Banyoda kullanıldığında ağrıyan kaslara ve ayaklara iyi gelir. Yaprağı çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir.
 • Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilip tuzla karıştırıldıktan sonra dişlere sürülürse, dişleri beyazlatır. İyileştirici özelliğinden dolayı yaralara ada çayı ile pansuman yapılır
 • Boğaz ağrınız varsa, ada çayı infüzyonuyla gargara yapabilirsiniz. Bir çorba kaşığı taze ada çayını ince ince doğrayın ve 200 ml kadar kaynar su dökün. 15 dakika bekletin ve kullanmadan önce soğumasını bekleyin.

Sonuç ve İpuçları! Ada Çayı İçenlerin Yorumları

Birçok çalışma, ada çayının yararlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ada çayı, yağ profilinizi dengeler, yiyecekleri daha iyi sindirmenize yardımcı olur, solunum yolları için sakinleştirici ve arındırıcı bir etkiye sahip olmasını sağlar, taze bir nefes sağlar ve hafızanızın işleyişi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

Uyluk ve kalçalara ada çayı yağının sıkı masajı, selülitin önlenmesine veya azaltılmasına katkıda bulunur. Stresli bir zamanda, ada çayı sütü yoğun bir zihin için harika sonuçlar verir. Ada çayı antioksidan etkisi ile karaciğer ve lenf sisteminize yardımcı olur.

Dünyadaki en şifalı bitkilerden biri ada çayının faydaları