23 Nisan 2024 Salı
Ana SayfaKadınCilt BakımıGüneş yanıklarının hızla iyileşmesini sağlayacak yöntemler

Güneş yanıklarının hızla iyileşmesini sağlayacak yöntemler

İçerikleri

Güneş yanığı, genelde bronzlaşmak amacıyla güneşlenirken oluşan rahatsız edici bir yan etkidir. Güneş yanığı ile baş etmek, özellikle cildiniz soyulmaya başladığında rahatsız edici bir deneyim olabilir. Güneş yanıklarının iyileşmesi için evinizde pek çok basit tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Örneğin; yanıklarının verdiği acı ve rahatsızlığı gidermek için kolayca peeling uygulamayı deneyebilirsiniz. Buna ek olarak, biraz kişisel bakım uygulayarak güneş yanığınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Fakat, güneş yanığınız çok fazla miktarda, kabarmış veya enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Ayrıca, güneş yanıklarının hızla iyileşmesi için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1- Soğuk Kompres Uygulayın

Ağrı ve soyulmayı azaltmak için her gün 2-3 saatte bir serin bir kompres kullanın. Bir bez veya havluyu suyla ıslatıp dondurucunuzda 1 dakika kadar bekletin. Ardından, soğuk bez veya havluyu 30 dakika kadar cildinizin üzerine yerleştirin. Bez ya da havlunun soğukluğu azaldıkça, yeniden ıslatıp dondurucuda soğutun ve soğuk kompres uygulamaya devam edin. Diğer taraftan, uygulanan kompresin aşırı soğuk olmamasına dikkat edin ve doğrudan güneş yanığı üzerine buz koymaktan kaçının. Buz kullanmak, soyulmuş cildinize daha fazla zarar verebilir veya tahriş edebilir. Soğuk duş almak güneş yanıklarının iyileşmesi için çok yararlıdır. Ancak, güneş yanığı iyileşene kadar ılık veya sıcak suyla yıkanmamaya özen gösterin.

2- Aloe Vera Jeli Kullanın

Güneşte yanmış bir cildi rahatlatmak ve soyulmasına engel olmak için aloe vera jeli kullanın. Eğer eczaneden aloe vera jel satın alacaksanız en az yüzde 90 aloe vera içerdiğinden emin olun. Ayrıca, jeli vücudunuzu tahriş etmeyecek şekilde uygulamaya özen gösterin. Diğer yandan aloe vera bitkisini evinizde yetiştirebilir ve buna benzer tedavilerde kolayca losyon olarak kullanabilirsiniz.

3- Günde 2 Kez Nemlendirici Kullanın

Cildi nemlendirmek ve daha fazla soyulmasını önlemek için cildinizi günde iki kez nemlendirin. Losyonu avucunuzun içine koyun, ardından güneş yanığı üzerine ince bir tabaka halinde uygulayın. Kullandığınız nemlendiricin alerjik içeriklere sahip olmamasına ve güneş yanıkları için uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

4- Güneşten Uzak Durun

Güneş yanığı iyileşene kadar mümkün olduğunca güneşten uzak durun. Dışarı çıkmanız gerekirse cildinize en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu krem sürün. Ayrıca cildinizi giysilerle örtün ve gölgede kalmaya çalışın. Bu, cildinizin daha fazla zarar görmesini önler ve yanıkların hızla iyileşmesine katkı sağlar.

5- Günde En Az 8 Bardak Su İçin

Cildinizin hidrasyon özelliği insan vücudundan kaynaklanır. Bu nedenle bol miktarda sıvı özellikle de su tüketerek vücudunuzun yeterince nemlendiğinden emin olun. Cildinizi nemlendirmek için günde en az 8 bardak (1-9 L) su içmelisiniz. Cildinizin nemli olması, yanıklarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

6- Pamuklu ve Geniş Kıyafetler Giyin

Güneş yanığı iyileşirken çoğunlukla pamuklu kıyafetler giyin. Bu şekilde giyinmek, giysinizdeki sürtünmenin güneş yanıklarınızın daha da kötüleştirmesini önler. Diğer yandan, pamuk hafif ve nefes alabilen bir malzeme olduğu için, cildinizin daha rahat hava almasını sağlar. Ayrıca, geniş kıyafetler de cildinizin daha rahat hava almasını sağlayarak yanıkların daha çabuk iyileşmesine katkı sağlar. Eğer mümkünse evinizdeyken güneş yanığı bulunan bölgelerin açıkta kalmasını sağlamak, iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

7- Kabarcıklara Dokunmayın

Güneş yanıklarının derecesine bağlı olarak vücudun bazı yerlerinde kabarcıklar oluşabilir. Bu kabarcıklara mümkün olduğunca dokunmayın. Çünkü bu enfeksiyona neden olabilir. Ancak çok fazla kabarcık varsa doktorunuza danışarak antibiyotik merhem reçete etmesini isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, kabarcıkların kendi başlarına sönmesi normaldir. Diğer yandan, kabarcıklar üzerinde renksiz ya da kokan irin varsa, mutlaka doktora danışmalısınız. Çünkü bu bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

8- Gerekirse Tıbbi Destek Alın

Aşırı güneş yanığı, kabarma veya enfeksiyon belirtileri varsa mutlaka doktorunuzu ziyaret edin. Çoğu güneş yanığı kendi başına iyileşirken, şiddetli bir güneş yanığı tedavisi için tıbbi destek gerekebilir. Doktorunuz güneş yanığının neden olduğu ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yüksek ateş, bulantı, titreme ve ağrı ciddi bir durumun habercisi olabilir. Örneğin; aşırı derecede bir güneş yanığı sonrası vücudunuzda güneş çarpması veya dehidrasyon gelişebilir. Benzer şekilde, ciddi bir enfeksiyon oluşması da mümkündür. Bu yüzden hemen doktorunuza danışmak en doğrusudur. Doktorunuz tarafından gerek görülürse antibiyotik ya da losyon tedavisi uygulanabilir. Bu tedaviye uymanız güneş yanıklarının iyileşme süresini kısaltır.

Güneş yanığı iyileşme süresi normalde 3 – 5 gündür. Soyulmaya başladıktan sonra ise tam olarak iyileşmesi yaklaşık bir hafta sürer. Bu süre daha fazla uzarsa doktora danışmak da yarar vardır.