24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalıkGenital Siğil (Kondilom) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Genital Siğil (Kondilom) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Genital siğiliniz varsa, yalnız olmadığınızı bilin. Genital siğiller (Kondilom) çok yaygındır. Klinik ve Estetik Dermatoloji Dergisi'ne göre , Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl teşhis edilen bir milyon kadar yeni genital siğil vakası vardır ve çoğu vakada teşhis konulmamaktadır.

İçerikleri

Genital siğiller, bir rahatsızlığa veya soruna neden olmazlarsa zararsızdır. Zaten sorun olmazlarsa bir tedaviye bile ihtiyaçları yoktur.

Genital Siğil Nedir?

Kondilom, Human Papilloma virüsünün neden olduğu, genital bölgelerde görülen siğillerin genel adıdır. HPV enfeksiyonu nedeniyle oluştuğu bilinen genital siğil, dünya genelinde cinsel ilişki nedeniyle ortaya çıkan genital rahatsızlıklardan biridir. Özellikle erken yaşta başlayan cinsel ilişkiler, kişilerde bu siğilin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Kondilom, bazı durumlarda hiç belirti vermeyebilir. Milimetrik boyutlarda ortaya çıkan bu siğiller, pembe ve kahve tonlarında olabilmektedir. Deri üzerinde kaşıntı, kanama gibi semptomların görüldüğü kondilomlar, kadın ve erkeklerde değişim göstermektedir. Kadınlarda genital siğil söz konusu ise, hamilelik ya da cinsel ilişki sürecinde kanama ortaya çıkabilmektedir. Bu durum iç genital bölgede oluşan siğiller için geçerlidir. Erkeklerde ise kasık, makat, testis ve peniste görülen bu siğiller deride kaşıntıya neden olmaktadır. Eğer idrar yolları ya da anüste siğil oluşmuşsa, bu durumda tuvalete çıkma zorluğu da görülebilmektedir.

Genital Siğil Nedenleri Nelerdir?

Kondilom, çoğu zaman cinsel ilişki odaklı bir rahatsızlıktır. Erken yaş döneminde başlayan cinsel ilişki, genital siğil oluşumundaki en büyük etkenlerden biridir. Bunun yanı sıra cinsel ilişki yaşanan kişilerin fazla olması, ilişki esnasında korunma yollarının kullanılmaması, geçmişte cinsel ilişki nedeniyle bulaşan enfeksiyon hikayelerinin olması ve kişinin bağışıklık sistemi nedeniyle genital siğiller ortaya çıkmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil tedavisinde hekiminizin uygun göreceği kremler uygulanmaktadır. Bu tedavi duruma göre 16 hafta boyunca sürdürülmektedir. Ayrıca kriyoterapi ve koter tedavileri uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra podofilin uygulaması denenebilmektedir. Bu uygulamayı hasta ya da doktor gerçekleştirebilir. Sürülecek olan ilaç 4 ile 6 saat arasında siğilin üzerinde tutulur ve ardından yıkanılması istenir. Ayrıca siğilin büyüklüğüne göre cerrahi operasyon uygulaması yapılabilmektedir.

Genital Siğil Bitkisel Tedavisi

Sarımsak;

Sarımsak özü siğillere tatbik edildiğinde onları temizlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Sarımsak özü satın alabilir ve siğillere doğrudan uygulayabilirsiniz. Ayrıca gazlı bez pedlerini bir sarımsak ve yağ karışımı içine batırabilirsiniz. Sonra uygulayın ve siğiller üzerine oturun.

Elma sirkesi;

Elma sirkesi genital siğilleri evde tedavi edebilir. Virüsü öldürmek için asidik bileşenler barındırdığından reçeteli ilaçlara benzer. Elma sirkesini bir pamuklu topa veya gazlı beze döküp siğillere uygulayabilirsiniz.