28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkBeslenmeGece yarısı bile atıştırabileceğiniz 11 yiyecek

Gece yarısı bile atıştırabileceğiniz 11 yiyecek

İçerikleri

10Özellikle diyet yapanların dikkat ettiği konulardan olan kalori cetveli dengeli kalori alımında önem teşkil etmektedir. Gerek diyette olsun gerekse normal beslenmede gece gelen açlık krizleri vardır ve bu krizlerde sonradan pişman olmamak adına yüksek kalorili besinleri tüketmek yerine düşük kalorili atıştırmalıklar tüketmek daha yerinde olacaktır. Peki, nedir bu atıştırmalıklar?

Probiyotik Zengini Yoğurt

 • Bu atıştırmalıkların ilki elbette yoğurt. Mevsim meyveleriyle tatlandırabileceğiniz yoğurt hem sindirim sisteminize hem de bağışıklık sisteminize iyi gelecek aynı zamanda açlık hissinizi de bastıracaktır.
 • Özellikle ev yapımı yoğurt probiyotik açıdan zengindir ve porsiyonunuzu kontrollü şekilde tuttuğunuzda gece bile tüketmenizde bir sakınca yoktur.
gece atistirilabilecek yiyecekler Gece yarısı bile atıştırabileceğiniz 11 yiyecek
Probiyotik Zengini Yoğurt

Ödem Atıcı Salatalık

 • Salatalık; içerdiği su sayesinde oldukça düşük kaloriye sahip olan salatalıkta gece atıştırmalarında yiyebileceğiniz ürünler arasında kalorisi oldukça düşük ve tok tutucu özelliği olan salatalık tüketmek hem tokluk hissi sağlayacak hem de lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminize yardımcı olacaktır.
 • Salatalık aynı zamanda toksinleri vücuttan atmaya da yardımcı olan bir besindir.

Sağlıklı Cipsler, Kuru Meyveler

 • Televizyon izlerken cips yeme alışkanlığınız varsa eliniz cips paketlerine gidiyorsa durun o paketi sakince yerine bırakın ve hemen sebze reyonuna koşarak dolmalık kabak alın, kabak cipsi yapacağız.
 • Yıkayıp ince ince dilimlediğinizi kabakları tek sıra halinde fırın tepsisine dizin ve üzerlerine bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürün ardından arzunuza göre baharatlandırın ve yirmi dakika kadar iki yüz derecede kontrollü pişirin, cipsiniz hazır.
 • Kuru meyvelerde gece atıştırmalığınıza konuk edebileceğiniz ürünlerden iki üç adet kuru kayısı veya avuç içiniz kadar kuru üzüm tüketmekte hem tatlı krizinizi azaltacak hem de lifli yapısıyla sindiriminizi düzenleyecektir
 • Yulaf ezmesi ise geceleri yapacağınız sağlıklı atıştırmalıklara alternatif niteliğinde ister sütle isterseniz yoğurtla tüketeceğiniz yulaf ezmesi de hem lifli yapısı sayesinde tok tutar acıkmaya engel olur hem de atıştırmalık isteğinizi bastırır.

Az Kalori Tüketmeye Özen Gösterin

 • Geceleri hareketsiz kalan vücutta yağ yakımı olmayacağı için az kalorili beslenmek oldukça önemlidir. Bu yüzden minimum kalori içeren besinler tüketilmeye özen gösterilmelidir.
 • Çilekte kalorisi düşük bir besindir ve gece atıştırmalıkları arasında en masumudur. Dört beş adet çilek yaklaşık yüz kaloriyi bulmaktadır ve atıştırmalık hissini bastırmaya da yardımcı olmaktadır.
 • Tarçın kan şekerini dengeleyen önemli baharatlardan biridir ve yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ılık tarçınlı süt hem tokluk hissi sağlayacak hem de kan şekerinizi düzene sokacaktır.
saglikli beslenme 1 Gece yarısı bile atıştırabileceğiniz 11 yiyecek
Az Kalori Tüketmeye Özen Gösterin

Yeni Tatlara Açık Olun

 • Mantarda kalorisi oldukça düşük bir üründür ve gece tüketmek oldukça masumdur. Yıkayıp kuruladığınız ve saplarını çıkardığınız mantarları ister baharatlayarak isterseniz ters çevirip içerisine lor peyniri koyarak fırınlayıp tüketebilirsiniz.
 • Kuru yemişler oldukça yüksek kalori içermektedir bu yüzden gece hareketsizliği göz önüne alınırsa tüketmek pek yerinde bir karar olmaz ancak dolapta haşlayıp hazır bulunduracağınız nohutu baharatlayıp fırınlayarak tüketmek atıştırmalık krizinize son verecektir.
 • Elmada kalorisi oldukça düşük meyvelerden biridir ve gece bir şeyler yeme isteğine iyi gelen besinlerdendir. Üzerine tarçın serperek yiyebileceğiniz gibi farklı tatlar için cips şeklinde dilimleyerek fırınlamayı da deneyebilirsiniz.
 • Çok açsanız bir dilim tam tahıllı ekmekle beraber tüketebileceğiniz iki yemek kaşığı kadar lor peyniri de atıştırmalık ihtiyacınıza iyi gelecektir.