19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkBeslenmeFaydası Olduğu Kadar Zararı Olan Besinler

Faydası Olduğu Kadar Zararı Olan Besinler

Özellikle kışın tüketmeye başladığımız bir takım yiyecekler sağlığımızı tehdit edebiliyor. Diyetisyen Emre Uzun, kış aylarına özel beslenme tüyoları vererek, dikkat edilmesi gereken besinleri anlattı.

İçerikleri

Kış mevsimine girmiş bulunmaktayız. Sebzeler balıklar sıcacık çaylar çorbalar her birini faydalı zannedip bol bol tüketiyoruz değil mi? Ancak beslenme uzmanları bu besinlerin yanlış tüketildiğinde sakıncalı hale gelebileceğini açıkladılar. İşte diyetisyen Emre Uzun‘un kış aylarında sofralarımızdan eksik etmediğimiz besinler hakkında yaptığı çarpıcı açıklamalar…

Balık

Balık içerisinde yer alan bol miktarda protein ve çok sayıda vitamin ve mineral, Omega 3 yağ asitleri diğer besinlere nazaran oldukça yüksek seviyededir. Ancak bazı dip balıklarında sıklıkla karşılaştığımız yüksek cıva seviyesine dikkat etmek gerekiyor. Cıva, insan vücuduna girdiği andan itibaren hasar bırakmaya başlayan bir ağır metal. Beyin ve beyin hücrelerinde bıraktığı hasarlar sonucunda Alzheimer, epilepsi, Parkinson ve kronik olarak yorgunluk sendromuna rastlanıyor.

Hangi balıkları daha sağlıklı?

Örneğin levrek, kefal, lüfer, barbunya ve kalkan dip balıkları olduğu için bunlarda cıva, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller bulunma riski fazla. Denizlerin 100 metrelik üst kısmında yaşayan yüzey balıklarıyla ilgili içiniz rahat olsun. Bunları da hamsi, istavrit, uskumru, palamut, ton, yayın, morina, iri mezgit olarak sıralayabiliriz. Karidesi de iç huzuruyla tüketebilirsiniz.”

Kremalı çorba

Kış aylarında tükettiğimiz sebze çorbaları ve et çorbaları sağlık açısından oldukça faydalı. Ancak Diyetisyen Emre Uzun kremalı çorbalara karşı uyardı. “Özellikle hazır kremalı çorbalara karşı dikkatli olmak gerek. Çünkü bu kremalar, içerdikleri maddeler yüzünden daha çok zarar veriyor.

Örneğin hazır kremalarda yüksek miktarda doymuş yağ asidi içeren, bu yüzden de akciğer, kalp ve damar hastalıklarına yol açan palm yağı kullanılıyor. Aynı şekilde glikoz şurubu da vücudun şeker dengesini bozup hormonal sistemimize zarar veriyor.”

Kış çayları

Hibüsküs çayı ülkemizde çok sık tüketilen kış çayları arasında yer alıyor. Yüksek C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kolesterole iyi geldiği de biliniyor.

Diyetisyen Emre Uzun’un itirazı ise hamilelikte hibiskus çayı içmekle ilgili: “Düşüğe yol açabilen etken maddeler içermesi nedeniyle hamilelik süresince hiçbir şekilde hibiskus çayı içilmemesi gerekiyor! Aynı şekilde emzirme döneminde olan annelerin sütünde bulunan etken maddeler, bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş bebeklere geçtiği için emziren annelerin de hibiskus çayı içmemesi gerek.